Het unieke van de bestanden van IB is dat hierin alles voor alle disciplines wordt opgeslagen. Leo laat zien hoe hij berekeningen uitvoert voor het groen- beheer van de Marinekazerne in Am sterdam. Van verschillende groenvlak- ken moeten oppervlakten en omtrek ken worden berekend ten behoeve van het jaarlijks onderhoud. De afdeling terreintechniek zorgt ervoor dat de ad ministratieve groengegevens met uit voeringsmaatregelen aan de groen- vlakken worden gekoppeld: stamdia- meter, aantal malen te schoffelen of grasmaaien, e.d. Op deze kaarten wordt berekend hoeveel onderhoud de hovenier moet verrichten. Als het be stand eenmaal gereed is, kan door een voudig aanklikken van een groenvlak- je direct zichtbaar worden gemaakt hoe groot dat vakje is, hoeveel bomen er staan of hoeveel meter graskant moet worden afgestoken. De hovenier wordt daarop afgerekend. Bijkomend voordeel is dat er thematische kaarten mee kunnen worden gemaakt, bij voorbeeld in één kleur aangevend alle iepen, berken of azalea's. Eenheid en volledige integratie door IVIS In de DGW&T is veel geautomati seerd, maar de nieuwe opzet is zeker nog niet voltooid. In alle ijver om veel zaken in digitale bestanden op te slaan zijn er verschillende pakketten aange schaft, die alle een eigen leven zijn gaan leiden. Er is een DOOS-pro- gramma voor groot onderhoud, een B CO-programma voor preventief en correctief onderhoud, een TBKO- programma voor groenbeheer en een BOSAP-systeem voor bodemsanering. Elk van deze vier is gericht op de eigen specifieke taak en geen van alle is vol- IVIS elk gebouw staat op een terrein, elke installatie zit in een ruimte, gebouw of terrein). Marinehaven Den Helder. maakt. Reden om een projectgroep aan het werk te zetten om de integratie tussen die systemen tot stand te bren gen en daarmee het werken gemakke lijker te maken, maar vooral ook om geen zaken dubbel te doen. Die pro jectgroep zetelt in de Kromhoutkazer ne in Utrecht. Projectleider Henk van der Bruggen, geassisteerd door Ray mond Weihuis, doen de geheimen Van dit GIS uit de doeken. Ze hebben een tweeledige opdracht: doorontwikkelen en implementeren van de opgezette systemen; tot stand brengen van een integratie daartussen. Dat moois gaat IVIS) heten: Integraal Vastgoed Informatie Systeem, en men is aj een heel eind op weg. Niet alleen is er een mooi schematisch plaatje gemaakt hoe dat in elkaar steekt, maar er zijn bok al veel bestanden zo ver gevuld dat van de werking resultaten kunnen worden getoond. De IVIS-kern bestaat uit een vastgoedbasismodule (geo grafisch en administratief) en een organisatiemodule. De vastgoedbasismodule bevat de gegevens om de opbouw van het vastgoed mogelijk te maken. Ieder deel van het vast goed moet eenduidig zijn te identificeren, ongeacht in welk deel van de organisatie of welk pakket het voorkomt. Daar om is eenheid van benaming symbolen, systemen en wer ken van groot belang. Er is dus sprake van standaardisering en uniformering. Kaartjes van vluchtroutes voor de kazerne in Doorn moeten 'er net zo uitzien als die in Utrecht, anders loop je bij brand de verkeerde kant op en overste De Ronde moet er straks in Den Haag op kunnen vertrouwen dat „mvp" op de kaart ook daar meerjarige vaste plant be tekent, anders wordt daar op de verkeerde plek geschoffeld. Van groot belang is ook dat de verschillende systemen (riool, elektra, water, groen, bouw, verharding) op elkaar aansluiten, elkaar niet overlappen, maar wel onderling uit wisselbaar zijn. Iedereen moet alle systemen kunnen raad plegen, maar het bijhouden daarvan is voorbehouden aan de specialisten uit d^ specifieke discipline. De geodeet heeft de zorg voor de geqmetrie en de vaktechneut voor de tech nische en administratieve zaken. GEODESIA 1998-4 Installatie Ruimte Installatie Beplanting Rookzone Petceel V et harding

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 33