commerciële en recreatieve toepassin gen: grondbedrijven, makelaars, wo ningcorporaties, recreatie en horeca waarbij de behoefte bestaat om ter reinen, gebouwen of omgevingen te verkopen of daarover informatie te verstrekken aan derden; veiligheid: politie, brandweer, ver keersveiligheid, beveiligingsdiensten, defensie, rampenbestrijding waar voor inzicht in omgevingen van be lang is voor het vaststellen van tac tiek bij calamiteiten; informatie en communicatie: voor lichting, service, communicatie en inspraak bij burgerbalies (OL2000), klantendesks, wijkverenigingen, en zovoort. Theorie of praktijk? Voordat ik dit artikel beëindig, is het van belang om te weten dat dit Visual Reality-concept niet alleen een theorie is. Diverse componenten ervan wor den al in de praktijk toegepast. Een voorbeeld daarvan is de Optitheek Rotterdam, waarin de gehele stad sys tematisch is vastgelegd in liefst 90 000 cyclorama's, die gecombineerd met di gitale kaarten, luchtfoto's en kadastra le gegevens via netwerken worden aan geboden aan honderden mensen voor tientallen toepassingsgebieden binnen en buiten de organisatie. De meer dan 35 000 opvragingen per jaar illustre ren dat in ieder geval in een behoefte wordt voorzien. Het HSL-Zuid pro ject [2] is een ander voorbeeld. Ook de Zeeuwse gemeente Borsele is op deze wijze geheel vastgelegd en diverse an dere overheden zoals de gemeenten Apeldoorn, Nijmegen, Haarlem, Hil versum, Hengelo, Utrecht, de provin cie Noord-Brabant, maar ook een par ticuliere organisatie als woningcorpo ratie Kolping uit Nijmegen zijn dit jaar gestart met het systematisch vast leggen van projectgebieden middels grootschalige geo-fotografie. Conclusies Geo-informatica is een fenomeen dat zich nog steeds in nieuwe en uitdagen de richtingen ontwikkelt. De techno logie zelf is een belangrijke drijfveer hiervoor, maar de behoefte aan ruimte lijke informatie ter ondersteuning van onze werk- en beslissingsprocessen is Fig. 10. Dynamische navigatie door cyclorama 's. (Bron: gemeente Hengelo.) Fig. 11. Dit Visual Reality- beeldmerk was tijdens de IT Overheid/BBI- beurs in Utrecht (april 1998) in diverse stands te veel belangrijker. Een goed begrip van die behoefte, maar ook van de juiste vdrm waarin de informatie moet worden aangeboden, is cruciaal. Ruimtelijke informatie ontlenen we aan modellen, zoals kaarten, ontwerpen, foto's of data base-tabellen. Elk model heeft zijn sterke en minder sterke eigenschappen. Zo geeft een GIS een ruimtelijk maar ab stract overzicht, terbvijl een geo-foto juist een realistisch en gedetailleerd inzicht geeft van een locatie. Een database tabel is geschikt voor beschrijvende kenmerken, maar krijgt pas ruimtelijke betekenis via geografische objecten in een kaart. Een CAD maakt het mogelijk een ontwerp in drie dimensies op te bojiwen, terwijl Virtual Reality ons juist een mogelijkheid gebft tot een dynamische visualisatie hier van. Visual Reality is een synergetische combinatie van deze modellen en biedt een informatieve en realistische il lusie van onze geografische omgeving. Mits toegankelijk op de werkplek, verbetert die informatie de kwaliteit van onze beslissingen en bespaart het veel mensen in ieder geval een hoop reistijd. Visual Reality: a complete picture! We have a constant need to model our geographic environment in order to manage ik GIS starts to become an accepted pheno menon to do this, but there are limitations. In this article Visual Reality is introduced as a new optical phenomenon that seems to change GIS to a more realistic, as well as informative visual model, that is more appealing to the natural way of human observation. J4 cyclorama or panoramic image not only is a very realistic geographic illusion but also could be an ideal human interface to driy kind of spatial data. [1] Groetelaers, D. A, Visuele interactie in 3D-GIS Virtual Reality. Geodesia 1998 no. 5. [2] Dekker, C., K. W. Smit en E. Verbree, Fotorealistische visualisaties. Geodesia 1998 no. 2. GEODESIA 1998-6 hengel.top - CycloMovie Summary Literatuur 267

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 17