minder belangrijke dingen staan bui ten in containers opgeslagen, een slordig gezicht. Ruimtegebrek! De chauffeursgarage (waar de auto's wor den nagezien na een dag dienst te heb ben gedaan) ziet er goed verzorgd uit en functioneert prima. Een aantal les lokalen is tijdelijk omgebouwd tot kantoorruimte, maar ja, dan heb je weer geen plaats voor „briefings". Binnenkort komt er wat verbetering. Het „witte huis", waar nu een batal jonsstaf is gehuisvest, wordt eetzaal en de staf gaat naar het nieuwe kantoren complex. Zo wordt het personeel steeds maar heen en weer gejo-jo'd, volgens De Ronde en dan nog is het behelpen, want het witte huis is eigen lijk ook te klein voor eetzaal. Wil je daar eens naar kijken, Ron? In de kombuis blinkt alles ons tege moet, maar de overste is ontstemd over wat papier dat op de grond slin gert. De eetzaal daarachter staat gereed voor de volgende maaltijd. Hier eten allen in één zaal, officieren, onderoffi cieren en manschappen, wel aan apar te tafels, door wat plantenbakken van elkaar gescheiden. De hospitaalbarak is ook hard aan vernieuwing toe, hoe wel het ook weer niet moet uitnodigen om daar lang te liggen, maar toch Kijk er eens naar Ron. Beter is het ge steld met de manschappenbarak de Sisophon waar we een aantal vierper- soonskamers en toiletruimtes door lopen. Alles ziet er heel wat verzorgder en fraaier uit dan in de diensttijd van Rondleiding over het kazerneterrein: v.l.n.r. Ron de Bruijn, Marcel Reuvers, Overste De Ronde. deze schrijver, maar er zijn ook overeenkomsten, bijvoor beeld de plaatjes aan de muur van de slaapkamers. Die hebben nog steeds niet veel om het lijf, maar ze zijn wel veel groter geworden. Op veel plaatsen is te zien hoe met man en macht wordt gewerkt aan uitbreiding. Onlangs is nog een strook grond aangekocht naast de kazerne en daar is nu een nieuwe par keerplaats aangelegd voor de privé-auto's van de militairen die elke dag met de: eigen auto naar de kazerne komen. Op die strook is tevens éen nieuwe munitiebunker gebouwd en ook de hoofdingang en het wachtlokaal moesten worden verplaatst. Van de bunker had de overste liever geen foto in ons blad. Verder marcherend wijst overste De Ronde ons op veranderingen in straatpatronen en exercitieplaatsen, uitbreiding bij de sportvelden en hindernisbaan, en de soms onlogische loqproutes waardoor gemakzuchtige mari niers hoeken afsnijden en door de perken lopen (nu doe je het zelf ook, Scheele.Ron kan de foute aanleg uit leggen, te zijner tijd zal het worden aangepast. Gelukkig is de samenwerking tussen DGW&T en de ka zernestaf uitstekend! en is er voortdurend contact over aan passingen en uitbreidingen. De wens van de klant is daarbij van groot belang. Kunst is om bij al die incidentele maar toch continu voorkomende veranderingen de grote lijn in het oog te houden en te zorgen dat het geheel geen rommeltje wordt. En dat is de taak van DGW&T. Klok slag drie uur zijn we terug in het commandantenverblijf Chatham waar de overste ons nog een kop koffie ten afscheid bezorgt en afreist richting Noorwegen, ons op de valreep nog meldend dat hij binnenkort wordt verplaatst naar een dienstonderdeel in Den Haag. Uitbreiding parkeerplaats. We kunnen op één: dag niet alle klanten van DGW&T bezoeken, die liggen wat ver uit elkaar. De verschillende kazernes en de marirjehaven in Den Helder behoren tot de vaste klantenkring. We beperken ons er dan ook toe een kijkje te nemen bij de mensen die achter de schermen bezig zijn om die klanten te bedienen. BROM en de geo-informatie Omdat men bij Defensie heeft ontdekt dat vrijwel alle zaken enige relatie hebben met een geografische onder grond (elk gebouw staat op een terrein, elke installatie zit in 177 GEODESIA 1998-4

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 31