A Van de redactie Meta-informatie: voer voor geodeten! In november 1997 organiseerde de Nederlandse Commis sie voor Geodesie een studiedag over kwaliteit. Aan de orde kwamen onderwerpen zoals meta-informatie concepten, bedrijfsprocessen, proceskwaliteit, gegevenskwaliteit, ISO- normen en gebruik van gegevens. De presentaties en dis cussies waren goed en de volgende conclusies konden wor den getrokken: organisaties blijken (nog) niet of onvoldoende op de hoogte te zijn van de wensen van klanten over kwaliteit van geleverde geo-informatie producten en/of diensten; er bleken zeer weinig deelnemers actief te zijn met bij voorbeeld de toepassing van meta-informatie concepten. Ondanks het goede initiatief van de NCG bleken de aan wezigen niet in staat om aanvullende en vooral gemeen schappelijke onderzoekdoelstellingen te formuleren over kwaliteit en meta-informatie. Niettemin groeit de aandacht voor meta-informatie sterk. Veel organisaties hebben een applicatie gekocht of maken kwaliteitsbeschrijvingen van gegevensbestanden. Geen onderzoek dus, maar wel prakti sche stappen. Toch is het jammer dat veel organisaties ieder afzonderlijk hun weg zoeken. Het ontbreekt duidelijk aan gemeenschappelijke theorieën en praktische handleidingen over kwaliteit van geo-informatie. In een recent werkover leg tussen verschillende organisaties en de leverancier van een applicatie voor meta-informatiebeheer bleek dit eens temeer: de onduidelijkheid over het beheer en de toepas sing van meta-informatie was een bron van discussie. Door de intrede van GIS is het werkveld van de geodesie verbreed. Het aantal gebruikers is enorm gegroeid en daar mee ook de complexiteit en veelsoortigheid van de gege vensverzamelingen. Gegevensbeheer is nu terecht een punt van aandacht en zorg geworden in een interdisciplinaire en inter-bestuurlijke omgeving met als opvallend kenmerk: Niemand voelt zich echt verantwoordelijk voor het geo- gegevensbeheerprobleem! Tegelijkertijd hoor ik in mijn werkomgeving roepen: GIS is „uit", DIS (Documentaire Informatie Systemen) en intranet is „in"! Zonder op de details van DIS en intranet in te gaan, is de verwachting dat hierdoor het gebruik van geo-informatie explosief zal groeien. De aandacht voor geo-informatie verschuift (van database-bevraging naar kaartgebruik) en de complexiteit van het gegevensbeheer zal nog verder groeien. De sleutel voor het ontsluiten van de steeds groter worden de berg geo-informatie ligt in de juiste toepassing van meta-informatie. De vraag is echter: Wie neemt initiatief en ontwikkelt op korte termijn een integraal meta-informa tie concept dat praktisch kan worden ingezet in verschillen de organisaties en dat aandacht besteedt aan het gebruik en de integratie van gegevens, bestanden, digitale kaartbe- schrijvingen en „plaatjes" (bitmaps in documenten). Het doel is uiteindelijk de eindgebruiker te ondersteunen in het zoeken naar geo-informatie. Deze zal daartoe in het alge meen slechts 5 tot 10% van alle meta-informatie gebruiken als onderdeel van een zoekcriterium om te bepalen welk deel voor hem geschikt is. Het overige deel van de meta- informatie is van belang voor functies en inhoudelijke be vragingen van de gegevens. Tot slot: meta-informatie kan worden gebruikt om een brug te slaan tussen eindgebruiker en producent. Daarmee is een belangrijke rol voor de geodesie weggelegd. Marc van de Ven 1998-5 GEODESIA Redactie-adres Postbus 10390 - 7301 GJ Apeldoorn telefoon (05s) 576 14 40 of (05s) 355 82 87 fax (035) 57614 41 e-mail: redactie@geodesia.nl Redactie Geodesia ir. J. Polman, hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel dr. ir. M. J. P. M. Lemmens, Delft ing. J. Löwik, Arnhem ing. A. J. van der Meer, Amsterdam G. M. van Osch, plv. hoofdredacteur, Apeldoorn M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen Abonnementen/inlichtingen mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn tel. (055) 576 14 40 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 576 14 41 e-mail: redactie@geodesia.nl (adreswijzigingen s. v.p. schriftelijk) 1998. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen uiterlijk de eerste van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opge nomen. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 74,-; bedrijfs- abonnees binnenland 123,-; persoonlijke abonnees Europa 113,-; bedrijfsabonnees Europa 159,-; persoonlijke abonnees luchtpost 158,-; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. Deelnemende verenigingen Bond voor Kadasterpersoneel (bvk) Vereniging van Landmeetkundigen (wi) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) Advertentie-exploitatie Westerum Publiciteit Buitenweg 9 - 5683 pm Best telefoon (0499) 39 86 89 - fax 37 44 97 (mobiel 06 - 51 63 2117) e-mail: westbest@wxs.nl Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan alleen worden gegarandeerd, indien de reservering daarvoor uiterlijk de 25e van de voorafgaande maand in ons bezit is. Secretaris Stichting Geodesia ing. D. van Dijk Hertespoor 27 - 3772 se Barneveld tel. (0342) 49 53 56/fax (0342) 42 04 01 privé (0342) 49 17 76 e-mail: d.van.dijk@geodesia.nl Penningmeester Stichting Geodesia P. W. Westdorp Postbus 414 - 5680 ak Best tel. (040) 265 76 57/fax (040) 243 75 38 privé (0499) 31 03 90 Giro 223150; abn^mro 545716195, beide t.n.v. Stichting Geodesia. Geodesia is een uitgave van de Stichting Geodesia. 202

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 4