ONS WERKTERREIN n vrijblijvend oriënterend gesprek. van dit soort problemen beschrijft. Een geoefende lezer vindt zijn weg wel door de hoofdstukken, maar voor de incidentele gebruiker blijft het moei lijk. Gelukkig is het boek voorzien van een goede inhoudsopgave en een index (hoewel hier een ingang op landsnaam nuttig was geweest) en bevat het een vaak node gemiste lijst van afkortin gen. In de praktijk zal WGS84 door het in tensieve gebruik van GPS steeds vaker de verbindende schakel vormen tussen de verschillende referentiestelsels. Dat maakt de omrekening van het ene stel sel naar het andere steeds makkelijker. Voor Nederland is de relatie tussen het WGS84-stelsel en het RD-stelsel vast gelegd door de transformatieparame ters zoals die gepubliceerd zijn in de HTW. Veel landen overwegen boven dien hun stelsels meer in overeenstem ming met WGS84 te brengen om hin derlijke discrepanties door GPS-me- tingen te verminderen. Met de ver schillende kaartprojecties zal de ge bruiker nog lang te maken hebben. Veel landen zullen hun lokale projec tie blijven gebruiken. Daarnaast is et- natuurlijk een overvloed aan bestaan de kaartcoördinaten. Bij het lezen van het boek sta je af en toe versteld van de grote hoeveelheid datums en kaartprojecties die voor verafgelegen gebieden beschikbaar zijn. Alleen al aan Antarctica zijn twee volle pagina's gewijd. Bij een recensie voor Geodesia is het natuurlijk interessant te zien wat Hooijberg over Nederland schrijft. Voor Nederland beschrijft hij de da tumtransformatie tussen RD (Bessel) en WGS84, inclusief een uitgewerkt voorbeeld. Ook een interpolatieme thode voor de omrekening van RD- naar UTM-coördinaten is beschreven. De Nederlandse stereografische pro jectie (net als de stereografische pro jectie in het algemeen) staat echter nergens beschreven. Het NAP staat slechts vermeld als oorsprong van het Duitse Normal Null. Het boek is zeer verzorgd uitgegeven, hoewel de typografie soms rommelig is. De auteur heeft zijn formules ver werkt in programma's en die integraal, inclusief vaak omvangrijke databe standen, in het boek afgedrukt. Sprin ger had er als uitgever echter beter aan gedaan de programma's op diskette, CD-ROM of op het WWW beschik baar te stellen. De auteur heeft aan toonbaar veel aandacht besteed aan de ontwikkeling van zijn programma tuur. De in het boek aanwezige fout- analyses geven duidelijk aan dat men op zijn routines kan vertrouwen. Het nut van de grafische weergave van de interne rekenprecisie en rekentij den is echter niet erg duidelijk. De tal loze voorbeelden maken het mogelijk (eigen) berekeningen te controleren. In Nederland zullen inmiddels velen voor geodetische berekeningen ge bruikmaken het programma Coördi naat Calculator van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Samenvattend is Practical Geodesy een ten dele geslaagde poging het boek over geodetische berekeningen te schrijven voor de gebruiker in de prak tijk. De auteur is erin geslaagd een boek met een praktische inslag te schrijven, maar het gebied van de geo detische berekeningen zal voor velen moeilijk blijven. Voor degenen die wereldwijd werken in de geo-informa- tie of een interesse hebben in de meet kundige geodesie, is Practical Geodesy zeker een naslagwerk om aan te schaf fen. Voor de geodeet die binnen de landsgrenzen blijft, bevatten de publi catie van Strang van Hees over globale en lokale systemen, de HTW van het Kadaster of de handleidingen bij de Coördinaat Calculator van de Rijks waterstaat voldoende informatie. Martin Salzmann en Joop van Buren G. B. M. Brand, J. van Buren, H. van der Marei en R. E. Molendijk, ISBN 90 6132 262 6, 35 p., publicatie 35, uitgegeven door de Nederlandse Com missie voor Geodesie, Delft 1997, prijs 20,-. Te bestellen bij het Bureau van de Nederlandse Commissie voor Geodesie, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft, telefoon (015) 278 28 19, fax (015) 278 17 75, e-mail ncg@geo. tudelfi. nl. De Europese vereffening heeft door het gebruik van het Global Positio ning System (GPS) een kwaliteit be reikt, die beter is dan die van het nationale stelsel van de Rijksdrie hoeksmeting (RD). Het stelsel van de Europese vereffening wordt aange duid als European Terrestrial Refe rence System 1989 (ETRS89) en is totstandgekomen door verschillende GPS-campagnes, te beginnen met de EUREF89-campagne (EUropean RE- ference Frame 1989). Later zijn de Nederlandse stations opgenomen in de EUREF-D/NL93-GPS-campagne. Voor praktisch alle navigatie en land meetkundige toepassingen kan het ETRS89 worden gelijkgesteld aan het Geo Meetdienst, bureau voor landmeetkunde, begeeft zich al sinds 1966 op de meest uiteenlopende werkterreinen. Met ruim 80 gespecialiseerde medewerkers bieden we u de landmeetkundige dienstverlening waar u om vraagt: maatwerk in de letterlijke zin van het woord. Uw werkterrein kent voor ons weinig geheimen. Uw werkterrein is immers ons werkterrein. Hoofdkantoor Bunschoten Celsiusweg 7 Bunschoten Postbus 13 3750 GA Spakenburg Tel. (033) 298 42 84 Fax(033)298 66 85 Bijkantoor Assen Beilerstraat 27a 9401 PB Assen Tel. (0592) 31 34 00 HQ-meetdieN GEODESIA 1998-4 De NEREF-campagnes 1990, 1991 en 1994 BUREAU VOOR LANDMEETKUNDE

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 45