A het proces van de planvorming en realisatie van rail-infra- projecten. De Meetkundige Dienst ziet onder andere een toepassing in het beheer van de kust. Dit zijn uiteenlo pende toepassingen met verschillende soorten gebruik en gebruikers. Het proces van ruimtelijke gegevensverwerking bestaat uit drie soorten gebruik: exploratie, analyse en presentatie. Ex ploratie is het zoeken naar aard, relaties en patronen in een onbekend gebied. Analyse is het ontleden in bestanddelen ter nadere beschouwing of tot beter begrip. Presentatie is bij het grote publiek het bekendst en betreft het aan schouwelijk weergeven van resultaten. In een proces van planvorming en uitvoering zoals bij Holland Railconsult en de Bouwdienst gaat het voornamelijk om analyse en pre sentatie: analyse in de vorm van het vaststellen van de hui dige situatie en het ontwerpen en vergelijken van alterna tieve oplossingen, presentatie in de vorm van het tonen van alternatieven aan belanghebbenden. Voor het ontwerpen en vergelijken van alternatieven is het van belang dat er veel interactie mogelijk is met het systeem. De situatie moet snel kunnen worden gewijzigd in de visualisatie of de data base. De aanschouwelijkheid is minder belangrijk, zolang de weergave maar duidelijk is. Voor presentatie daarente gen is vrijwel geen interactie nodig, het gaat daar slechts om het weergeven van resultaten. Deze moeten echter wel een aanschouwelijk beeld geven. Het soort gebruikers kan ook sterk variëren. Over het al gemeen is het soort gebruikers gekoppeld aan het soort gebruik. In de exploratiefase is een beperkt aantal mensen met de gegevens bezig. Dit zijn specialisten die zoveel mogelijk interactie willen en waarvoor de „mooie plaatjes" minder belangrijk zijn. Analisten zijn ook specialisten, maar meer vakmensen die conclusies moeten trekken uit de gegevens. Voor presentatie zijn vooral mooie plaatjes be langrijk; voor de gebruiker zijn daar de analytische moge lijkheden van het pakket niet van belang, hij is alleen ge ïnteresseerd in de resultaten. Aangezien het gebruik bij Holland Railconsult, de MD en de Bouwdienst is gericht Projectdoelstellingen: modelleren, manipuleren en analyseren van ruimte lijke gegevens in een 3D-GIS; koppeling van 3D-GIS en VR-technieken op verschil lende platform-niveaus; toepassen van VR-technieken als gebruikersinterface om interactie met de ruimtelijke gegevens binnen het 3D-GIS mogelijk te maken. Projectteam: TU Delft - subfaculteit Geodesie TU Delft - subfaculteit Technische Wiskunde en Informatica ITC RWS Meetkundige Dienst en Bouwdienst Holland Railconsult TNO-FEL SARA CrossWorlds Kader 1. op zowel analyse als presentatie, zullen er specialistische en niet-specialistische gebruikers zijn. Planvormers en ont werpers maken regelmatig gebruik van de aanwezige systemen, waarbij de na druk ligt bij de ontwerpers. Deze ge bruikers zijn specialisten, variërend van redelijk gespecialiseerd en niet echt technisch ingesteld (planvormers) tot technisch gespecialiseerd (ontwer pers). Om in een virtuele wereld te kunnen ontwerpen, is veel interactie met die wereld nodig. Een grote groep gebruikers zijn de belanghebbenden en inspraakhebbenden. Voor hen geldt slechts het resultaat en zij stellen dus andere eisen aan het pakket, te weten een zo duidelijk mogelijke weergave van de resultaten. Visuele interactie interactieve virtuele omgeving gebruiker(s) tools/hulpmiddelen reële controls virtuele controls VR is een vorm van visualiseren. Een koppeling op basis van een GIS voor de analyse van gegevens en een VR- systeem voor de visualisatie van die ge gevens ligt dus voor de hand. Bij een dergelijke koppeling is er weinig tot geen interactie mogelijk in de virtuele omgeving. De enige interactie is dat de gebruiker door het model kan bewe gen. Voor verschillende soorten ge bruik is dit een prima oplossing. Ge- Fig. 1. gevens kunnen op een realistische ma- Schematisering nier worden gepresenteerd. In bouw- van de interactieveprojecten kan dit worden gebruikt om virtuele omgeving. alle belanghebbenden en geïnteres- 210 1998-5 Gebruik Gebruikers GEODESIA LWI project 3D-GIS VR objecten (attributen) - gebouwen - infrastr. werken - voertuigen - planvormers - ontwerpers - inspraak hebbenden - beheerders - niveau van realism - 2D kaart - helicopterview - coördinaatlijnen/grid - virtuele gids - pull down PC - enz. - dataglov HMD - m uis - enz. - buttons - pointers - menu's - enz.

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 12