Er is ook plaats voor militaire voertuigen. een ruimte, gebouw of terrein) lopen de geodetische werk zaamheden eigenlijk door alle onderdelen heen en het zal dan ook niemand verbazen dat de veelvoudige topogra fische, administratieve en geometrische gegevens samen komen in speciaal voor dat doel gebouwde geografische informatiesystemen. De geodetische activiteiten spelen zich af op de afdeling Beheer, Ruimtelijke Ordening en Milieu (BROM) waar de werkzaamheden bestaan uit opbouwen, bijhouden en beheren van de bestandsinformatie en uit het faciliteren van de verschillende klanten. Jaap Eikelboom, hoofd van de afdeling BROM, licht het organisatieschema van de regionale directie toe. Naast de gebruikelijke stafbureaus is er een aantal productie-een heden waaronder drie dienstkringen, de afdeling inge nieursdiensten en de afdeling BROM. In deze laatste zijn de werkzaamheden ondergebracht die zich concentreren op vastgoedbeheer, waar vrijwel alles in past. De taken worden uitgevoerd in vier productiebureaus: algemeen technisch beheer (jaarplanningen en onder houd); bodembeheer (onderzoek naar vervuiling); milieu (vergunningen en belemmeringen); belangenbehartiging (adviseren aan de minister, kamer, provinciebestuur e.d.). Die vier bureaus worden weer ondersteund door een af deling IB (Informatiebeheer) dat alle andere taken van de regionale directie en de verschillende krijgsmachtdelen ondersteunt. Hierin ligt ook het zwaartepunt van de geo detische en geo-informatie werkzaamheden, en het is de basis van het (geografisch) informatiesysteem. Wat die afdeling IB doet, kan het best worden beoordeeld bij de mensen die achter de beeldschermen mooie plaat jes vervaardigen. Onder toeziend oog van Marcel Reuvers die in de IB-ont- wikkeling een enthousiaste voorloper is, tonen de medewerkers Stefan, Gerard, Gert-Jan, Saskia en Mare de geografische basisgegevens zoals topo grafie, kabels en leidingen, gebouw plattegronden en -foto's (opgebouwd met behulp van Intergraph Micro- Station en MGE). De ondergronden zijn gebaseerd op terrestrische metin gen, aangevuld met allerlei afgeleide thema's, de kadastrale kaart en opme tingen die zijn uitgevoerd door inge nieursbureaus. Meten zelf doen ze hier niet meer, wel aangeven wat en hoe gemeten moet worden, en beoordelen hoe gemeten is. Een stukje Hoe de geografische ondergronden aanbouw, worden benut, wordt een deur verder bij de afdeling terreintechniek (civiele techniek en cultuurtechniek) duide lijk, waar Leo Adegeest bezig is met een aanpassingsplan voor de uitbrei ding van een magazijnencomplex in Bussum, met daarop een drietal va rianten. De hardloopbaan moet wor den verlegd en daarnaast komt een oefenterrein voor het gooien van handgranaten (ja, dan wil je wel hard lopen). Het systeem genereert op een voudige en snelle wijze afstanden, oppervlakten en plaatjes waarmee rap porten worden vervaardigd voor de klant die dan mag kiezen. Ter infor matie kunnen op alle mogelijke plaat sen in de tekening foto's worden opge roepen, die de plek waar het over gaat zichtbaar maken, zoals een gebouw, Bouw restaurant een straat, een vliegveld of een marine- ijfortmodel). haven. 178 1998-4 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 32