Geocad is geen afgerond product dat je koopt, zoals een tekstverwerker. Het is een systeem, een methode van werken waarmee de geometrische gegevens worden inge wonnen, bewerkt en gedistribueerd. Het hele traject wordt ermee afgedekt. Geocad is gebouwd rond MicroStation van Bentley en werkt objectgericht. Je kunt er meer mee dan alleen digitale, topografische kaartbestanden plotten; het geeft niet alleen antwoord op de vraag: hoe bouw ik een digitaal bestand op, maar ook op de vraag: wat kun je er dan mee doen. Geocad beschikt over een aantal modules voor beheer en bijhouding en met name modules voor typisch landmeetkundig werk zoals berekenen van maten- plannen, uitzetgegevens, transformeren, manipuleren, se lecteren en digitaliseren. De grote kracht van het systeem zit hem volgens Johan in zijn oorsprong. Sommige teken pakketten zijn ontwikkeld in een landmeetkundige om geving waar men het landmeetkundig werk wilde gaan automatiseren. Geocad is ontwikkeld in een IT-omgeving door mensen waarvan een deel landmeetkundig is ge schoold, samen met IT-specialisten. En met succes blijk baar, als je het grote aantal gebruikers ziet. Maar het werkelijke voordeel van dit onder IT-vleugels gebouwde systeem wordt pas binnenkort zichtbaar, als de stap naar verder gebruik van de kaart wordt gezet. Want de kaart is zo langzamerhand wel gereed. Natuurlijk moet die worden bijgehouden, maar dat is wat anders dan helemaal een systeem opzetten. We komen nu in een periode dat iedereen zich gaat afvragen wat hij nog meer kan doen met de kaart, en de landmeter weet nu eigenlijk al niet meer waarvoor zijn „kaart" zal worden gebruikt. Vroeger was het doel van het meten het maken van een mooie kaart, nu vraagt de afnemer zo langzamerhand veel meer. Hij wil meer gaan doen met de data en daarbij kan de kennis van de landmeter die de geometrische data heeft vergaard en bewerkt, goed van pas komen voor andere afdelingen. De landmeter gaat zich begeven op het gebied van het manage ment in de datafabriek. De spin in het web? Ach, laten het een paar poten zijn van de spin, dan is het al goed, denkt Johan. Geocad-modules voor MicroStation. Ook Bo whouse loopt mee in de opmars van de veldcomputer. kaart wilt gaan doen, is dat net te krap, je moet dan meer hebben, objectge richt of net er tussenin. Pas dan kan de kaart gaan dienen als basis voor veel meer. Het is tijd voor Gerard dat uit te leggen, want dat ligt meer op zijn ter rein. De interesse voor precisie en be trouwbaarheid is bij hem maar matig ontwikkeld. Gerard was in zijn vorige leven geen geodeet, maar architect en liep al vroeg tegen de automatisering aan. De IT-ontwikkelingen trokken hem meer aan en daarom is hij nu manager van de SIM-groep. Is de productgroep Geocad micro-gericht, die van Gerard is meer macro bezig: onderzoeken naar wat je nog meer met de verzamelde gegevens kunt doen, zoals veredeling en verbreding, toevoe gen van gebruik, uitbreiden van moge lijkheden. De mensen van SIM kijken op een andere manier tegen data aan. Zij willen alle data verzamelen in een grote database zoals Oracle en van daaruit interessante werkvelden bou wen. Het verschil tussen de twee afde lingen zou je als volgt kunnen om schrijven: de afdeling Geocad bouwt en onderhoudt één product voor een heleboel klanten, de afdeling SIM maakt één product voor één specifieke klant. Om toekomstige ontwikkelingen te kunnen inschatten, oriënteren de he ren van Bowhouse zich vaak in het buitenland. Onlangs bezocht men Japan waar men werd geconfronteerd met het ontbreken van de kadastrale nummering ol straatnamen. Je kunt daar dus niets aan koppelen. Auto navigatiesystemen hebben daar meer Zeker is echter dat voor dat nieuwe doel het goed is met Bowhouse te werken, want die firma is meer dan een help desk voor het gebruik van het geografische tekenpakket en denkt ook mee over de toekomstige mogelijkheden. Vroeger bestond het maken van de kaart uit het verzamelen van puntjes, lijntjes en vlakjes, maar als je meer met de 278 MicroStation 9^ Werkbestand Prqjectbestanden Werkbestand Hoofdbestanden Validatie-bestanden 1998-6 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 28