Visual Reality: een totaal plaatje! Een nieuwe toevoeging op, dimensie in of generatie van GIS? Gis-technology, visualization, application Gis-technologie, visualisatie, praktijk Geografische informatietechnologie evolueert voort durend. De meeste ontwikkelingen richten zich echter op het verbeteren van geo-technologie in conventionele richtingen, zoals verbetering van integratie van en toe gang tot ruimtelijke informatie in gegevenspakliuizen of distributie daarvan via internet. Zo nu en dan nood zaakt de technologische evolutie ons tot een meer fundamentele verandering in de wijze waarop wij ruimtelijke informatiesystemen definiëren. Een ontwik keling die daarbij veel aandacht krijgt is Virtual Reality, waaraan over het algemeen een hoog realiteitsgehalte wordt toegeschreven [1], Prachtige digitale modellen worden trots op congressen en in publicaties getoond. Maar mooi is niet per definitie hetzelfde als realistisch. Het blijft immers gaan om berekende en daardoor vaak abstracte modellen. En hoe zit het dan binnen al deze ont wikkelingen met foto's Het feit dat er momenteel duizenden foto's per dag worden geschoten voor makelaars, be lastingdiensten, stedenbouw, welstand en ga zo maar door, geeft op zijn minst aan dat er behoefte is aan „grootscha lige opdsch-ruimtelijke informatie". Enige vorm van systematiek ontbreekt daarin echter nog geheel, en onbe heersbaarheid en redundantie van data is het gevolg. Bovendien mist een ka der waarbinnen optische data samen met alle andere vormen van ruimte lijke informatie kan worden geplaatst. Het niet goed kunnen „plaatsen" heeft dan ook ten onrechte het gevolg dat foto's al snel op één hoop worden gegooid met een begrip als multime dia. In deze context wil ik daarom een kader introduceren onder de noemer van een nieuw begrip: Visual Reality. Gesterkt door de gelijknamige titel van een congres in Bonn in maart drs. A. J. Steinfort, Frank Data International 1998 over GIS, C^D, multimedia, fotogrammetrie en Virtual Reality, wil ik u meevoeren in een optische kijk op de geografische werkelijkheid. Geografische modellen Maar eerst een stapje terug met een vraag: waarom ge bruiken wij eigenlijkj kaarten? In algemene zin is dan het antwoord: wij gebruiken reeds zeer lang kaarten omdat we een hanteerbaar geografisch model van onze omgeving nodig hebben voor het inventariseren, inrichten, ontwerpen en beheren daarvan. Een kaart is immers een krachtig middel voor oriëntatie, voor communicatie of voor generalisatie van gegevens tot voor de mens behapbare porties van infor matie. GIS-technologie heeft in feite op deze eigenschap pen voortgeborduurd door het gebruik van dit geografische model in de computer mogelijk te maken. De voordelen daarvan zijn talrijk, o|mdat men nu eenvoudig gegevens kan selecteren, bewerken, analyseren, rapporteren, modelleren en visualiseren. Meer van belang is echter dat, door het definiëren en structureren van gegevens in logische, ruim telijke eenheden of objecten, het mogelijk werd de kaart te integreren met bestaande administratieve databases. Daar mee kwam kaartgebruik in een geheel nieuwe fase, omdat kaarten veranderden in ruimtelijke interfaces naar andere locatiegebonden gegevens, zoals beschrijvende attributen, documenten, tekeningen, foto's en zelfs video. GIS is dus een krachtig instrument ter ondersteuning van vele werkprocessen, jnaar het blijft een abstract model van de geografische werkelijkheid. In sommige situaties is dat een voordeel, in anc.ere niet. Ondanks de vele voordelen ervan blijven kaarten een aanslag doen op het natuurlijke interpretatievermogen van de mens om de voor hem nood zakelijke informatie tje ontlenen. Kaarten kunnen subjectief zijn, onvolledig of misleidend. Bovendien, informatie kan alleen worden ontleend, indien de daarvoor benodigde gegevens zijn opgenomen in het model: geen data... geen informatie! En verzamelen en invoeren van gegevens is duur. Met andere woorden: als een gebruiker op een kaart- locatie inzoomt, zal hij niet meer zien dan een verzameling GEODESIA 1998-6 KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 13