A Vastgoedgegevens die informeren weg. Het gaat daarbij om het stellen van prioriteiten. Dat spoorlijnen een hogere prioriteit genieten dan een fietspad is duidelijk, maar er zijn veel meer varianten. Herman demonstreert onder andere welke bewerkingen hij heeft toegepast bij het circuit van Assen, de grafheuvels op het Balloöer- veld en slotenpatronen nabij Nieuw koop. Hij selecteert, vertekent en ver plaatst interactief op het scherm. Ge neraliseren is nog voor een groot deel handwerk, de automatisering is daar nog niet tegen opgewassen. Ter onder steuning van de kartograaf, maar voor al ook vanwege de eenduidigheid, zijn hiervoor richtlijnen vastgelegd in een handboek voor generaliseren, wat vast iets heel anders is dan het handboek voor de generaal. De laatste stap om van bestand tot ge drukte kaart te komen, wordt gezet in de drukkerij, een onderdeel van de af deling Kartografie. De afdeling Infor matica levert de gegevens (een raster- bestand vervaardigd uit de vector bestanden) waaruit filmplaten worden vervaardigd, die na enige proeven en correcties een drukplaat opleveren om in de persen van de huisdrukkerij hun werk te doen. Aslam Mohamedhoes- sein is daar deskundig in en vertelt uit gebreid en gedetailleerd welke knop pen, schuiven en messen hij moet be werken om ervoor te zorgen dat de juiste hoeveelheid inkt met de juiste kleur op de juiste papiersoort terecht komt, waarvoor hij zich behendig en deskundig in en over de verschillende drukpersen beweegt. Ondertussen ver telt hij alles over „waterloze" (nee, niet Landsdekkend digitaal. waardeloze) drukplaten en maximale papierformaten. Ho pelijk voor Aslam en' de vele kaartgebruikers zullen analoge kaarten nog lang hun bestaansrecht behouden. Het nieuwe gezicht van TDN Wij maken nog steeds mooie kaarten en ook mooie bestan den, en daar zijn we trots op, zegt Hans van der Linde. Ook veel anderen maken i van onze bestanden mooie producten en daar zijn we even trots op. Die klantenkring groeit en wij zijn volop bezig te onderzoeken waarvan wij de klant kunnen voorzien. Daarop passen wij onze producten aan. Dat betekent dat wij anders zijn gaan werken, meer de markt opgaan, contacten leggen met onze klanten en wat moeilijker is, ook m^t toekomstige klanten, want die ken je nog niet. We onderhoeken wat de behoeften en mogelijk heden zijn, en onze Jioop is daarbij ook gericht op de over leggroep. Onze grote klanten zijn de ministeries van Land bouw en Verkeer eh Waterstaat, provinciale diensten, ge meenten, waterschappen en nutsbedrijven. Voor die klan tenkring is het van belang gebleken dat onze bestanden in ARC/Info leverbaar!zijn. Dat bevordert vooral de onderlin ge uitwisselbaarheid. Daarnaast heeft de TOPlOvector zijn weg al gevonden naar interessante ontwikkelingen als auto- navigatie, routeplanjners en stratengidsen. Het is duidelijk dat de toepassing van de producten van de TDN, analoog, op cd-rom, in boekvorm of als foto, nog steeds groeit. Niet alleen in de vorm vdn kant-en-klare producten, maar voor al ook als verschillende bestanden die dienen als basisge geven voor eigen nieuwe ontwikkelingen. En dat is hoop vol voor de kartografen en/of geodeten van de TDN. The Dutch Topographic Service The Topographic Service, TDN, still a part of the Ministry of Defence, with fte task making topographic maps, has changed many activities. Instead of maps they are making databases (called TPPIO vector etc) for a lot of clients as ministries, municipalities and utility companies. 227 GEODES1A 1998-5 Summary Kadata is een bedrijf dat in 1996 is opgericht door het Kadaster. Het Kadaster behoort tot de grootste beheerders van vastgoedinformatie in Nederland. De kadastrale informatiesystemen bevatten gegevens van ruim 7 miljoen vastgoedobjecten en de daarop rustende hypotheken van bijna 4 miljoen eigenaren en rechthebbenden. Jaarlijks vinden daar honderdduizenden mutaties in plaats. Kadata ontwikkelt en levert producten uit de informatie van het Kadaster voor diverse klanten binnen de overheid en uit het bedrijfsleven. Zo wordt bereikt dat deze vastgoedgegevens voor uiteenlopende toepassingen gebruikt kunnen worden. Voor meer informatie Kadata bv, telefoon (055) 526 57 00

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 29