Go infra, het Inframobiel en de Geodesie Met de grootschalige campagne Go infra en bijbehorende snelle videoclips poogt een groot aantal bedrijven en organisaties in de grond-, weg- en waterbouwsector (gww) en de geode sie scholieren enthousiast te maken voor een baan als buizenlegger, kraan machinist en landmeter. In dat kader gaf Ted Stevens, werkzaam bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswa terstaat op vrijdag 3 april 1998 een gastles aan de achtste groep van de christelijke basisschool Noordeinde in Zoetermeer. De kinderen kregen uit gebreide informatie over het werkter rein, zagen video's over verstandig ge bruik van water en mochten zelf de hoogteverschillen van de aulavloer vaststellen. Hoogtepunt van de och tend was het zogeheten Inframobiel, het rijdende informatiecentrum van chauffeur Tienko Doorn, waarin de kinderen hun eigen stad op de compu ter konden bouwen en waarin ook geodesie-apparatuur zoals een GPS- ontvanger aanwezig is. In een vrolijke, met tekeningen en papieren slingers versierde omgeving, legt Stevens uit wat de redenen waren voor het opstarten van de landelijke campagne. ,,Het grote tekort aan goed opgeleid personeel dat we de komende jaren in de weg- en waterbouw en de goedesie verwachten, moest worden ondervangen en daar zochten we een creatieve manier voor. Uitgaande van het lange-termijneffect proberen we onder andere basisschoolleerlingen en thousiast te maken voor deze bedrijfs takken. Daarnaast benaderen we ook leerlingen in de basisvorming van het voortgezet onderwijs door middel van een simulatiespel waarin ze wegen, spoorverbindingen en dergelijke moe- Karien Ris, free lance redacteur. ten aanleggen. De derde doelgroep waar we ons op richten, is de bovenbouw vah het voortgezet onderwijs. Leerlingen krijgen daar aan de hand van een beroepenspel de gelegen heid veel over de verschillende beroepen in de sector te we ten te komen", aldüs Stevens, die jaren werkzaam is ge weest als landmeter. Uitleg over het laserlevel. Gehuiver Vervolgens werd de Idas in drieën gedeeld. Omdat het door de slechte weersomstandigheden niet mogelijk was het buitenterrein aan een nader onderzoek te onderwerpen, ging de eerste groep] naar de aula om daar met de benodig de meetinstrumenten, een laserlevel en een waterpasinstru ment, onder leiding van Stevens de vloer meten. De kinde ren begonnen enthousiast de apparatuur scherp te stellen en uit te rekenen hop groot de afwijking was. Terwijl de één de meetlat in de gaten hield en de ander de getallen op het bord schreef, ontdekten ze dat de vloer goed gelegd en na genoeg waterpas was. De tweede groep bleef in het klas lokaal zitten en kreeg een korte video over het verstandig gebruik van water pe zien. Nadat was uitgelegd hoe men zich vroeger waste, begaf de hoofdpersoon van de film zich naar de rioleringsbuizen onder de grond van de stad. De beelden die de kinderen toen te zien kregen, gaven uiter aard aanleiding tot Iveel gehuiver en een grote hoeveelheid vieze geluiden. De Vragenlijst die na afloop over dit onder werp werd uitgerejkt, vulden deze achtste-groepers met behulp van woordenboeken zorgvuldig in. Leerkracht Marrie van Es zou de formulieren in de loop van de daar opvolgende week klassikaal behandelen, tezamen met het lessenpakket dat N]oordeinde als deelnemende school aan het einde van de dag uitgereikt kreeg. „De scholen zijn op die manier in staat het effect van de campagne te vergroten door de kinderen nog meer vertrouwd maken met het on derwerp infrastructuur en het daartoe behorende werkveld van de geodesie". Na een korte introductie over het programma van de dag gaf Tienko Doorn uitleg over het begrip infrastructuur, wat voor veel kinderen een abstracte term blijft. Bij de vragen die hij stelde over verschillende onder werpen in de infrastructuur, staken de kinderen telkens weer massaal hun vingers op. Doorn gaf voorbeelden die dicht bij huis liggen, zoals telefoon, licht en riolering, en legde toen de connectie met de aanleg van wegen, ri- jvieren, dijken en tunnels. Daarna leg de hij uit dat de Betuwelijn, de Hoge snelheidslijn en de uitbreiding van Schiphol ook tot het terrein van de in frastructuur behoren. Toen ze hoor- Het Inframobiel. den dat ook het gebruik van internet en fax ertoe behoorde, was alle onduidelijkheid verdwenen. GEODESIA 1998-5 233

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 35