stukken die het vlak begrenzen. De winst is dat er geen codes aan alle waarnemingen hoeven te worden toe gevoegd. Alle punten worden in dit systeem slechts eenmaal gemeten; er wordt zonodig achter het instrument naar de reeds gemeten topografie ver wezen. Ook bij het creëren van geometrische informatie met een werkstation (bij voorbeeld nieuwbouwplannen en be stemmingsplannen) kan via dezelfde methodiek (filosofie) worden gewerkt en het blijkt dat de inbreng niet duur der is als vooraf goed is nagedacht over de gegevensstructuur en de bijbeho rende software. Merk op dat slechts een gedeelte van de gemeentelijke geo metrische basisgegevens het resultaat is van meten. De andere basisregistra ties (bestemmingsplannen, plantopo- grafie, aslijn-segmenten en gebiedsin delingen) worden op kantoor gegene reerd. Ook in die gevallen is er sprake van hetzelfde extra gebruiksnut bij het raadplegen. Welke voordelen dit geeft in financiële zin bij het doorgeven van mutaties in geometrische bestanden aan anderen zal nog nader worden ge analyseerd. De rol van GIS GIS maakt deel uit van het gemeente lijk vastgoedinformatie-beleidsconcept en het gemeentelijke informatiserings concept. Het gaat om gestructureerde opslag binnen een „open systeem" van aan elkaar te koppelen databases. Er zal, om het professioneel op te pakken, meer aandacht nodig zijn voor data- dictionaries, meta-gegevensbeheer, da tabase-administration en dergelijke. Hier is eenzelfde trend te bespeuren als bij administratieve applicaties. Er komt een scheiding tussen enerzijds softwarepakketten om bestanden bij te houden (in het back-office) en ander zijds software om bestanden te raad plegen (in het front-office). Voor het raadplegen zijn inmiddels dan ook diverse browsers en viewers op de markt voor het ontsluiten van geome trische bestanden of voor combinaties van geometrische en administratieve bestanden. GIS wordt gaandeweg een onderdeel van de totale informatie voorziening binnen de gemeente; het is dus geen apart eiland meer. Kosten van bijhouding Gestructureerde bijhouding van allerlei geometrische be standen is niet duurder dan ongestructureerde bijhouding. De prijs van de GBKN-Almere, ongeveer 2000,- per hectare, ligt onder |het landelijke gemiddelde. Wel komt daar de instandhouding van de relaties nog bij (bijvoor beeld het aanbrengen van de combinatie postcode-huis nummer in verblijfsobjecten), die tijd vergt en maar een gering extra budget! vereist. In verband met het koppelen naar beheersystemerj is gekozen voor een werkwijze waarbij de geometrie wordt uitgeplot en waarop het te beheren object wordt geaccentueerd. Tevens wordt het object voor zien van een uniek nummer (de entiteit kenpunt heeft een attribuut met daarin een door het GIS gegenereerde, unie ke aanduiding). De ifdeling die verantwoordelijk is voor de te beheren objectetj zal in het eigen beheersysteem aan overeenkomstige objecten hetzelfde nummer toevoegen in Fig. 4. Weergave van objectgerichte GBKNin Almere. The necessity of objèct-oriented geometry in Almere The municipality of Almere is booming: in 21 years the city grew from zero to 125,000 inhabitants. A structured ap proach to data-mariagement was necessary. Standards and definitions of the Djtch Union of Municipalities are widely applied. In the field \of land information, ten basic databases are distinguished. One of these is the digital topographical basemap, which is completely object-oriented. The costs for maintaining this geometry are not higher than for conven tional unstructured ^geometrical databases; only some addi tional costs for maintaining linkages (addresses, parcel identi fications) is involved 207 vullen hun relationele database, zodat de koppeling gelegd is. Door deze manier van werken zijn de kosten laag en liggen de verantwoordelijkheden bij de juiste groep, namelijk bij de beheerder. Het vullen van de beheersystemen is een kostbare zaak. Dit ijs echter onafhankelijk van de vraag of wel of niet gekoppeld wordt met de geometrie. Het even tueel koppelen kost nauwelijks iets als de geometrie in objectgerichte vorm is opgebouwd. GEODESLA. 1998-5 Summary

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 9