t 1L t puntinformatie. De gegevens waarvan het schetssysteem gebruikmaakt, zijn voor wat betreft de vlakken de omvang en eigenaar van een kavel, en voor wat betreft de lijnen in het gebied de waarde van deze lijnen vanuit een ecologisch oogpunt. Een uitbreiding van de hoeveelheid informatie die wordt opgeslagen, is wenselijk. Zo kan worden gedacht aan het opnemen van specifieke bestemmingen als bijvoor beeld beheersgebied, reservaatsgebied of agrarisch gebied. Ook aan de blokdelen kunnen kenmerken worden mee gegeven, die de herverkaveling richting geven dan wel be perken. Te denken valt aan de schaal van het landschap in het blokdeel of de overheersende richting van de kavels in het blokdeel. Binnen het prototype wordt slechts gebruikgemaakt van de GIS-database. Bij verdere ontwikkeling van een systeem ter ondersteuning van het inschetsproces zouden echter de kwaliteiten van GIS meer moeten worden benut (fig. 7). Een voorbeeld is het inzetten van GIS om afstanden tussen de bedrijfsgebouwen en de veldkavels te berekenen langs het bestaande netwerk van wegen. Binnen het prototype werd gewerkt met hemelsbrede afstanden. Het berekenen van afstanden langs de wegen, waarbij zelfs rekening kan worden gehouden met het type weg, levert een meer rea listisch afwegingscriterium voor de toekenning van een locatie aan een veldkavel. Plan in Geld Geografisch Informatie Systeem Database Geometrie Kennis Systeem Regels Schema's Feiten Conven tionele modellen Geïntegreerde database De interactie met de gebruiker wordt door de betere inzet van GIS ook op een hoger plan getild. In de eerste plaats al door de mogelijkheden die GIS bezit om verschillende queries los te laten op de tot dan toe ontworpen verkave ling. Het kan zo een grote rol spelen bij het evalueren van de verschillende ontwerpen. Gecontroleerd kan worden of is voldaan aan bepaalde eisen, zoals kengetallen in de vorm van lengte aan lijnvormige elementen in het gebied, aantal kavels per rechthebbende, gemiddelde oppervlakte van de Fig. 7. Relatie tussen verschillende systemen en een gemeenschappelijke database. kavels in het gebied, enzovoort. Door te kiezen voor een geschikte weergave wordt snel duidelijk waar welke recht hebbenden kavels hebben toegedeeld gekregen, waar nog „lege" kavels lig gen, hoe de waardevolle elementen over het gebied zijn verdeeld en waar deze zich precies bevinden. Gekeken kan worden waar rechthebbenden zijn toegedeeld, die genegen zijn land schappelijke elementen te onderhou den en of deze daadwerkelijk kavels hebben gekregen, die aan één ol meer zijden zijn omzoomd door waarde volle elementen. Zoals aangegeven kunnen de regels binnen het kennissysteem worden ver fijnd dan wel aangevuld. Bijvoorbeeld de ecologische criteria zijn gericht op conservering, gericht op het behoud van het bestaande. Ook de realisatie van nieuwe, eventueel compenserende elementen zou binnen het ontwerp proces duidelijker aan bod moeten komen. Hiervoor zou bijvoorbeeld binnen de richlijnen die worden ge bruikt voor het opdelen van een kavel, regels kunnen worden.opgesteld voor het aansluiten van een nieuwe snijlijn op bestaande ecologische structuren. Binnen het prototype worden bijvoor beeld twee criteria, omvang en af stand, gebruikt voor het toekennen van veldkavels aan rechthebbenden. Het criterium „omvang" kan worden verfijnd door naast de bestaande om vang van de basiskavels rekening te houden met de omvang die deze ka vels kunnen krijgen indien deze wor den uitgebreid met eventuele naastge legen kavels. Binnen het prototype is voor wat betreft het aspect afstands vermindering slechts rekening gehou den met de afstanden tussen kavels en bedrijfsgebouwen. Een tweede aspect dat hier meespeelt, is de concentratie van veldkavels. Daarom moet ook re kening worden gehouden met de af standen tussen de veldkavels van rechthebbenden onderling. Het prototype maakt een ontwerp voor ieder blokdeel afzonderlijk. Bij de verdere ontwikkeling van het sys teem moet rekening worden gehou den met de eventuele interacties die tussen blokdelen kunnen bestaan. In dien een rechthebbende een veldkavel 274 1998-6 GEODESIA condities 1 Aanroepet^ aanpassen _i i I 1 Conversie Aanpassing Toevoegen/verwijderen Aanpassen Toevoegen/verwijderen Aanpassing Gebruik van het kennissysteem

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 24