punt-, lijn- en vlaksymbolen die een boom, perceel, ge bouw of leiding representeren. Als hij nog nooit fysiek op die locatie is geweest, is de kans groot dat hij geen benul heeft hoe de locatie er nu in werkelijkheid uitziet. De enige alternatieven die de gebruiker dan heeft, zijn: meer ge gevens in het model invoeren, een beslissing nemen op grond van „gissen", of alsnog naar de locatie afreizen. Optische informatie Er is echter nóg een mogelijkheid om ruimtelijke informa tie te communiceren. En daar komen de optische gegevens in beeld. Net als digitale kaarten zijn foto's krachtige infor matiebronnen. Niet alleen omdat zij een grote hoeveelheid gedetailleerde gegevens bevatten of relatief eenvoudig en goedkoop zijn in te winnen, maar juist ook omdat zij de natuurlijke wijze van menselijke interpretatie benaderen. De reden daarvoor is dat foto's in essentie een kopie zijn van de eerste fase van menselijke waarneming: kijken met de ogen. Mensen zijn hun hele leven gewend om visueel te observeren, te interpreteren en te verwerken, en dat heeft geleid tot een enorme hoeveelheid ervaring en intelligente herkenning. Een blik op een foto zal een gebruiker een grote hoeveelheid gedetailleerde ruimtelijke informatie leveren. Er is geen computer die dat beter kan. Er zijn meerdere methoden om het gebruik van optische data nog realistischer te maken, zoals het gebruik van stereofotografie. Ik beperk mij in het volgende echter tot het zogenaamde cyclorama of panoramabeeld. Dat is een optisch beeld waarmee een mens in staat is om letterlijk 360 graden rond te kijken vanuit een bepaald standpunt (fig. 1). Ze kunnen tegenwoordig op verschillende manie ren worden ingewonnen. Een methode is om foto's die vanaf een standpunt in verschillende richtingen zijn geno- Fig.l. Een cyclorama heeft een beeldboek van 360 graden. men, aan elkaar te compileren. Een andere methode is om een camera met een sterke fish-eye lens of een speciale, roterende camera te gebruiken. Het resultaat is een goedkope, maar zeer realistische, ruimtelijke illusie van een locatie. Terwijl een mens het hoofd moet draaien om rond te kunnen kij ken, kan de computer dit simuleren door eenvoudig de muis heen en weer te bewegen. Rondkijken is niet het enige dat daarmee mogelijk wordt. Als Visual Rcalitv Fig. 2. Visual Reality: relaties optische data met GIS, administratieve data, CAD en Virtual Reality. Fig. 3. Kabels/leidingen raadplegen in een optische omgeving. (Bron: gemeente Delft.) tijdens de opname de locatie en de oriëntatie van het cyclorama worden geregistreerd, krijgt het beeld een geo metrische basis, waardoor er een ruim telijk model ontstaaten minder ab stract dit keer. Een voordeel dat zich met deze optisch-ruimtelijke modellen aandient, is dat ruimtelijke objecten zich vanuit combinaties van dergelijke geo-foto's laten op- of inmeten, net als bij stereofotogrammetrie. Maar als foto's zo waardevol zijn als dragers van informatie, waarom zou den we ons dan eigenlijk nog druk maken om al die vectorgegevens in het GIS in te voeren? Daarvoor zijn ver schillende redenen. Uiteraard vorm den tot voor kort de benodigde hoe veelheid schijfruimte en verwerkings capaciteit nog drempels, maar de im mer aanhoudende hardware-race heeft deze beperkingen zo goed als wegge- 264 1998-6 GEODESIA Geografisch Visualisatie Geometrische integratie 02006|25 CMI

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 14