Historische as van Parijs Parijs is de stad van grote pleinen, lan ge brede boulevards en avenues, en talrijke historische gebouwen. Wie de stadsplattegrond of een topografische kaart van Parijs bekijkt, ziet hoe kaars rechte boulevards een soort netwerk leggen over de stad. In enkele gevallen zijn de boulevards vele kilometers lang en dragen ze telkens verschillende na men. Eén zo'n lange boulevard springt eruit en deze wordt sinds de zestiger jaren van deze eeuw Grote of Histo rische As genoemd omdat hij deels al dateert uit de 17e eeuw. Het begin ligt in 1640 toen de architect van de tuinen van Versailles, Le Notrerijen iepen plantte vanaf het Louvre in noordwestelijke richting. Daarmee werd de aanzet gegeven van wat se dertdien een reeks aaneengesloten boulevards is geworden, die met recht als een unieke historische as kan wor den aangeduid. Het woord „as" heeft hier dezelfde betekenis als bijvoor beeld de lengte-as van een gebouw of de as van een weg, of een reeks wegen en boulevards die in eikaars verlengde liggen. Zo'n as biedt dan tevens door zicht en vergezicht. P. A. Koning, educatief medewerker Volkssterren- wacht Bussloo. De historische as vanaf de Are de Triomphe in de richting van La Défense. Nieuwe stedenbouw kundige ideeën De historische as stond ruim twee eeuwen lang op zichzelf. Toen de ne gentiende eeuw begon, was Parijs een verpauperde, ongezonde middeleeuws aandoende stad met veel kronkelige stegen en sloppen, en open riolen. In 1815 had Parijs een half miljoen in woners en in 1870 twee miljoen. Een eindeloze stroom paupers uit de pro vincie trok naar de hoofdstad. Drie re voluties, in 1789, 1830 en 1848, had den de heersers bang gemaakt en de tijd was rijp geworden om radicaal iets aan de vastgelopen stad te doen. De daaropvolgende aanleg van de vele boulevards is vooral het werk van Georges- Eugène Hausmann Ij809-1891Boze tongen beweren dat de aanleg om militair strategische redenen gebeurde om oproer snel de kop in te drukken. Kogels weten immers niet hoe je de eerste straat rechts moet nemen. Deze be wering doet het werk van Hausmann tekort. Hij had een architectonische visie, zijn motief was het creëren van ver gezichten. Van plein tot plein zou je moeten kunnen kijken. In dat opzicht was Hausmann een stedenbouwer. In deze visie zaten ook landmeetkundige uitgangspunten: er ontstond een nieu we stadsplattegrond. Parijs kreeg zijn hetwerk van brede wegen en royale pleinen die nog steeds zo kenmerkend zijn voor de stad. Het karwei werd van 1852 tot 1869 geklaard. Wat later, in 1883, werd aan de overkant van de (Seine de reeks in eikaars verlengde lig gende boulevards afgerond met de Irotonde La Défense. jDe lengte van de historische as tussen (het Louvre en de Grande Arche is 8,1 km. Op de as ligt een aantal histori sche monumenten en de boulevards tussen de monumenten veranderen telkens van naam. Tussen de glazen pyramide voor het Louvre en de Place de la Concorde be vindt zich de Jardin des Tuileries (die voordien behoorden bij het in 1882 gesloopte Palais des Tuileries) waar de as over het grote mid4enpad loopt. In de tuin staat de zoge heten Kleine Are dej Triomphe op de as, en ook de obelisk van Luxor (uit 183^) midden op de Place de la Concorde bevindt zich op de historische lijn. Dan neemt de as de vorm aan van een brede boulevard onder de naam Avenue des Champs-Elysées tot aan de vroegere Place de l'Etoile, nu Place (Charles de Gaulle. In het midden staat de Are de Triomphe met een doorgang op de as; de Are werd door Hausmann geaccentueerd door het ster vormige plein waarop elf boulevards uit komen en om die reden zo treffend „plein van de ster" werd ge noemd. Tot aan het plein vóór het Palais des Congrès heet de as Avenue de la Grande Armée. Voorbij het Palais kruist de as de Route Périphérique ft SS GEODESIA 1998-5 qe'Gb'emïpi v i:iié 8 G OU. RB Ei /iccimiaMfjon 229

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 31