40° jaargang no. 5 mei 1998 Tijdschrift voor geodesie en geo-informatie CM 136 139 139 139 149 143 143 143 Stichting Geodesia GEODESIA komt ELF maal per jaar uit (juli en augustus gecombineerd). www.geodcsia.nl ISSN: 1385-7517 Geodesia £^000012 \l 103 Objectgerichte geometrie in Almere J. P. Zwart 3D-GIS virtual reality ir. D. A. Groetelaers 115 Mini-serie Land inrichting (3) Transfer ir. F. B. Rotman 113 Bedrijfs reportage De (cultuur omslag van de Topografische Dienst van Nederland Theo Scheele en verder... IOI 119 133 135 Gemeenten zijn instellingen die vrijwel uitsluitend informatie verwerken. Daarom is het essentieel om de informatjevoorziening, én de gegevens, goed te structureren. Dat geldt voor de gemeente als geheel, en dus ook voor het vastgoedveld. Almere maakt onderscheid; naar proces- en basisregistraties, met het adres als centrale koppeling. Al sinds j 1983 is de geometrie objectgericht gemaakt om daarmee aansluiting te krijgpn op die gestructureerde informatie voorziening binnen de gemeente. Een combinatie van geografische informatiesystemen en virtual reality kan nuttig zijn voor vele toepassingen, zoals planning en ontwerp. Daardoor zijn gebruikers in staat om op een nieuwe manier te werken. Ruimtelijke gegevens kunnen worden geanalyseerd en gemanipuleerd in een virtuele omgeving. Dit artikel beschrijft de hulpmiddelen (tpols) en bedieningsmechanismen (controls) die aan een virtuele omgeving moeten worden toegevoegd om interactie met ruimtelijke datasets te ondersteunen. Tot nu toe maakte het Kadaster bij het opmaken van het plan van toedeling gebruik van de ontwerpsystemen ATOR en AVL. Hierbij werd aan de hand van de ingebrachte wensen van belanghebbenden een zogenaamd „plan in geld" berekend. Vanaf april 1998 wordt deze methode vervangen door het systeem Transfer waarin de nadelen vah genoemde systemen worden ondervangen. Hierin worden de vaste bedrijfs(aanspraak)delen vervangen door flexibele die nu meer afgestemd kunnen jworden op het sluitend maken van blokdelen in het overboekingsproces. Een bezoek aan de TDN in Emmen gaf de auteur inzicht in het veranderde gezicht van deze dienst die mede door de TOPlOvector meer in de picture is gekomen. Er voltrok zich een verandering van kaartgericht naar bestands- gericht denken en ook de klant wordt arjders benaderd. De auteur ging met de topograaf op stap bij een naverkenning dp de fiets en beschrijft de vernieuwde werkmethoden van het bedrijf. Van de redactie Historische as van Parijs Go infra, het Inframobiel en de Geodesie Datumprobleem GPS: niet in 1998, maar 1999! NVG Stichting Geodesia Agenda Berichten Verslagen Techniek Personalia Scripties 201 Bij de voorplaat Topografische afbeeldingen zijn te verkrijgen in alle soorten en maten. Zie het artikel op p. 223.

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 3