(die ook de stadsgrens vormt) en gaat vervolgens over de Porte Maillot ver der in de voorstad Neuilly-sur-Seine. Daar heet de as Avenue Charles de Gaulle; hij kruist tenslotte met een brug de Seine en bereikt dan La De fense. Twintigste eeuw Aan het einde van de negentiende eeuw bestonden er alweer plannen om de as verder naar het westen door te trekken. De rotonde La Defense zou moeten gaan vervallen en de wegen zouden volgens dit plan onder de grond moeten worden aangelegd. In 1958 startte ten westen van de roton de een groot stedenbouwkundig project, dat eveneens de La Grande naam La Defense kreeg. Het project kreeg een looptijd van Arcbe. dertig jaar. De autoweg A14 ging ondergronds. De histori sche as werd doorgetrokken tot Nanterre in de vorm van een wijde esplanade die aan weerskanten ook met iepen werd beplant. Kantoortorens gingen de as aan beide zijden flankeren. Een gebied van 750 ha werd op zijn kop gezet en de bouwwerken zouden voorgoed de skyline van dit deel van Parijs bepalen. Er ontstond een idee om een monumentaal bouwwerk neer te zetten op de kop van La Defense om aldus een bijdrage te geven aan het ononderbroken perspectief van de historische as. Leoh Ming Pei was de eerste die in 1969 met een voorstel kwam. Dit voorstel bleef echter op de tekentafel steken. Wel bouwde Pei twintig jaar later aan de andere kant van de historische as de glazen pyramide van het Louvre; stenen pyramides zijn zwaar en zijn voor de doden, de glazen pyra mide is licht en is er voor de levenden. In 1982 werd een internationale wedstrijd voor architecten uitgeschreven. Er waren 424 inzendingen. Een onbekende Deense architect, Joban Otto von Spreckselsen, won de wedstrijd met een ont werp voor La Grande Arche. Er volgden zes jaren van tech nische voorbereidingen en van bouw. In 1989 (twee eeu wen na de Franse Revolutie) was het werk klaar. In zijn af- Ook in de metro- metingen is de Grande Arche een kolossaal bouwwerk uit plattegrond vindje glas en marmer; alleen het dak weegt al 30 000 ton. Prak- de historische as tisch gesproken is het een kubus met ribben van 110 m. terug. Maar wat een wonder van licht, openheid en ruimtelijke werking. Een grote, open kubus waar je doorheen kunt kijken, een venster op de wereld. De kubus heeft zoveel open ruimte, dat er plaats zou zijn om de Notre Dame in zijn geheel er in op te nemen; het effect is adembenemend. Met de oriëntatie van la Grande Arche ten opzichte van de historische as is nog iets opmerkelijks aan de hand: hij staat onder een hoek van 6,33 graden. Dit is als het ware een echo op de oriëntatie van het Palais du Louvre ten opzichte van de historische as; dat staat namelijk ook 6,33 graden „scheef'. Hiermee is een spiegelsymmetrie bewerkstelligd van hogere orde. 230 Op de uitsnede van de topografische kaart is duidelijk het verloop van de as te zien. Terloops is het aardig om op te merken dat op de oorspronkelijke kaart de meridiaan van Parijs is ingete kend en voorzien van de aanduiding Og (decimale graden); die is uitgangs punt voor het net van lengtegraden. Frankrijk heeft zijn meridiaan gekre gen door het werk van de sterrenkun dige Francois Arago (1786-1853) (zie ook Geodesia 1996 no. 4, p.169). Tot 1884 werd deze meridiaan op veel plaatsen als „nullijn" gebruikt. In dat jaar werd echter de meridiaan van Greenwich de „standaard"-nulmeri diaan en sindsdien zet alleen de Franse topografische dienst, het Institut Géo- graphique Nationale (IGN), deze nog op hun topografische kaarten. Het IGN is verder de enige die ook het de cimale (100-graden) stelsel gebruikt, voor zowel lengte- als breedtegraden. Voor alle duidelijkheid staat op hun kaarten overigens ook het graadnet volgens internationale afspraken En weer de Seine over? La Grande Arche markeert het voor lopige einde van de historische as, ter wijl het gebouw tegelijk de as in weste lijke doorgang verleent. De as kan daar worden verlengd over een afstand van ruim drie kilometer, tot hij opnieuw de Seine kruist bij Carrières-sur-Seine. De rivier heeft dan na La Defense een grote lus gemaakt van wel 20 km in noordoostelijke richting. De wegen in het gebied zijn voor een deel al onder gronds en het tracé tot de Seine is vrij van obstakels. De historische as zou dan een totale lengte krijgen van 11,5 km. We zullen echter al wel een eind in de 21e eeuw zijn voordat dit serieu ze plan werkelijkheid wordt. 1998-5 GEODESIA Champarret Place de Cllchy/ l'Saint Oeorgaa Wegram Notre Dame Europa iMiromoenll Fr.inklin-D \_9 Rooaavalt VMue*» d'Oraay Solférlno 8t Germain des Préa Boulalnvllllere I Ranelagti Üt Frangola C Xavler! 'Ecole 1 Militaire v labylona Duplets Michel»

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 32