UW WERKTERREIN IS Meer weten? Bel voor documentatie o Made en Drimmelen op de wereldkaart van Nederland (TDN). Gianni Romme de sterren van de hemel zou schaatsen. Het is ook een publiek geheim dat ik altijd al vond dat Made een goede naam is. Maar ja, dat is gelijk achteraf. We zullen het met Drimmelen moeten doen", aldus de burgemeester. (Vrij naar: Het Parool, 25 februari 1998) Voor veel Nederlanders van boven de rivieren ligt Zuid-Nederland „bene den de Moerdijk". In het officiële ver keer bestaat Moerdijk echter niet, want het is geen gemeente maar slechts een kerkdorpje met niet veel meer dan duizend inwoners. Het kwam bij de gemeentelijke herinde ling van Noord-Brabant op 1 januari 1997 geheel in de gemeente Zeven bergen te liggen, die behalve de gelijk namige plaats ook nog een stuk of tien andere kerkdorpen omvat. De raad besloot vervolgens om de gemeente naam te veranderen in Moerdijk, om dat jawel - die naam meer nationale en internationale bekendheid zou heb ben. De verandering werd op (echt waar) 1 april 1998 van kracht. Of Zevenbergen zelf nu nog wel of niet „beneden de Moerdijk" ligt, moet nog worden uitgezocht. Practical Geodesy using computers. Auteur: M. Hooijberg. XI 308p. Uit gever: Springer-Verlag, Berlin, 1997. ISBN3 540 61826 0. Prijs ca. f150,-. Practical geodesy is een boek over geo detische berekeningen. Het behandelt referentiestelsels, datumtransforma ties, geodetische hoofdvraagstukken en kaartprojecties. Practical Geodesy is geschreven voor geodesiestudenten, hydrografen, internationaal werkende geodeten en geo-informatici. De na druk ligt op de praktische toepassing van geodetische berekeningen. Tegen woordig hebben veel Nederlandse geodeten (bewust of onbewust) met geodetische berekeningen te maken: GPS-metingen in WGS84 moeten immers worden ingepast in het RD- en NAP-stelsel. Het is vanaf het begin duidelijk dat we te maken hebben met een bevlogen auteur. Het zal niet iedere landmeter dagelijks overkomen, maar zie maar eens alle relevante geodetische gege vens bij elkaar te zoeken als je te horen krijgt dat je over een week metingen moet doen in de Zuid-Chinese zee. Maarten Hooijberg is iets dergelijks waarschijnlijk meerdere malen over komen, en hij wil anderen met zijn grote kennis en ervaring bijstaan. Zijn enthousiasme en grote detailkennis blijken op elke pagina. Tegelijkertijd zijn ze waarschijnlijk ook de grootste beperking van het boek. Het betreft hier geen makkelijk onderwerp en de toegankelijkheid en bruikbaarheid van het boek zijn dus sterk afhankelijk van de organisatie ervan, zeker als de be langrijkste doelstelling het praktische gebruik van moeilijke theorie is. Het boek zelf is goed opgezet en kent als hoofdonderdelen de referentiesyste men, de geodetische hoofdvraagstuk ken, de belangrijkste conforme kaart projecties en de datumtransformaties. Wat echter mist, is een ingang of me thodiek om veelvoorkomende prakti sche problemen op te lossen: bijvoor beeld hoe kan ik Eastings en North ings gegevens in ED50 op de Noord zee omrekenen naar RD-coördinaten. Dat is jammer, want het boek bevat alle informatie die daarvoor nodig is. Het gemis is des te opmerkelijker, aan gezien één van de appendices wel de aanzet tot een systematische aanpak De kwaliteit van uw werk staat of valt met de nauwkeurigheid en actualiteit van de ruimtelijke informatie die u tot uw beschikking hebt. Dus als u landmeetkundige werkzaamheden uitbesteedt, wilt u de zekerheid van maatwerk - in de letterlijke zin van het woord. Geleverd door mensen voor wie uw werkterrein bekend terrein is. Hooijberg Practical Geodesy 1998-4 enbergscher ioekjuk', I 59 pat En ook Moerdijk wel officieel op de kaart PUBLICATIES Geodesie wereldwijd GEODESIA Using Computers

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 44