krijgt toegedeeld in een blokdeel dat door een weg is gescheiden van het blokdeel waaraan deze rechthebbende zijn bedrijfsgebouwen heeft liggen, is het vanuit agrarisch oogpunt gewenst deze veldkavel toe te delen aan de overzijde van de weg, naast de huis kavel. Mogelijke inzet van het systeem Het schetssysteem biedt ondersteu ning voor het herverkavelingsproces in de uitvoeringsfase van een landinrich tingsproject. In het bijzonder is het systeem daarbij gericht op de onder steuning van het inschetsproces dat volgt op de berekening van een plan in geld. Het systeem kan hiervoor ge bruikmaken van de resultaten zoals die door het programma Transfer wor den gegenereerd. Het schetssysteem kan ook ondersteuning bieden bij de berekening van dit plan in geld. Zo kan worden getoond wat de effecten zijn van het op een bepaalde manier structureren van de wensen van ver schillende rechthebbenden, bijvoor beeld indien voor alle rechthebbenden wordt getracht een huiskavel van 60% van de totale bedrijfsoppervlakte en een veldkavel van 40% in één van de naastgelegen blokdelen te realiseren. Indien volgens het plan in geld op die manier een sluitende oplossing ont staat, kan door het schetssysteem wor den getoond waar de toedeling van 60% bij huis eventueel wordt verhin derd door de locatie van een huiskavel van een andere rechthebbende, dan wel door de aanwezigheid van waarde volle landschappelijke elementen. Dit zijn aspecten van het ontwerp waar mee het systeem voor de berekening van het plan in geld geen rekening kan houden. Het schetssysteem kan wel rekening houden met dergelijke beperkingen in het terrein. Het kan dus ook geduren de deze fase van het ontwerpproces ondersteuning bieden. Indien een toe deling van 60% van de bedrijfsopper vlakte bij de bedrijfsgebouwen niet haalbaar is voor een bepaalde recht hebbende, kan in plaats van de nood zaak tot het realiseren van een tweede veldkavel in hetzelfde blokdeel wor den gekozen voor het vergroten van de veldkavel (dus aanpassing van het plan in geld). Daarnaast kan vlot worden gecontroleerd wat de effecten zijn van het variëren van de gewenste toedeling bij de bedrijfsgebouwen tussen bijvoorbeeld 40% en 80% van de totale inbreng van de rechthebbende. (Dp basis van de verkregen informatie uit deze oplossingen kan een plan in geld worden berekend, dat beter aansluit bij de topografische situatie in het land- inrichtingsgebied. Dit maakt de noodzaak tot het verschui ven van kaveldelen pussen verschillende blokdelen tijdens het schetsproces miiiimaal. Het is voor het ontwerpen overigens niet wenselijk het schetssysteem in te zetten zonder vooraf een plan in geld te hebben vastgelegd. Door direct in te schetsen, ontstaat een effect dat, na inschetsen van de maximale omvang van huis kavels eventuele veljdkavels onacceptabel ver van de ver schillende bedrijfsgebouwen worden geplaatst. Dit effect wordt tegengegaan jioor met behulp van het plan in geld een locatie van de veldkavels te garanderen binnen blokde len waar de rechthebbende ofwel reeds kavels in gebruik had, ofwel die dichterbij de bedrijfsgebouwen liggen dan de locatie van de veldkavels in de inbrengsituatie. Na aanvulling van het prototype met bijvoorbeeld de in dit artikel aangegeven mogelijke verbeteringen zal het systeem heel goed in staat zijn tot ondersteuning van het ontwerp proces. Gezien de complexiteit van ontwerpprocessen zal het niet mogelijk zijn dit proces geheel aan het systeem over te laten. Een goede (ondersteuning is, met de huidige hoe veelheid beschikbare digitale informatie en de stand van zaken binnen de ipformatietechnologie, echter zeer goed mogelijk. Support of the design of a new parcelling during a land consolidation project Land development in the Netherlands is an important instru ment in realizingpdlicy aims for rural areas. The mechanism of land exchange (rejllotment) is considered an important part of this land development process. The reallotment problem has been adressed in thi\ article. A system is described that is able to support the reallotment process. It consists ofa geographical information system in combination with a knowledge based system. The geographical information system provides the possibility to store and analyze spatial information, the know ledge based system sleers the design of the new allotment. Tests with a prototype of'this system show the possibilities to create alternative design solutions. Depending on the criteria that are at the base of the problem, it can calculate different alter natives. The designer can in that way explore effects of certain decisions. These effects are made clear by the computer, leaving the final choice of an alternative to the designer himself. [1] Buis, A. M., Ondersteuning van het kavelontwerp tijdens het hervlrkavelingsproces in de landinrichting. Dissertatie, TU Delft, 1998. 275 GEODESIA 1998-6 Summary Literatuur

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 25