T kwaliteit van de gegevens in digitale vorm, die door de processen worden gegenereerd. De gegevens moeten kunnen worden benut door andere organisatie-onderdelen, gecombineerd met allerlei andere gegevens. Eén en ander betekent dat de manager die verantwoordelijk is voor het proces, ook verantwoordelijk is voor de kwali teit van het integrale gebruik van de gegevens, die het resultaat zijn van de onder zijn of haar verantwoordelijk heid vallende processen. De mate van complexiteit van een bedrijf stelt zijn eisen aan professionalisering van infor matiebeleid. Een gemeente is door zijn grote hoeveelheid producten en de dwarsverbanden ertussen een redelijk complex bedrijf. Als men denkt aan de eerdergenoemde bouwvergunning, zal de consequentie zijn dat de verant woordelijke in dat verband ook aan spreekbaar is voor de kwaliteit van de hieruit voortvloeiende gegevens om trent gebouwen in bijvoorbeeld de ge bouwencartotheek. Kristallisatiepunten gemeentelijke informatie De lijnmanager is verantwoordelijk voor z'n eigen producten, die binnen een organisatie-onderdeel moeten pas sen binnen de kaders van het concern beleid. Dat beleid moet dan wel gefor muleerd zijn. Gemeentelijke organisa ties hebben zoals vele andere organi satie moeite met het vormgeven van informatiebeleid. Het is noodzakelijk om binnen het totale gemeentelijke informatiegebied clusters te vormen. Doel van zo'n indeling is structuur aan te brengen in de eigen gegevenshuis- houding. Alles heeft met alles te ma ken. Modellen maken de werkelijk heid grijpbaar en dienen ertoe even- Accent op gegevensmanagement (natuurlijke) per kingsadministrati maatschappeli j ke Kristallisatiepunten De VNG onderscheidt de volgende gemeentelijke kris tallisatiepunten: rsonen, in de gemeentelijke bevol- bij sociale zaken e.d.; objecten: niet-natuurlijke personen, zoals winkels, becjrijven, instellingen en verenigingen; vastgoed: alles wet een vaste plaats heeft ten opzichte van het aardoppervlak (deze objecten kunnen dus worden afgebeeld via kaarten); middelen: bedrijfsmiddelen, dat alles omvat wat nodig ajtie te functioneren (personeel, finan- apparatuur, enz.). is om als organisa ciën, huisvesting, Fig. 2. De gegevensgerichte benadering en het front/back-office principe. tueel aanwezige verbanden tussen de producten en ge gevens te kunnen ontdekken en onder meer op die manier invloeden van applicaties breed te onderkennen. De VNG heeft een indeling naar kristallisatiepunten gemaakt, die misschien arbitrair is, maar zeer bruikbaar (zie kader). Deze indeling is een hulpfniddel om eilandvorming waar nodig op dienst- of sectorniveau tegen te gaan door bijvoorbeeld per kristallisatiepunt een coördinatiepunt aan te wijzen. Zeker in grotere organisaties valt het verder te overwegen per kristallisatiepunt het gegevensbeheer (database admini stration) te organiseren, inclusief het goed opzetten en bij houden van metadata (gegevens over de gegevens). Om de samenhang te bewaken zal op concernniveau informatie beleid moeten worden vormgegeven en verwezenlijkt. De behoefte om metadata bij te gaan houden, zal de komende jaren verder groeien. Het gaat hier om het geautomatiseerd bijhouden van kwaliteit, plaats van opslag, verantwoorde lijke partij voor di bijhouding, relaties met andere ge gevens, enzovoorts. Kristallisatiepunt vastgoedinformatie Binnen de gemeente Almere is het vastgoedinformatie- beleid verder vormgegeven door binnen het vastgoedterrein een onderscheid aaik te brengen tussen procesregistraties en basisregistraties. Pr(>cesregistraties genereren gegevens voor een bepaald proces die niet van belang zijn voor andere processen (denk aah groengegevens voor een groenbeheer- systeem). Basisregistraties daarentegen bevatten gegevens die als invoer dienen voor meer dan één ander proces, bij voorbeeld gegevens over gebouwen die worden gebruikt voor de volkshuisvesting en voor de onroerende-zaakbe- lasting, dus de gebouwencartotheek is een basisregistratie. Dit betekent overigens niet dat elke entiteit binnen een basisregistratie een basisgegeven hoeft te zijn; geprobeerd is om zo pragmatisch mogelijk te blijven. Over de kwaliteit (inhoud, actualiteit, kosten) moet duidelijk overeenstem ming bestaan tussen alle gebruikers van deze gegevens. Er zijn binnen de organisatie tien gegevensverzamelingen met vastgoedinformatie tot basisregistraties verheven (zie kader op p. 206). Het centrale adressenbestand heeft een bij zondere rol. Het adres (lees postcode-huisnummer) is de sleutel tussen alle gegevens die op adresniveau worden op geslagen, zowel binnen het vastgoedveld als tussen de drie 205 GEODESIA 1998-5 Viewers/Browsers Gegevens Verzamelingen Applicaties

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 7