4 Binnen het ontwerpproces dat door het prototype kan worden uitgevoerd, is een aantal criteria als sturend meege nomen. In feite wordt door deze crite ria een aantal richtlijnen vertegen woordigd, die in agrarisch dan wel ecologisch oogpunt van belang zijn binnen het inschetsproces. Vanuit ecologisch gezichtspunt wordt ge streefd naar het behoud van zoveel mogelijk van de bestaande topografi sche elementen in het gebied. Dit wordt gerealiseerd door als uitgangs punt de bestaande topografie te kiezen en deze zo min mogelijk aan te tasten. Daarbij wordt aan meer waardevolle elementen een groter gewicht toege kend, zodat deze ook het best be schermd blijven (dit laatste wordt weerspiegeld in het criterium „waarde van de grenslijn" bij het uitbreiden van een kavel). Het behoud van zoveel mogelijk van de bestaande topografie wordt ook nog eens weerspiegeld in de criterium-omvang van de kavel in vergelijking tot de te realiseren kavel, zowel bij het toekennen van een loca tie aan een nieuwe kavel als bij het uit breiden van een kavel. Indien de te realiseren kavel immers (binnen ge stelde marges) binnen een bestaande kavel past, worden daarmee de be staande grenzen gespaard. Vanuit agrarisch oogpunt is kavelconcentratie van belang, weerspiegeld in: het criterium afstand bij de toeken ning van een nieuwe locatie aan een kavel; de grootte van de kavel, een uit gangspunt dat wordt gerealiseerd door het steeds verder proberen uit te breiden van een kavel indien deze niet past binnen een bestaande ka vel; de vorm van de kavel, een criterium dat bij opdelen een belangrijke rol speelt, maar ook binnen het criteri um lengte van de grenslijn en lengte van de grenslijn in relatie tot de to tale omtrek wordt vastgelegd. Testen met het systeem wijzen uit dat het behoud van lijnelementen in de verschillende oplossingen overeen komt met hetgeen volgens de gebruik te gewichtenset te verwachten is. Het realiseren van agrarische richtlijnen is niet geheel volgens verwachting, in het bijzonder wanneer we kijken naar het aantal kavels dat wordt gerealiseerd. Er kan een versnippering van kavels optreden. Het aantal kavels per rechthebbende is geen richtlijn geweest in het ontwerpproces, in tegenstelling tot andere agrarische richt lijnen als ontsluiting van de kavels en vorm van de kavels die binnen de agrarische oplossingen duidelijk beter scoren. Wanneer we dus kijken naar de effectiviteit, de mate waar in de gehanteerde crjteria daadwerkelijk hun weerslag heb ben gevonden in het ontwerp, blijkt dat de voorwaarden nergens worden ovel'treden, maar dat de sturende criteria beter zijn gerealiseerd dan de uitgangspunten voor het ontwerp. Toekomstige ontwikkelingen Zoals reeds aangegeyen, heeft binnen de ontwikkeling van het prototype de nadruk gelegen op het toetsen van de mo gelijkheid om het ontwerpproces binnen de herverkaveling te ondersteunen met behulp van een computersysteem. Dit betekent dat weinig aandacht is uitgegaan naar de interactie met de gebruiker en de mogelijkheden om een GIS in te zetten als volwaardig onderdeel van het ondersteunende systeem. Ook de set regels die binnen het kennissysteem wordt gebruikt, is bij lange na nog niet compleet. Fig. 6. Alternatieven. ek Etc; Het gebruik van eep systeem met een goede weergavecom- ponent biedt goed^ mogelijkheden voor de ondersteuning van het proces. In cjit geval is naast de opslag van de ruim telijke gegevens ook de opslag van de daaraan gekoppelde administratieve gegevens gewenst en moet het systeem be paalde analyses, zoals overlay-operaties om de ruilwaarde van een kavel te kunnen berekenen, kunnen uitvoeren. Binnen het 1 icrverkavelingsproces wordt de berekening van de uiteindelijke ruijwaarde van de ontworpen kavels reeds uitgevoerd met behulp van een GIS (het systeem FINGIS). Bij het ontwerp van het prototype van het schetssysteem is daarom ook gekozqn voor de inzet van GIS. Binnen GIS kan eqn grote verscheidenheid aan informatie worden opgeslagen, onder te verdelen naar vlak-, lijn- en 273 GEODESIA 1998-6 Het gebruik van een geografisch informatie- systeem

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 23