I MM' 1 tuïties van de betrokkenen met betrekking tot het uitruilen van gronden. Via de beginoplossing kan ATOR gebruik maken van het begrip dat de ontwerper heeft van de situatie. Een meerderheid van de bedrijven zal bijvoorbeeld een eerste wens gehonoreerd krijgen. Het is daarom zinvol om te beginnen met een situatie waarin alle eerste wensen zijn gerealiseerd. AVL: optimalisering AVL is een optimaliseringsmodel op basis van lineaire pro grammering. AVL doet dus een poging om de best pas sende toedeling te vinden uit alle mogelijke combinaties van alternatieve toedelingen van de bedrijven. Bedrijfsalternatieven in AVL mmÊmm alternatief 2 alternatief 3 met marges toedeling huiskavel j] veld kavel 60% 100% van bedrijfswaarde Fig. 2. Bedrijfs alternatieven in AVL. Voor alter natief 3 is ook een variant met marges op de bedrijfidelen weergegeven en een voorbeeld van een mogelijke toedeling. Aanpak In AVL worden per bedrijf één of meer bedrijfsalternatie ven geformuleerd, die ieder bestaan uit één of meer be- drijfsdelen. Een bedrijfsdeel heeft hier maar één plaatsing, maar de uiteindelijk toegedeelde waarde van een bedrijfs deel varieert tussen een onder- en een bovengrens. De toe delingsberekening in het allocatiemodel bestaat uit het per bedrijf kiezen van één alternatief plus het berekenen van de waarde van ieder bijbehorend bedrijfsdeel. Een eerste alter natief kan zijn dat 100% van de grond in de huiskavel bij het bedrijfsgebouw wordt toegedeeld, een tweede dat de verdeling is 70 - 30% en een derde 60 - 20 - 20%. In dat laat ste geval zou er dus een huiskavel van 60% van de bedrijfs waarde worden gevormd en twee veldkavels. Door marges in te voeren op de bedrijfsdeelwaarden krijgt het systeem de vrijheid om tijdens de berekening in te spelen op de actuele sluittermen in de blokdelen. Dit zou bijvoorbeeld kunnen resulteren in een toedeling van 64-20-16% (fig. 2). Om uit de alternatieven te kunnen kiezen heeft de programma tuur per alternatief een gewicht nodig, waarop de onderlin ge afweging tussen alle alternatieven (dus ook van andere bedrijven) plaatsvindt. Indien de voorwaarden meerdere oplossingen toelaten, worden de alternatieven met de laag ste gewichten gekozen. Voor- en nadelen van AVL Het AVL-model heeft belangrijke pluspunten. Ten eerste is er een rangorde in de beslissingen. Eerst: welk alternatief wordt gerealiseerd, vervolgens: hoe wordt de waarde ver deeld over de bedrijfsdelen. Ten tweede kan bij gebruik van een model dat werkt met bedrijfsalter natieven bij de wenszitting gerichter worden gevraagd hoe de rechthebben de wil worden toegedeeld. De wensen zijn beter in bedrijfsalternatieven en bedrijfswaarden met marges te verta len. Ook het terugvertalen van het plan in geld naar kavels wordt door de ontwerpers als eenvoudiger ervaren. AVL heeft als praktisch nadeel dat het uitgaat van lineaire programmering als berekeningsmethode. Werkbare zoek strategieën blijken sterk afhankelijk van de (toevallige) gegevens van het project. Begrip van de feitelijke bere keningswijze van het AVL-model is voor de wiskundige leek teveel ge vraagd: het blijft zo teveel een black- box. Uitleg van de berekening van het plan in geld aan bijvoorbeeld aan le den van de landinrichtingscommissie, moet uiteindelijk een beroep doen op het vertrouwen dat deze black-box goed werkt. De gebruiker kan geen be ginoplossing opgeven: iedere bereke ning begint helemaal overnieuw en in opeenvolgende rekenrondes kunnen kleine wijzigingen in de gegevens gro te verschillen in uitkomsten geven. Dat is voor de gebruiker ongewenst. Tevens staat het systeem niet toe dat de berekende resultaten individueel worden gemuteerd, zodat zelfs kleine wijzigingen om een complete herbere kening vragen. De berekening van een lineair programmeringsmodel vraagt veel van de hardware. Zelfs bij de sterk toenemende capaciteit blijft het een probleem om interactief met het sys teem te werken. De aard van het ont werpprobleem vraagt om een systeem waarbij de response-tijd eerder in de grootte-orde van seconden dan van uren ligt. Toedelen met Transfer Het model achter Transfer is een po ging de voordelen van het overboe kingsmodel en het lineair programme ringsmodel te combineren. Hiertoe is een gegevensmodel samengesteld, dat per bedrijf één of meer bedrijfsalterna tieven mogelijk maakt, waarvan de be drijfsdelen samen 100% van de be drijfswaarde vertegenwoordigen. Gegevensstructuur Uitgangspunt in de gegevensstructuur van Transfer is de hiërarchische or- 218 1998-5 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 20