A beter. Toen gingen we echt op de digi tale toer, zegt Bert. Het aantal werk stations werd uitgebreid van 5 tot 60 en we begonnen met het principe van maken van rasterbestanden uit lucht foto's met daaroverheen vectorbestan den. Een principe dat nog steeds wordt toegepast. Hoe kwamen we tot het huidige TOP 10 kernbestand? De topografi sche kaart 1:10 000, je weet wel die kleurloze, vormde de basis. Door digi taliseren van die kaart ontstond het vectorbestand. Een kolossaal en niet voor iedereen even opwekkend werk, dat we niet alleen konden. Een groot deel werd uitbesteed, zelfs buiten Nederland. Belangrijker was de actua lisering, want de gedigitaliseerde kaart liep al wat achter. Gekoppeld aan de lopende bijhouding werden lucht foto's gemaakt van het te herzien ge bied. Die foto's werden gescand en na- verkend door onze topografen in het terrein. De aldus gecompleteerde foto bestanden werden gedigitaliseerd en samengevoegd met het bestaande kaartbestand. Daarmee was, eenvou dig gezegd, het kernbestand voor heel Nederland gereed en gedoopt als TOPlOvector-bestand. Dit bestand bevat 675 kaartbladen van 10 x 6,25 km en groot 6 Mb per blad. De bestanden voor de andere kaartschalen worden ontleend aan dit kernbestand. Die zijn inmiddels bekend onder de namen TOPlOwegen, TOP50vector, TOP250vector en TOP500vector. Bert Kolk licht toe dat ook de Ravi bij dit alles een rol heeft gespeeld. Dit instituut waarin alle grote gebruikers van vastgoedinformatie zijn verenigd, heeft omstreeks 1993 het idee van het kernbestand bedacht omdat bij steeds meer gebruikers de behoefte werd ge voeld aan een gemeenschappelijk (kleinschalig) basisbestand, naast de GBKN als zijn grootschalige zuster. De Ravi heeft zich ook opgeworpen als kwaliteitsbewaker van deze bestan den door hieraan eisen en voorwaar den te stellen. Eén van de eisen is een bijhoudingscyclus van vier jaar, een periode die nu al voor een aantal klan ten te lang blijkt te zijn. Met de Ravi is afgesproken dat bij voldoende inkom sten uit de TOPlOvector een tussen tijdse vluchtige herziening zal plaats- Kaart 1100.000. Kaart 1250.000. kostendekkend zijn. Dat betekent ook dat marketing voor ons steeds belangrijker wordt: onderzoek naar wat de klant nodig heeft. Daarbij hopen wij ook veel gegevens te krijgen uit de inmiddels opgerichte gebruikersgroep OGT (Over legplatform Gebruikers TOP-bestanden). TOP 10 Een voortreffelijk gekozen naamgeving, hoewel de leek misschien zou verwachten dat hiermee de tien beste kaart- producten van de TDN zouden worden bedoeld. Bert Kolk kan heel enthousiast uitleggen hoe de aanvankelijk schoorvoetend aangepakte automatisering van topkaarten tenslotte heeft geleid tot het inmiddels landsdekkend be grip TOPlOvector, wat nu het kernbestand vormt van vrij wel alle producten die de dienst levert en zo goed lijkt inge burgerd, dat dit al grotere bekendheid geniet dan de TDN zelf. Het begon met de aanschaf van automatische tekentafels in 1974. Daarmee werden kaarten gedigitaliseerd, met als doel deze voortaan langs digitale weg te vervaardigen. Die apparaten waren erg prijzig en bleven dat ook lang. In 1990 waren de prijzen aanvaardbaar en werden de apparaten ook Door vergroting van de afbeelding van diverse kaart schalen naar schaal 125- 000 worden de effecten van generalisatie zichtbaar. Kaart 125.000. Kaart 150.000. 224 1998-5 GEODESIA iveringsinstï 2.9

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 26