1^ ft. een gang van een minimale breedte met elkaar in verbinding moeten staan. De vorm en positie van deze doorgang is afhankelijk van de plaats en locatie van de aanliggende kamers. Het is moeilijk om van tevoren aan te geven welke kamers precies aan deze gang zullen komen te liggen en daar dan de benodigde voorwaarde aan ver binden van een minimale breedte. Binnen de datagestuurde benadering wordt een dergelijk vooiwaarde on derwerp van evaluatie. Dit probleem met het opstellen van voorwaarden aan het ontwerp bij aan vang van het probleemoplossingspro ces geldt ook binnen het herverkave lingsproces in de landinrichting. Over het algemeen worden geen eisen ge steld aan de topologische relaties tus sen de kavels onderling. Ook staat op voorhand het aantal te realiseren ka vels nog niet definitief vast. Dit maakt het vrijwel onmogelijk het probleem van tevoren te vertalen naar voorwaar den voor de parameters die het ont werp volledig beschrijven. Uiteraard kleven aan de datagestuurde benadering ook nadelen. Zo worden bij de doelgestuurde benadering van tevoren en tijdens het ontwerpproces alle interacties tussen de verschillende voorwaarden in beschouwing geno men. Bij de datagestuurde benadering is men afhankelijk van de evaluatie die in sommige gevallen pas nadat het complete ontwerp is uitgevoerd, kan worden gedaan. Bijvoorbeeld de totale lengte van een ontwerp wordt pas be oordeeld op het moment dat alle ele menten zijn geplaatst. Indien daarmee een maximale lengte wordt overschre den, betekent dat dat een niet geldig ontwerp is gevonden. Naast de datagestuurde techniek is ge kozen voor een depth-first techniek, in tegenstelling tot de breadth-first tech niek (fig. 3). Ook past deze techniek beter bij het onderhavige ontwerppro bleem. Het gebruik van een breadth- first techniek betekent dat eerst alle mogelijke ontwerpoplossingen voor een ontwerpstap worden doorzocht voordat wordt gestart met de volgende ontwerpstap. Uiteindelijk zou dat be tekenen dat de gehele oplossingsruim te wordt doorzocht. Dat willen we m h ■■■1 Etc. voorkomen. Binnen het prototype is gekozen voor het andere uiterste, in feite een hill-climbing techniek. Iedere keer wordt op basis van een evaluatie een volgende ont werpstap genomen, net zolang totdat een oplossing is ge vonden of, en dat is dan ook de keerzijde van deze techniek, totdat geconstateerd moet worden dat langs dit pad geen oplossing kan worden gevonden. De evaluatie van dé verschillende alternatieve ontwerp- stappen die gedurende het ontwerpproces kunnen worden genomen, is afhankelijk van de ingebouwde domeinspeci fieke kennis, in de Ivorm van regels binnen het kennis systeem. Vertaling van het ontwerpproces in regels Het kennissysteem tnaakt gebruik van een kennisbestand en een redeneermechanisme. Binnen het kennisbestand zijn de feiten en regels opgeslagen, die geldig zijn binnen een bepaald kennisdomein. Binnen het herverkavelings proces is bijvoorbeejd één van de regels die wordt gehan teerd, dat de veldkavels pas worden ontworpen op het mo ment dat alle huiskavels zijn vormgegeven. Deze kennis is in dit geval opgeslagen in de vorm van een productieregel (een regel in de vorm van als...dan..). Op basis van de ge geven regels en feiten worden door het redeneermechanis me conclusies getrokken en verdere feiten afgeleid, net zo lang tot een oplossihg is gevonden. Voor de vertaling van het ontwerpproces ih regels is het ontwerpproces opgedeeld in een aantal handelingen die successievelijk worden uitge voerd. Het ontwerp van een kavel binnen het blokdeel wordt onderscheiden in lokaliseren en vervolgens vormge ven van de kavel. Het lokaliseren van een toedeling betekent het kiezen van een bestaande kavel als basis voor de toedeling van een rechthebbende. Het lokaliseren van een huiskavel is een voudig. Dit is de huiskavel zoals deze ook binnen de be staande verkaveling! aanwezig is. Het lokaliseren van een veldkavel wordt gebaseerd op twee criteria: de afstand van de kavel tot de bedrijfsgebouwen van de rechthebbende en de omvang van de bestaande kavel in relatie tot de omvang 271 Fig. 3. Onderscheid tussen breadth first en depth first. GEODESIA 1998-6 Breadth first Depth first Stap 1n toevoegen Stap 1 toevoegen Etc. Stap 2: toevoegen Stap 2: toevoegen Etc.

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 21