3D-GIS virtual reality Technische mogelijkheden voor visuele interactie geo-information engineering, visualization, applications geo-informatievoorziening, visualisatie, praktijk In de ruimtelijke gegevensverwerking worden steeds geavanceerdere systemen ontwikkeld omdat de vraag naar grote en complexe gegevensverzamelingen voort durend groter wordt. Geografische informatiesystemen waarin slechts 2D-informatie kan worden verwerkt, voldoen voor veel ruimtelijke analyses niet meer en worden uitgebreid met een derde dimensie of vervangen door 3D-systemen. Ook worden steeds geavanceerdere visualisatietechnieken ontwikkeld, al dan niet in combinatie met multimedia. Het project 3D-GIS en virtual reality (kader 1) heeft tot doel een pakket te ontwikkelen, waarin de uitgebreide analyse mogelijkheden van een 3D-GIS worden gekoppeld aan een virtual reality-omgeving, waardoor de gegevens op een hoog niveau van realisme visueel kunnen worden benaderd. Dit artikel is tot stand gekomen tijdens de eerste fase van het project. Tijdens die fase werd onderzocht wat de technische mogelijkheden zijn van 3D-GIS en virtual reality, onder andere op het gebied van interactie en visualisatie. In een 3D-GIS omgeving kunnen complexe ruimtelijke analyses worden uitgevoerd. De visualisatiemogelijkhe den zijn echter beperkt door de beper kingen van de uitvoermedia (papier of beeldscherm). En juist visualisatie kan verduidelijkend werken bij de explo ratie, analyse en presentatie van ge gevens. Virtual reality (VR) heeft die visualisatiemogelijkheden wel [1], VR is een verzamelnaam voor alle 3D- visualisaties die een hoog niveau van realisme hebben en van verschillende standpunten kunnen worden bekeken (kader 2). Door koppeling van een 3D-GIS en een VR-systeem ontstaat een nieuw systeem waarin complexe, 3D-gegevensverzamelingen op een re alistische manier toegankelijk zijn voor analyse en presentatie. De VR- ir. D. A. Groetelaers, subfaculteit Geodesie TU Delft, sectie Geo-informatie en Grondbeleid. omgeving kan daarnaast ook worden gebruikt als interface om interactie met de ruimtelijke gegevens binnen het 3D-GIS mogelijk te maken. Interactie van de gebruiker met de data in de virtuele om geving is een belangrijk onderdeel van het project. Die interactie kan variërèn van het „eenvoudig" bewegen door de omgeving tot hét manipuleren en analyseren van de data. Om uiteindelijk een interface te kunnen ontwerpen die volledig aansluit bij het gebruik en de gebruiker, moet inzicht worden gekregen in de verschillende vormen van interactie, in de functionaliteiten die de gebruiker wil heb ben en in het menselijk handelen in een virtuele omgeving. Kernpunten bij de koppeling van 3D-GIS en VR Bij het ontwikkelen van een nieuw systeem moet rekening worden gehouden met een aantal factoren. De vorm waar in een pakket moet [worden gegoten, is afhankelijk van het toepassingsgebied, jdet toepassingsgebied kenmerkt zich door het soort gebruik en het soort gebruiker(s). Als een toepassingsgebied slechts één soort gebruik en gebruiker toestaat, wordt een pakket ontwikkeld voor een specifieke taak binnen een proces. Maar een toepassingsgebied kan ook meer soorten gebruik en gebruikers toestaan. Het pakket moet dan meer taken die een proces vormen, aan kunnen. Daarnaast kan het visueel-realistische aspect van VR zowel positievej als negatieve effecten hebben voor de perceptie van de gebruiker. De hersenen zijn snel en een voudig te misleiden! Interpretatie speelt een belangrijke rol, dus moet bij het dntwikkelen van het systeem veel aan dacht worden besteed aan de reactie van de gebruiker op het systeem. Het project 3D-GIS VR is gericht op toepassingen in de grond-, weg- en waterbouw. Eindgebruikers die deel uit maken van de projectorganisatie zijn Holland Railconsult, Meetkundige Dienjst (MD) en Bouwdienst van de Rijks waterstaat. Holland Railconsult zou een koppeling van 3D- GIS en VR kunneji gebruiken op verschillende punten in 209 GEODESIA 1998-5 KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 11