A 1998-4 GEODESIA Marco Ventevogel, werkzaam als coördinator I&A in Bergen (NH), ging in zijn interactieve presentatie uit van het feit dat de basisregistratie een lastige, zij het geen onmogelijke kwestie is. Onder de welluidende titel „Ik worstel en kom boven" liet hij de aanwezigen stapsgewijs kennismaken met de verschillende fasen in het introductie proces van ArcView binnen zijn gemeente. Door middel van een bijzonder onverwachte sheet met het logo van Ajax middenin het heiligdom van de Rotterdamse aartsrivaal wist hij de aandacht van de toehoorders al snel te pakken en zette hij de toon voor het vervolg van zijn verrassende pre sentatie. Hij behandelde in het kort de moeilijkheden die de gemeente had ondervonden met de introductie van Arc View, het werken met het systeem in de startfase en de technische problemen die daar kort na de invoering het ge volg van waren geweest. Elk misverstand uit het verleden werd op een ironische toon vergezeld van luchtig commen taar waarbij uit het publiek, vooral in de stemming ge bracht door het steeds terugkerende poëtische „Een mooie dag in...", regelmatig hard gelach opging. Ventevogel be nadrukte tenslotte de positieve gevolgen die ArcView voor zijn gemeente had opgeleverd en liet weten dat het systeem, na de gebruikelijke opstartproblemen in het beginstadium, absoluut zijn goedkeuring kon wegdragen. Stadion de Knip in Rotterdam. Het afwisselende programma werd voor de lunch onder broken door een uitgebreide rondleiding in het „Home of History" van Feyenoord, de Kuip. De aanwezigen kregen een goed beeld van de diverse functies van het stadion, waarbij nagenoeg geen enkele ruimte werd overgeslagen. Ook was er de gelegenheid een bezoek te brengen aan de demomarkt, waarop vier Nederlandse gemeenten, waar onder Opsterland en Ridderkerk, een presentatie gaven van de praktische toepassingen van een systeem als ArcView. De Boer van het Friese Opsterland liet een grote groep toe schouwers zien op welke manier met het systeem gewerkt kan worden. „Je kunt van elk huis een foto nemen en die vervolgens gedigitaliseerd laten weergeven bij het aan klikken van een bepaald perceel. Op die manier hebben ge bruikers in één oogopslag alle beno digde gegevens op het scherm, van ta xatiewaarde tot bouwjaar, van grond oppervlak tot naam van de hoofdbe woner, waarna deze eenvoudig kun nen worden uitgeprint", aldus De Boer. Het grote voordeel van dit sys teem was volgens hem dat de informa tie niet meer in verschillende mappen hoeft te worden opgezocht, maar dat met een druk op de knop alle gewens te informatie op het scherm van de pc verschijnt. Dit is tijdsbesparend en le vert onder andere voor particulieren veel gemak op doordat ze snel een bouwtekening van hun huis in handen kunnen hebben. Het nut van ArcView voor de gemeenten zelf lag volgens De Boer vooral in de link die in de toe komst met GBKN-gegevens kan wor den gelegd. Het middagprogramma bestond uit een presentatie van ArcView waarbij veel van wat op de demomarkt te zien was geweest, nader werd toegelicht. Het fraaie computerprogramma, waarin naast GBKN- en kadastergege- vens ook GBA-gegevens kunnen wor den ingepast, leidde tot enthousiasme onder de gemeentelijke medewerkers. De dag werd afgerond door de burge meester van Houten, Aat de Jonge, die in zijn slotwoord liet weten dat „het aantal gemeenten dat momenteel al met GISVG werkt, zich steeds ver der uitbreidt". Deze vorm van infor matievoorziening zal voor niemand verplicht worden gesteld. Het zal des ondanks, met name door de enorme tijdsbesparing en de daarmee gepaard gaande kostenbesparing, in de nabije toekomst een belangrijke plaats bin nen de Nederlandse gemeenten kun nen gaan innemen. De enige moeilijk heid die op korte termijn van een sys teem als ArcView te verwachten valt, is de tijdsinvestering die noodzakelijk is om het tot een succes te maken. Uit eindelijk zullen velen, onder wie archi tecten, stedenbouwkundigen en ge meente-ambtenaren zelf veel profijt van een dergelijk compleet geauto matiseerd informatiesysteem kunnen hebben. 186

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 40