Ên het grid zich op een afstand bevindt, die groter is dan de afstand tot de laatste coördinaatlijn. Een nadeel van een kaart en helikop terview is dat voor het oriënteren en navigeren niet naar de werkelijke si tuatie wordt gekeken. Een kaart is een 2D, verkleinde weergave van het ge bied en een helikopterview geeft een verkleind 3D-overzicht van de omge ving. Zeker in het geval van navigatie kan het heel nuttig zijn om niet alleen het begin- en eindpunt te weten, maar om op de hele route de omgeving te bekijken. Een manier om dat te doen, zonder afgeleid te worden van de om geving en door alles op ooghoogte te bekijken, is sturing door een virtuele gids. Deze term kan breed worden geïnterpreteerd. Een virtuele gids kan een symbool of spoor zijn dat voor de gebruiker uit beweegt, of een stem die de weg wijst, maar het kan ook een volledig virtuele persoon zijn die voor uitloopt (fig. 3). De gebruiker hoeft nu niet naar een overzichtsbeeld te kij ken, maar moet wel de gids op één of andere manier duidelijk kunnen ma ken waar hij heen wil lopen. Hij kan dat natuurlijk aangeven op een platte grond, maar dan wordt de 2D-kaart weer als tooi gebruikt. Toch hoeft de kaart niet continu zichtbaar te zijn, als de gids maar weet waar hij de gebrui ker naartoe moet leiden. Een manier die dichter bij de werkelijkheid ligt, is bijvoorbeeld stemherkenning. De ge bruiker zegt waar hij naartoe moet en de gids herkent het geluid, of woorden en zinnen. De virtuele omgeving is een sterk vi suele omgeving. De output van ver schillende analyses is dan ook visueel. Om de gebruiker de mogelijkheid te geven om naast de zichtbare resultaten ook numerieke gegevens en oplossin gen te bekijken, is het handig om in de virtuele omgeving een pc-scherm te kunnen openen, waarop de resultaten op de traditionele manier zichtbaar zijn. De gebruiker kan zo eventueel meer details bekijken, die uit de zicht bare omgeving om hem heen niet direct zichtbaar zijn. Fig. 3. Virtuele gids op VR-homepage van Intervista. After you have entered our 3D home world by clicking on the enter icon below, the best way to get acquainted is to take a guided tour with our congenial host Blusey. After entering our site, click on the floating menu item 'Take a guided tourand you 're off and running with our little VRML pal. He will lead you to points of interest in our world and wait for you to click on him to move on". [4] Tot nu toe zijn alleen tools beschreven in een virtuele om geving, maar die omgeving zelf kan ook een heel sterke tooi zijn. VR wordt veel Igebruikt voor het weergeven van een realistische omgeving, maar kan ook worden gebruikt voor het weergeven van andere gegevens. Een voorbeeld daarvan is het visualiseren van thematische gegevens. Omdat de ruimtelijke samenhajig door een ruimtelijke weergave beter bewaard blijft, kunnèn de thematische gegevens veel sterker overkomen. Ook statistische gegevens kunnen, in VR weergegeven, krachtig overkomen. Deze gegevens worden meestal op de traditionele manier in diagrammen en gra fieken weergegeven. Door van die 2D-technieken af te stappen en 3D te gaan visualiseren, komen ook de gegevens die zijdelings met riiimtelijke gegevens te maken hebben, goed over. Er is minder verbeeldingsvermogen nodig voor het vaststellen van de ruimtelijke relaties, waardoor meer ruimte overblijft voor de interpretatie van de andere infor matie (thematische en statistische gegevens). Het is ook mogelijk om VR te gebrui ken voor het bekijken van de kwaliteit {van de gegevens. Hierbij kan ook weer onderscheid worden gemaakt tussen {het weergeven van een reële omgeving waaraan de kwaliteit „gewoon" te zien {is of het weergeven van signalen die de kwaliteit aanduiden. Het is bijvoor beeld mogelijk om te visualiseren hoe bouwconstructies op elkaar aansluiten {volgens de bestaande metingen en ontwerpen. De gebruiker kan dan gewoon kijken naar de constructie en daaruJit conclusies trekken, maar het kan ook zijn dat in de visualisatie extra visuele aanwijzingen zijn op genomen, die iets zeggen over de kwaliteit. Een voorbeeld is het markeren met kleuren of symbolen van slechte aan sluitingen. Ook geluid kan hiervoor worden gebruikt. Controls De beschreven tools ondersteunen verschillende functio naliteiten van de viiituele omgeving, maar moeten ook nog door de gebruiker kunnen worden geactiveerd. Voor de bediening heeft de gebruiker controls ter beschikking. Controls zijn „knoppen" waarmee de gebruiker tools kan opvragen en gebruiken, of waarmee hij rechtstreeks in de virtuele omgeving interactie kan hebben met de objecten. Controls zijn te verdelen in reële en virtuele. Reële controls zijn ook buiten de virtuele wereld zichtbaar en kunnen die nen om de virtuele omgeving zelf te activeren. Voorbeelden van reële controls zijn de muis, helm (HMD), dataglove en tracking devices. Mfeestal zijn deze controls niet in de echte vorm zichtbaar (of helemaal niet) in de virtuele omgeving, maar zijn ze gekoppeld aan een representatief, virtueel, handelend mechanisme. Een voorbeeld is een dataglove, die in de virtuele omgeving er uitziet als de hand van de gebruiker. Virtuele controls zijn de controls die alleen in de virtuele omgeving! bestaan. Voorbeelden zijn buttons, pointers en menu's, Deze controls kunnen elke vorm heb ben die de gebruiker wenst. Ze kunnen er uitzien als „ge- 213 GEODESIA 1998-5 Virtuele gids Pull down pc Click me for the Grand Tour VR als tool

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 15