Voor het vaststellen van de inbreng van de rechthebbenden in een landinrichtingsproject worden gegevens uit LKI en AKR gecombineerd met gegevens over de pachtrelaties. Dit proces wordt volledig ondersteund door het systeem LIN [3] [4]. De rechthebbenden worden binnen Transfer aan geduid met de term bedrijf. Deze term geldt dus ook voor (het recht op toedeling van) natuurbeschermingsorgani saties, gemeenten, waterschappen, enzovoort, maar deze stellen uiteraard andere eisen aan hun toedelingen dan de agrarische bedrijven. De herverkaveling vindt plaats op basis van ruilwaarde, dat wil zeggen van het agrarisch voort brengend vermogen. Hierbij is de vierkante-meter-prijs losgekoppeld van bedrijfsafhankelijke factoren, juist omdat deze zullen wijzigen door de herverkaveling. De sommatie per bedrijf van de ruilwaarden van ingebrachte percelen levert de inbrengwaarde. Hierop wordt de korting in min dering gebracht - in de praktijk meestal minder dan 1%. Dit resulteert in een toe te delen waarde, hier aangeduid met bedrijfswaarde of aanspraak. De toedelingsmodellen gaan uit van het opdelen van het blok in blokdelen: natuurlijke eenheden, omsloten door infrastructuur, waarin de kavels zoveel mogelijk uit ver gelijkbare grondsoorten bestaan en vergelijkbare grond wateromstandigheden hebben. Het toedelingsprobleem kan worden gezien als het in evenwicht brengen van vraag en aanbod van grond, waarbij de blokdelen het aanbod ver tegenwoordigen en de bedrijven de vraag naar grond uit oefenen. Een gebruikseenheid of kavel die een eigenaar of pachter binnen een blokdeel in gebruik heeft, wordt een bedrijfsdeel genoemd. Tijdens de wenszitting heeft de rechthebbende de gelegen heid om in woorden, getallen en situatie-schetsen aan te geven hoe hij of zij zou willen worden toegedeeld. De ma nier van vragen stellen over de alternatieve toedelingen wordt mede bepaald door de mogelijkheden van het toe delingsmodel. Het is de bedoeling naar meerdere wensen te vragen, aangezien de daaruit voortvloeiende toedelings alternatieven nodig zijn om het ruilproces mogelijk te maken. In het algemeen zijn er twee uiterste benaderingen om de wensen te formuleren: de toedeling kan worden be schreven in termen van veranderingen aan de inbreng (samenvoegen, vergroten, verschuiven) of in termen van een gewenste ruimtelijke bedrijfsstructuur (tenminste 60% bij de bedrijfsgebouwen, niet meer dan 1 afstandskavel). In de praktijk kan een wens een combinatie van deze benade ringen zijn. Het structureren is het vertalen van de wensen in een be drijfsstructuur in termen van het gegevensmodel van het toedelingsmodel. Aangegeven locaties worden daarbij ver taald in blokdelen; omvangsveranderingen en percentages in ruilwaarde; voorkeuren in gewichten. Randvoorwaarden worden opgenomen als classificaties of als tekst bewaard. De verschillende wensen worden daarmee omgezet in alter natieve toedelingen van het bedrijf. Drie toedelingsmodellen Een toedelingsmodel is een uitdruk king van de structuur en berekenings wijze van een plan in geld. De reden om een plan in geld te maken als tus senstap in het totstandkomen van het plan van toedeling ligt in de wens de afweging van belangen te objectiveren. Volledig handmatig toedelen kan als neveneffect hebben dat de meest over zichtelijke problemen het eerst wor den opgelost en de minder eenvoudige problemen tot het laatst worden be waard. Door eerst alle toedelingswen- sen met elkaar te confronteren worden de knelpunten in het hele gebied gelo kaliseerd. Daarna volgt ingrijpen om deze op te lossen. Het vervaardigen van een plan in geld maakt het dus mogelijk de knelpunten bespreekbaar te maken en maakt de keuzen die no dig zijn voor het bereiken van een op lossing expliciet en traceerbaar. Ontwerpen is een stapsgewijs proces, waarbij algemene ontwerpregels moe ten worden toegepast op individuele gevallen. Een algemene regel is: alle grond bij de bedrijfsgebouwen. Dit is vaak ook de eerste wens van een be drijf. Lokale omstandigheden, zoals lintbebouwing, maken dat soms on mogelijk. Stapsgewijs moet dan duide lijk worden voor wie en in welke mate aan deze richtlijnen en randvoorwaar den kan worden voldaan. Daarbij ont staat via tussenresultaten een steeds verder vaststaand ontwerp. ^Trans fer wordt dit aangepakt door uit te gaan van een beginoplossing, bestaan de uit een combinatie van alle eerste wensen van de rechthebbenden (vaak „alle grond bij huis"). Hieruit volgt met grote zekerheid dat in bepaalde deelgebieden een overvraging naar grond ontstaat. Aangezien het totale blok in evenwicht moet zijn, zijn er dus ook ondervraagde blokdelen. De onder- en overvragingen moeten wor den weggewerkt door overboekingen uit te voeren. Om de relatie duidelijk te maken tus sen Transfer en de voorgangers ATOR en AVL, zal in het navolgende de gedachte achter het overboeken worden uitgelegd aan de hand van het overboekingsalgoritme van ATOR, en het nut van het gebruik van bedrijfs- 1998-5 GEODESIA Inbreng vaststellen Blokdelen vormen Wensen inwinnen 216

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 18