=2o-T alternatieven aan de hand van AVL. Daarbij zullen meteen ook de voor- en nadelen van deze systemen worden ge noemd. De praktische inzetbaarheid van de systemen kan worden beoor deeld op de criteria: inzichtelijkheid van de bewerkingen, de eenvoud van de afbeelding van de wensen op het gegevensmodel, de bruikbaarheid van de resultaten en de mate van onder steuning van de ontwerper. Vervol gens wordt het toedelingsmodel van Transfer besproken. Overboeken in ATOR Het overboekingsalgoritme van het ATOR-systeem is de basis voor de be rekeningswijze in Transfer. Hierin wordt een heuristische aanpak ge volgd, dat wil zeggen op basis van be- slisregels proberen een goede oplos sing te vinden. Hier krijgt dit de vorm van het uitvoeren van overboekingen van bedrijfsdelen van overvraagde naar ondervraagde blokdelen, om zo te pro beren een evenwicht in vraag en aan bod van grond in de blokdelen te be reiken. Ieder van de bedrijfsdelen krijgt mini maal één en maximaal vijf plaatsingen, gekoppeld aan een blokdeel (fig. 1). Per bedrijf moeten de bedrijfsdelen sommeren tot precies 100% van de bedrijfswaarde. Eén van de plaatsin gen wordt aangemerkt als de gereali seerde plaatsing. Wanneer per blok deel de daarin geplaatste bedrijfsdelen worden gesommeerd, ontstaan sluit- termen. Het doel van het overboe kingsalgoritme is om deze onder- en overvragingen weg te werken door Fig. 1. Alternatieve plaatsingen van een bedrijfsdeel in ATOR. De eerste plaatsing zal over het algemeen worden gekozen in het blokdeel van het bedrijfsgebouw. Voor het bedrijfs deel van de huis kavel wordt precies één plaatsing gebruikt. Alternatieve plaatsingen van een bedrijfsdeel P- n blokdeel bedrijfsgebouw O bedrijfsdeel P=3 overboekingen van bedrijfsdelen. Dit is een itererend pro ces dat zonder ingrijpen van de gebruiker afloopt. Naast het wegwerken van de sluittermen is het tevens belangrijk om het (agrarische of landschappelijke) belang van alterna tieve overboekingen) tegen elkaar af te wegen met behulp van wegingsfactoren. In combinatie met de keuze van de beslisregel, de waarfefunctie, bepaalt de gebruiker hiermee vanuit een beleidskeuze welke aspecten het zwaarst wegen [5] [6]. Doordat altijd één plaatsing is gerealiseerd, is de toedeling altijd compleet en afgezien van de sluittermen ook correct. Het uitvoeren van een overboeking laat de ene oplossing overgaan in een andere. Daarmee is er altijd een oplossing. Voor ieder itererend algoritme moeten een begintoestand, een beslisregel en een afbreekcriterium worden gedefi nieerd: de begintoestand js hier een beginoplossing, waarbij bij voorbeeld alle eerste plaatsingen van de bedrijfsdelen zijn gerealiseerd. In principe is dit voor ieder bedrijf de beste oplossing, maar voor het geheel niet, zoals blijkt uit de sluittermen; vanuit de beginoplossing wordt een verandering aange bracht, die leidt tót een beter sluitende oplossing. Uit alle alternatieve plaatsingen moet er dus één worden gekozen. Voor iedere plaatsing wordt daartoe de waarde van de waardefunctie berekend. De overboeking met grootste positieve waarde tyordt uitgevoerd; wanneer geen zinvolle overboekingen overblijven, krijgt geen van de mogelijke overboekingen een positieve waar de voor de waardefunctie en wordt het overboeken afge broken. De op dat moment gevormde oplossing wordt de eindoplossing genoemd. In de praktijk wordt de berekening vooral in het begin van de ontwerpfase uitgevoerd. Naarmate de ontwerper inzicht krijgt in de knelpunten die volgen uit de wensen van de rechthebbenden, z^l hij of zij daar steeds meer individuele oplossingen voor vinden en deze ook bespreken met de landinrichtingscorpmissie. Door het stapsgewijs vastleggen van de toedeling zal het aantal alternatieve plaatsingen af nemen en daarmee Wordt het opnieuw uitvoeren van de be rekening ook mindbr noodzakelijk. ATOR heeft de moge lijkheid de oplossing handmatig na te bewerken. Dit kan nodig zijn om de zogenaamde versnippering weg te wer ken, die het gevolg is van het feit dat overboekingen van alle bedrijfsdelen individueel worden beoordeeld en er dus geen verband bestaat met de overige bedrijfsdelen van het zelfde bedrijf. Het blijkt nodig achteraf de bedrijven na te lopen en de meest iopvallende afwijkingen van de wensen handmatig te corrigeren. Dit is met name nodig bij bedrij ven met meer dap twee bedrijfsdelen met alternatieve plaatsingen. De waarde van een bedrijfsdeel in ATOR is een vast bedrag. Dit houdt in dat het overboekingsalgo ritme vrijwel nooit exact sluitende blokdelen kan vinden. De vaste waarden g;even een voortdurende kans op „door schieten". Een belangrijk voordeel is dat het overboekings algoritme eenvoudig uit te leggen is en aansluit bij de in- 217 GEODESIA 1998-5 Aanpak Het overboekingsalgoritme Voor- en nadelen van ATOR

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 19