die de kavel moet krijgen volgens het plan in geld. Het eer ste criterium is een agrarisch criterium, namelijk met als doel het verkleinen van de afstanden tussen veldkavels en bedrijfsgebouw. Het tweede criterium is een ecologisch cri terium. Wanneer de toedeling voor de rechthebbende past binnen de bestaande kavel, betekent dit dat weinig aan passingen hoeven te worden gedaan aan de bestaande topo grafie. Fig. 4. Opdelen van een kavel is afhankelijk van de situatie. Zodra een basislocatie is gevonden voor de kavels van de verschillende rechthebbenden, worden de kavels vormgege ven. Dit vormgeven van een kavel bestaat uit het vergroten dan wel opdelen van de basiskavel, afhankelijk van het feit of deze te klein dan wel te groot is in vergelijking tot de toe deling die de betreffende rechthebbende moet krijgen bin nen het blokdeel. Ook dit opdelen en uitbreiden van kavels wordt uitgevoerd aan de hand van een aantal beslissingsre gels die zijn opgenomen in het kennissysteem. Afhankelijk van het door de gebruiker gekozen relatieve „gewicht" dat de functies landbouw en natuur hebben gekregen, zullen sommige criteria zwaarder dan wel minder zwaar mee wegen in het afwegingsproces. Voor het opdelen van een kavel geldt als uitgangspunt dat een snijlijn wordt gekozen loodrecht op de lengterichting van de kavel. Hierdoor resteren twee kavels die beter ge vormd zijn dan wanneer gekozen wordt voor een snijlijn loodrecht op de korte zijde (fig. 4). Een afwijking op deze regel wordt bijvoorbeeld gevormd door de regel dat voor opdelen van een kavel met een stompe hoek een verlenging wordt gekozen van één van de beide lijnstukken die deze stompe hoek opspannen. Het uitbreiden van een kavel gebeurt door de naastgelegen kavel(s) of een deel hiervan bij de basiskavel te voegen (fig. 5). De keuze tussen mogelijke uitbreidingen wordt ge maakt op basis van onder andere de volgende criteria: omvang van de buurkavel in relatie tot de nog benodigde uitbreiding; lengte van de grenslijn tussen beide kavels; waarde van de grenslijn tussen beide kavels. Afhankelijk van het relatieve gewicht dat de functies land bouw en natuur hebben gekregen van de ontwerper, zullen de verschillende criteria zwaarder meewegen. Het criterium „waarde van de grenslijn" speelt bijvoorbeeld binnen de ecologische gewichtenset een belangrijkere rol dan binnen de agararische gewichtenset. Door het variëren van de gewichten die aan de verschillen de criteria worden meegegeven, zal het systeem bij de ver schillende stappen in het ontwerpproces tot steeds andere beslissingen komen, op basis waarvan dan weer verschillende oplossingen ontstaan (fig. 6). De uiteindelijke beslissing ten aanzien van een ontwerp blijft liggen bij de landinrichtingscommissie. De waarde ring die door de commissie wordt ge geven aan verschillende richtlijnen in het gebied, zal doorslaggevend zijn voor het uiteindelijke ontwerp. Deze beslissing kan niet aan het systeem worden overgelaten. Hooguit kan het systeem alle mogelijke alternatieven voor variaties in de gewichtenset door rekenen. Resultaten van het systeem Het gebruik van het ondersteunende systeem heeft vooral als voordeel dat de keuzes die door de ontwerper zijn gemaakt en de criteria die aan de basis liggen van een bepaald ontwerp, expli ciet moeten worden gemaakt. Het prototype kan vervolgens met de door de ontwerper ingestelde richtlijnen va rianten voorstellen. Het voordeel van het gebruik van een computersysteem is hierbij dat het consequent is in het gebruik van criteria voor de herverka veling en op basis hiervan tot alterna tieve ontwerpen kan komen. Zo wordt inzichtelijk wat de effecten zijn van bepaalde keuzes, zoals een voorkeur voor ecologische richtlijnen boven agrarische richtlijnen, op het uiteinde lijke ontwerp. Het ontwikkelde proto type is echter een eerste stap in de ont wikkeling van een dergelijk systeem. Er zijn nog zeer vele aanvullingen en verbeteringen mogelijk. Fig 5. Selecteren van buren. 272 1998-6 GEODESIA Blokdeelgrens Bedrijfsgebouw I Uit te breiden kavel

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 22