O dening van de beslissingen over de be drijfsstructuur, de plaatsing van de be- drijfsdelen en de toegedeelde waarden. Het belangrijkst is de bedrijfsstructuur (alle grond bij huis, of een deel in de veldkavel). Transfer gebruikt hier voor het concept van de bedrijfsalter- natieven van AVL. Ieder alternatief vertegenwoordigt daarbij 100% van de toe te delen waarde van het bedrijf. Voor de bedrijfsdelen in het alternatief kan de gebruiker voor een bedrijfsdeel een beginwaarde opgeven en een (op tionele) onder- en bovengrens. Indien de grenzen ontbreken, wordt de be ginwaarde ongewijzigd overgenomen. Per bedrijfsdeel wordt tenminste één plaatsing opgegeven. Wanneer uit de wens volgt dat meerdere plaatsingen mogelijk zijn (bijvoorbeeld in naburi ge blokdelen), is dat een keuze die (kennelijk) van een lagere orde is dan de bedrijfsstructuur. Transfer geeft de mogelijkheid alternatieve plaatsin gen aan bedrijfsdelen toe te kennen (fig. 3). Het is dus niet nodig (zoals in ATOR) om bij ieder bedrijfsdeel altijd ook een plaatsing in het blokdeel van het bedrijfsgebouw op te nemen. Dui delijk is dat zowel de gegevensstruc tuur van ATOR als van AVL een sub set is van de gegevensstructuur van Transfer. Het algoritme voor de berekening van een toedeling bestaat hier uit drie fa sen, in de volgorde van het belang van de beslissing die in ieder van de fasen wordt genomen. Achtereenvolgens worden de bedrijfsalternatieven geko zen, de plaatsingen van de bedrijfsde len afgedwongen en de marges op de bedrijfsdeelwaarden zo goed mogelijk verdeeld (fig. 4). De uitgangssituatie is Fig. 3. De gegevens structuur van Transfer. Ieder alternatief vertegenwoordigt 100% van de bedrijfswaarde. Ieder bedrijfsdeel kan één of meer plaatsingen hebben. Fig. 4. Het overboekings algoritme van Transfer. Er zijn drie lussen voor het overboeken van alternatieven, bedrijfidelen en marges. Het stop criterium is geba seerd op de afname van de totale sluit- term, het aantal overboekings kandidaten en het aantal iteraties. een oplossingsruimtje met een door de gebruiker ingestelde keuze van bedrijfsalternatieven, beginwaarden voor de be drijfsdelen en plaatsingen: de berekening start bij het overboeken van bedrijfsdelen binnen de door de gebruiker gekozen alternatieven. Alle mogelijke overboekingen worden beoordeeld door een waardefunctie W| te berekenen. Zinvolle overboekingen krijgen daarbij een positieve waarde. Steeds wordt de overboeking met,de hoogste positieve score uitgevoerd. Wanneer zelfs de (hoogste waarde negatiefis, zijn de mo gelijkheden binnen de op dat moment gerealiseerde alter natieven uitgeput; om een zo goed mogelijk sluitende oplossing te krijgen, wordt vervolgens (eerst de fase van het overboeken van de marges uitgevoerd. Hierbij spelen per bedrijf alleen de bedrijfsdelen met een door de ontwerper opgegeven mar ge een rol. De score voor waardefunctie M is het effect op de sluittermen van het verschuiven van een (klein) ge deelte van de toegedeelde waarden tussen de bedrijfs delen van het gerealiseerde alternatief. Voor het bedrijf met de hoogste sqore worden de toegedeelde bedrijfsdeel waarden aangepast. Duidelijk is dat hierbij altijd tenmin ste twee bedrijfsdelen betrokken moeten zijn. Wanneer in de fase van het overboeken van marges geen bedrijven meer kurjnen bijdragen aan het verminderen van de sluittermen, wordt geprobeerd of dit mogelijk is door keuze van andere bedrijfsalternatieven: per bedrijf met meerdere alternatieven wordt berekend of bij toepassing vap een ander alternatief dan het gereali seerde alternatief een positieve score voor de waardefunc tie A kan worden behaald. Ook hier geldt dat het gaat om 219 Voorbeeld van de gegevensstructuur van een bedrijf in Transfer bedrijf alternatief 1 alternatief 2 GEODES1A 1998-5 Overboekingsalgoritme START bedrijfsdelen overboeken ir^oppen^^l eh marges overboeken alternatieven overboeken >60% bedrijfsdeel voorkeursplaatsing (bijv. bij bedrijfsgebouw) alternatieve plaatsing Voor iedervan de alternatieven geldt de eis dat de som van de toegedeelde waarden 100% moet (kunnen) zijn.

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 21