WindowsNT/Windows95 pakket, ge bouwd met Borland Delphi 3. Een specifiek kenmerk van een afwe gingsprobleem is dat een ontwerper de gegevens naar (tenminste) twee ge zichtspunten zal moeten beoordelen. In dit geval zijn presentaties per be drijf en per blokdeel nodig. Deze ge gevens veranderen bij iedere ontwerp- beslissing en een ontwerp-ondersteu- nend systeem kan eenvoudig diverse presentaties leveren van de actuele stand van zaken. Een eerste kenmerk van Transfer is dat de gebruiker voor dit ruimtelijke probleem via de meest natuurlijk weg een kaart - toegang krijgt tot de gegevens (fig. 5). Via een kaartinterface kan de gebruiker de ge gevens benaderen en - onder voor waarden ook oppakken en verslepen. Daarnaast is de visualisatie in de kaart een waardevol hulpmiddel om inzicht te krijgen in de onderlinge relaties tus sen de gegevens. Belangrijk element in een beslissings- ondersteunend systeem is de mogelijk heid meerdere varianten door te reke nen. Hierdoor kan de gebruiker ex perimenten uitvoeren om betere op lossingen te vinden. Bij herverkavelen betekent dit bijvoorbeeld het onder zoeken van de mogelijkheden die boerderijverplaatsing biedt voor het oplossen van knelpunten. In de syste men is het mogelijk hiervoor meerdere varianten of oplossingsruimten te bewa ren en te bewerken. Het maken van een ontwerp is een stapsgewijs proces dat vraagt om de mogelijkheid het resultaat steeds ver der vast te leggen. Transfer maakt dit mogelijk door blokdeel, bedrijf, be- drijfsalternatief en bedrijfsdeel indivi dueel vast te kunnen zetten. Het vast zetten houdt in dat bij hernieuwde toepassing van het overboekingsalgo ritme bijvoorbeeld aan een vastgezet bedrijf niets wordt veranderd. Wan neer dus in een concrete situatie (in overleg met de landinrichtingscom missie) is besloten dat een bepaald al ternatief, met bedrijfsdeelwaarden en plaatsingen, moet worden gereali seerd, worden deze elementen door het overboekingsalgoritme overgesla gen. Deze beslissing is omkeerbaar. Uiteindelijk doel is dus steeds meer bedrijven op een neer alle bedrijven ficante sluittermen Conclusie bepaalde toedeling vast te zetten. Wan- vaststaan en de blokdelen geen signi- meer hebben, is het plan in geld gereed. Op basis van ervarirjgen met het prototype heeft het Kadas ter besloten dat een systeem als Transfer de weg voor waarts is. Transfer benadert de werkzaamheden vanuit de gebruiker en biedt de ondersteuning die nodig is om een zo realistisch mogelijk plan in geld te bereiken. Versie 2.1 van de software is een basisversie waarvan de functionaliteit nog in vele richtingen kan worden uitgebreid, onder meer door integratie van1 het inschetsen. Verdere ontwikkeling zal ook kunnen liggen in ondersteuning van de wenszitting en ondersteuning van het afweging van landschappelijke en ecologische elementen in het ontwerp van het plan in geld. TRANSFER Development of new allocation software for land development Developments in policies for Land Development Projects require new design tools. Research at Delft University of Technology has led tty a new allocation modelfor the first stage of design: the value ^allocation plan. In the article data struc tures and the allocation algorithm are discussed with a link to previous models. New software, called TRANSFER, has been developed to implenient the model and has been introduced at the Netherlands Cadastre in April 1998. [1] Vos, W. H. de,jAutomatisering van de toedeling in ruilverkavelingej (hetsysteem ATOR). Geodesia 1976 no. 5, p. 131-136. [2] Lemmen, C. Hl J., Een allocatie- en verejfeningsmodel voor de toedeling in de landinrichting. NGT Geodesia 1985 no. 5, p. 161-168. [3] Moolenaar, M. P., Kartografisch Administratief Systeem t.b.v. landinrichtingsprojecten. NGT Geodesia 1987 no. 12, p. 516-519. [4] Lemmen, C. H. J., ToepassingFINGIS in de landinrichting. NGT Geodesia 1989 no. 6, p. 282- 289. [5] Schans, R. van der, Waardefuncties voor de toedeling. Ruilverkavelingsbode 1972, no. 2. [6] Koerselman, J. jW., Onderzoek naar waardefunkties in hetATOR-systejm. Ruilverkavelingsbode 1983, no. 1, p. 17-32. [7] Ruijter, A. de, 'Computerondersteund ontwerpen van een plan van toedeling, gegevensmodel, functionaliteit en rekenmethoden.\Schpuz TU Delft, 1995. 221 GEODESIA 1998-5 Summary Literatuur

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 23