Mini -serie Landinrichting (4) Herverkaveling in de landinrichting I MINISERIE Ondersteuning van het kavelontwerp rural planning, reallocation, system description landinrichting, herverkaveling, systeembeschrijving Binnen het landinrichtingsproces vormt het ruilen van gronden, het herverkavelen, een belangrijk onderdeel. Om dit proces te kunnen ondersteunen, zijn aan de Subfaculteit der Geodesie verschillende systemen ontwikkeld. In dit artikel wordt mijn promotie onderzoek beschreven. Hierin is onderzoek gedaan naar de mogelijkheid om het ontwerp van een nieuwe kavelindeling (het inschetsen), op basis van een sluitend plan in geld, te ondersteunen. Het herverkavelingsproces is onder te verdelen in drie stadia. In het eerste stadium wordt een globale aanduiding gegeven van de ligging van de nieuwe kavels in de vorm van een plan in geld. In het tweede stadium worden de pre- dr. ir. A. M. Buis, projectmanager bij ingenieurs bureau Van Steenis te Houten. Fig. 1. Verschillende stappen in het ontwerpproces: het inschetsen is onderverdeeld in lokaliseren en vormgeven. Dit gebeurt per blokdeel. cieze locatie en vorm van de kavel ingeschetst. Tot slot wordt in het derde stadium het plan van toedeling scherp ingerekend (fig. 1). Voor het ontwerp van het plan in geld wordt bij het Kadaster gebruikgemaakt van computer programmatuur. Hiervoor bestaan de systemen ATOR, AVL en sinds kort opk Transfer. Voor het scherp inreke nen van het ontwerp wordt weer gebruikgemaakt van een computersysteem, FINGIS (FINish Geographical Infor mation System). Hjerin worden de precieze omvang en ruilwaarde van de nieuw gevormde kavels berekend en wor den grenslijnen eventueel verschoven indien de omvang van de ontworpen kavels niet geheel overeenkomt met de omvang die volgens het plan in geld dient te worden ge realiseerd. Het tussenliggende stadium in het herverkave lingsproces, het inschetsen, gebeurt handmatig. Op basis van het plan in geld wordt op kaarten een nieuwe verkave ling ingeschetst. In dit artikel wordt een ondersteunend systeem beschreven voor dit ontwerpproces. Het ontwerpproces heeft als uitgangspunt het zo goed mogelijk sluitende plan in geld. Daarnaast vormt de be staande topografische situatie in het gebied een tweede uit gangspunt voor het herverkavelingsproces. De reden om voor dit uitgangspunt te kiezen, is dat tegenwoordig veel aandacht wordt geschonken aan het zoveel mogelijk be houden van de bestaande topografie in een landinrichtings- gebied, in het bijzonder wanneer zich op de kavelgrenzen waardevolle scheidingen bevinden, bijvoorbeeld in de vorm van een houtwal of Heg. Deze kleinere landschappelijke ele menten die zich vaak op de kavelgrenzen bevinden, spelen een belangrijke rol in Het met elkaar verbinden van leef gebieden van verschillenden populaties dieren en planten binnen het landinrjchtingsgebied. Daarnaast spelen ook landschappelijke en cultuurhistorische motieven een rol bij de keuze voor het zoveel mogelijk behouden van de be staande topografisclje situatie. Daarvoor worden aan die elementen die een specifieke waarde vertegenwoordigen, waarderingen meegegeven om aan te geven in hoeverre de verwijdering van eeh dergelijk element nog is toegestaan. Voor de opslag van deze gegevens wordt gebruikgemaakt van een geografisch informatiesysteem (GIS). 269 GEODESIA KEYWORDS TREFWOORDEN Landinrlchtingsblok Opdelen blok in blokdelen Plan in Geld DEELOPLOSSINGEN: Inschetsen, Lokaliseren Inschetsen, Vormgeven Scherp inrekenen SAMENVOEGEN DEELOPLOSSINGEN: Kavelindelingsplan

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 19