A Mini-serie Landinrichting (3) T RANSFER MINISERIE Ontwikkeling van een nieuw toedelingssysteem rural planning, reallocation, system description landinrichting, herverkaveling, systeembeschrijving De ontwikkeling naar een multifunctionele land inrichting heeft de vraag versterkt naar hulpmiddelen die daarop zijn toegesneden. Het onderzoek aan de TU Delft van de afgelopen jaren op dit onderwerp bouwt voort op de concepten die de afgelopen dertig jaar zijn ontwikkeld. Dit heeft geleid tot een nieuw toedelingsmodel voor het „plan in geld" - waarover dit artikel gaat en nieuwe ontwikkelingsrichtingen voor het inschetsen van de kavels. Dit laatste zal in een volgend artikel in deze serie aan de orde komen. Het nieuwe model ligt ten grondslag aan het systeem „Transfer" dat in april 1998 in gebruik is genomen. Landinrichting is een instrument dat ten doel heeft het landelijk gebied beter aan (beoogde) functies te laten voldoen. Sommige maatregelen, zoals het verbeteren van het waterbeheer, zijn gebaat bij de uitvoeringsgerichte en projectmatige aanpak. Echter, de manier waarop gronden binnen de projecten kunnen worden uitgeruild, maakt het instrument uniek. Ruil be vordert zowel de mogelijkheden van landbouwbedrijven om efficiënt te kunnen produceren, als de mogelijk heden om grond voor niet-agrarische doelen op de goede plek vrij te maken. Na een positief oordeel over de voor bereiding, waarbij de maatregelen zijn beschreven in het Landinrichtings plan, kan door het Kadaster worden overgegaan tot het ontwerpen van een nieuwe toedeling. Daarnaast worden ook civiel-technische werkzaamheden uitgevoerd. ir. F. B. Rosman, universitair docent Planologische Geodesie, TU Delft. De kadastrale activiteiten zijn onder te verdelen in het ont werp van het plan in geld en het ontwerp van de kavelgren- zen (inschetsen). Hierbij wordt in de projecten gebruik gemaakt van informatiesystemen en meer in het bijzonder van een toedelingssysteem dat ondersteuning moet bieden bij het plan in geld. Hiervoor is in de afgelopen jaren een nieuw model ontwikkeld, dat is gebaseerd op de werkwijze van de ontwerpers. Het is een poging de voordelen te com bineren van het bestaande overboekingsmodel, geïmple menteerd in het ATpR-systeem (ATOR Automatisering Toedelingsontwerp Ruilverkaveling) [1], en van het be staande lineaire prpgrammeringsmodel, geïmplementeerd in het AVL-systeem (AVL Allocatie- en Vereffenings model voor de Landinrichting) [2] De subfaculteit Geodesie heeft in het kader van haar onder zoek op het gebied yan toedelingsmodellen een eerste pro totype van het systeem ontwikkeld, dat de naam Transfer heeft gekregen. Een operationele versie is ontwikkeld in opdracht van het Kadaster: Transfer 2.1, en is in april van dit jaar bij het Kadaster in gebruik genomen. Het zal de plaats in gaan nemep van de systemen ATOR en AVL. In dit artikel zal worden ingegaan op de voorbereidende werkzaamheden voor het gebruik van Transfer, het on derliggende toedelipgsmodel en de belangrijkste functiona liteit ter ondersteuning van de berekening van het plan in geld. Voorbereiding In de eerste fase vap het ontwerp van de herverkaveling het plan in geld -I worden de toedelingswensen van de rechthebbenden oqigezet in bedrijfsstructuren die onder ling moeten worden afgewogen. De manier waarop de wensen kunnen worden vertaald, is afhankelijk van het gebruikte toedelingimodel. Voor de benodigde invoergege- vens geldt in princibe hetzelfde, maar de procedurestappen komen in grote lijhen overeen. Voorafgaand aan het ge bruik van (één van) de drie genoemde toedelingssystemen worden daarom de volgende stappen doorlopen: 215 GEODESIA KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 17