seerd, de exploratie-, analyse- en presentatiemodules slui ten naadloos op elkaar aan, het is objectgericht en er is een flexibele facturering bij de datavoorziening. Zover zijn we echter nog lang niet. Op dit moment bestaan er nog ang sten bij de dataleveranciers (verlies van het gouden ei), bij de leveranciers van functionaliteit (verlies van de kip) en de presentatieleveranciers (geplukte kip). Gevolg hiervan is een beperkte standaardisatie en flexibiliteit. Daarnaast is er een alles of niets" facturering: men kan bijvoorbeeld nog niet informatie over „alle gebouwen groter dan een bepaal de oppervlakte" kopen. Beter is het om als leveranciers krachten te bundelen en kwaliteiten te laten zien. Verdere ontwikkelingen zouden modulair en op basis van een open technologie moeten zijn, waarbij afstemming op taken mogelijk is, klantgerichtheid voorop staat en vooral géén valse beloften worden gedaan. Carel van den Berg van Professional Geo Systems (PGS) presenteerde het Magma-Lava"-concept in de praktijk. Dit concept is geheel op Java gebaseerd. Allereerst ging hij in op de vraag waarom dit concept ontwikkeld is. Veel GIS-informatie is digitaal beschikbaar. De geleverde infor matie is actueel; dit is een groot voordeel ten opzichte van het concept van levering van mutatiebestanden. Geo-infor- matie van verschillende servers kan on-line worden gecom bineerd. De dataleverancier beheert de GIS-data, bewaakt de kwaliteit en doet suggesties voor visualisatie en inter pretatie. De klant bepaalt het kaartbeeld en Java is voor alle platforms beschikbaar. In dit concept worden géén bitmaps overgebracht, maar vectorgegevens waar je lokaal mee aan de slag kunt. „Lava" is de lokale GIS-browser, een viewer geïmplementeerd in Java, en draait op een eenvoudige pc of Unix-werkstation. De visualisatie-interface is lokaal confi- gureerbaar, uitbreidbaar, en de query-verwerking is lokaal. „Magma" is de interface naar een database met ruimtelijke gegevenstypen, bijvoorbeeld Openlngres of Illustra. Het Kadaster, de gemeente Almere en kabel-exploitant Casema hebben op basis van dit concept een proef gedaan onder de naam „GeoShop" met goede resultaten (zie ook het artikel daarover in dit nummer). Hierbij installeert de gebruiker de software, een Java-applet, en laadt de GIS- data vanaf verschillende sites in de lokale database waarop vervolgens presentatie mogelijk is op basis van eigen defini ties. Databescherming is niet meege nomen in dit project. Ook binnen de gemeente Ede zijn goede resultaten bereikt; hierbij gaat het om het toe gankelijk maken van informatie op basis van de bestemmingsplannen, GBKN, luchtfoto's en TOP 1 O-vector bestanden. PGS werkt ook samen met US Geological Survey op het gebied van integratie van Decision Support Systems met GIS. Hierbij zijn zeer grote databases aan de orde, waar voor geavanceerde query-mogelijk- heden beschikbaar moeten zijn. De conclusie is dat het „Magma-Lava"- concept optimaal aanpasbaar is als het gaat om query-ondersteuning, visua lisatie, user interface en integratie met andere web-applicaties. Overigens jammer dat Carel geen life-demon- stratie heeft gegeven van dit fraaie concept. Probeert u het zelf maar op: http:llooa.kadaster.nl of httpUwww.pgs. nl. Randolph ter Haar van ingenieurs bureau Oranjewoud ging in op de er- Fig. 2. varingen van GIS en internet met een Zoeken op InfoCAD-webserver. InfoCAD wordt LokatieNet binnen 250 gemeenten in Nederland waar je postcode toegepast en ondersteunt RDBMS als ligt. Oracle en Ingres. Gebruikers willen kaarten en/of „beheergegevens" via het web, waarbij „ergens" in het net werk de databeheerder zit en „ergens" de gebruiker van de GIS-data. In een project dat door Oranjewoud is opge zet, selecteert de beheerder de data bases met kaarten die bevraagd kun nen worden; de beheerder stelt voor- gedefinieerde vragen op en definieert de functionaliteit voor de gebruiker (de „knoppen"). Aan de gebruikers kant doet een Java-applicatie in de web-browser het werk. Naast kaarten kunnen ook foto's, films, rapporten en geluid beschikbaar komen voor de gebruiker. Autorisatie kan met „ca tegories", bijvoorbeeld „onroerend goed", worden geregeld via de Info CAD-webserver. Randolph gaf een overzicht van de markt die Oranje woud ziet voor dit type internet-appli- caties: de vastgoedbalie in het Over heidsloket 2000, voorlichting over ge meentelijke plannen, GIS-raadpleeg- functionaliteit, aanbieden van reken kracht op afstand en ook de mogelijkheid voor databeheer op af stand. De kosten? GIS software kost 182 1998-4 Gl-ODESIA fj] Adieu USj httpVAww» lokaüe net/ Eie E<* tfew fio microsystems Noorder<

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 36