A Objectgerichte geometrie in Almere Geometrie als onderdeel van informatiebeleid en -structuur geo-information engineering, land information, applications geo-informatievoorziening, vastgoedinformatie, praktijk De gemeente Almere is nu 21 jaar en in die tijd gegroeid naar 128 000 inwoners. Het is al jaren de grootste VINEX-locatie van Nederland en vanaf 1977 worden er bijna 3000 woningen per jaar gebouwd. Grote nieuw- bouwlocaties als Almere-Pampus, -Poort en -Hout zijn in voorbereiding (fig. 1). Het is jammer dat de infra structuur en vooral de verbinding tussen de polder en het „oude land" ernstig in ontwikkeling achterblijft, maar hierover wordt al enige tijd overleg gevoerd met het Rijk. Voor bedrijven is het bereikbaarheidsprobleem soms echter een argument om zich elders te vestigen, terwijl het geen enkel probleem is om Almere 's morgens binnen te komen en 's avonds te verlaten. In Almere stijgen, ondanks het hoge aantal nieuwbouwwoningen, de onroerend-goedprijzen ruim 12% per jaar (voor de gehele provincie Flevoland is dit gemiddeld slechts 6%). PR voor Almere in dit kader is dus niet nodig. Een onderwerp dat slechter te verkopen is en duidelijk meer PR nodig heeft, is „informatiebeleid" inclusief de grafische of geometrische informatie binnen de gemeentelijke organisatie. Van gegevens naar informatie „We barsten van de gegevens maar snakken naar informatie". Dit is al decennia lang een veel gehoorde kreet die jammer genoeg nog steeds zeer herkenbaar is. Het probleem neemt zelfs steeds ernstiger vormen aan. Tot het eind van de jaren '80 is de techniek de beperkende factor geweest bij de automatisering van onze werkproces sen. De grenzen daarvan werden volle dig bepaald door de techniek. De ont wikkelingen in de techniek zijn echter zodanig geweest, dat het probleem is verlegd naar de grenzen van ons ver mogen om de mogelijkheden van de techniek voor onze activiteiten opti- J. P. Zwart, hoofd Vastgoed informatie, gemeente Almere. maal te benutten. Het accent moet nu worden verlegd naar de organisatie van de processen en de bijbehorende ge gevens. Welke betekenis heeft dat nu binnen de gemeentelijke context? We moeten ons bewust zijn van het feit dat de gemeente voornamelijk een gegevensverwerkend bedrijf is. Er worden nauwelijks tastbare producten gemaakt, alleen wat paspoorten en rijbewijzen. Er komen gegevens in aller lei vormen en hoedanigheden binnen, en die worden be werkt tot informatie in diverse vormen en variaties. Ons product als lokale ojverheid is informatie en de daarvoor benodigde gegevens zijn inmiddels grotendeels in digitale vorm voorhanden. Deze nieuwe fase in ons bestaan zal in de praktijk beteke nen dat aandacht vojar de A (automatisering) zal afnemen omdat de noodzaak is verdwenen, en voor de I (informatie beleid) zal moeten toenemen. Daardoor krijgt niet de com puter, het netwerk of zelfs de applicatie de centrale rol, maar de gegevens, ^egevensdefinities en gegevensstructu ren. Een veelheid adn vragen zal moeten worden beant woord, zoals: Welke gegevens willen we opslaan, voor welk doel en welke relaties hebben die met elkaar, aan welke voorwaarden moet worden voldaan om één en ander met succes te kunnen gebruiken? Dit alles met als uitgangspunt het leveren van producten die voldoen aan de eisen en wensen van de interne en externe klanten. Die zijn te onderscheiden naar functie: informatieverstrekking aan het publiek (het loket); beleid (geaggregeerde gegevens); beheer (groen, weg; riool, e.d.); sturingsgegevens (voor de interne bedrijfsvoering). Een groot deel vande gegevens wordt structureel voor meerdere doeleinden en in verschillende combinaties ge bruikt. Integraliteit (dit woord staat nog niet in de Dikke van Dale) wordt steeds belangrijker. Dit geldt voor veel van onze „producten". Een voorbeeld daarvan is wanneer een burger bij een balie van de gemeente komt met een bouw- 203 GEODESLA 1998-5 KEYWORDS TREFWOORDEN Informatiebeleid

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 5