aan andere gegevens en melden dan bijvoorbeeld: bij McDonald's rechtsaf (waarbij je dan de kans loopt heel vaak rechtsaf te moeten). Heel interessant is de ontwikkeling van de 3D-kaart in die gebieden waar grote onder grondse steden worden gebouwd. Dat geef je niet meer aan op een eenvou dige GBKN-lijnenkaart. Johan con cludeert: de landmeter zal zich moeten gaan ontwikkelen in informatie management en het beheren van de data. En daar komen de taken van Johan en Gerard weer bij elkaar, zodat het goed is dat hun kamers naast el kaar zijn gesitueerd. Meer dan Geocad Hoe Geocad bij Bowhouse terecht is gekomen en wat Bowhouse meer is dan Geocad, vertelt adjunct-directeur Mare Leliveld. Bowhouse is geen leve rancier van tekenpakketten (en Geo cad is al meer dan dat, hebben we in middels begrepen), maar een bedrijf dat beheerssystemen bouwt en onder houdt. Infra Structure Systems is het credo dan ook. Als voorbeeld noemt Mare een toepassing in de nutswereld. Met de systemen die wij bouwen voor een elektriciteitsmaatschappij, moet men kunnen beheren en exploiteren. Men moet niet alleen op een kaart kunnen zien waar welke leidingen lig gen, maar ook kunnen berekenen wat de voordeligste manier van onderhoud is. Wanneer moeten de lampen wor den vervangen voordat het licht van zelf uitgaat of, als ergens een nieuwe wijk wordt gebouwd, kan de huidige centrale dat dan aan? of bedrijf, zodanig dit de verloren tijd (of in-actieve perio de zoals Mare dat nbemt) zo kort mogelijk is. Dat is een probleem dat voor ^lk bedrijf verschillend is. Bij de ene dienst horen de schilderijen bij de kamer, op een ander bedrijf zijn die aan de persoon gekoppeld. Een recente opdracht was de berekening van een verhuizing op een ministerie die slechts één dag verlies kostte (waardoor de ambtenaren ook maar één dag extra vrij kregen). Zo zijn wij voortdurend bezig de beheerssystemen voor onze klan ten te onderhouden;|dat betekent maatwerk, want er zijn er weinig precies gelijk. De continuïteit van de klant is voor ons van groot belang, zegt Mare (logisch, want als de klant ophoudt te bestaan, ben je er één kwijt). Bowhouse heeft bijvoorbeeld ook een systeem opgezet voor de verhuizing van een onderdeel van een ministerie Oriëntatie in Japan. Persoonlijke contacten. Bowhouse is een otjderdeel van de Roccade Informatica- groep nv, een dienstverlenend bedrijf op IT-gebied en is ontstaan omstreeks 1983 door afsplitsing van het Amers- foortse bedrijf Roccade Finance (voorheen Data Proces), aanvankelijk distributeur, maar al vrij snel uitgegroeid naar een dienstverlenend' bedrijf. Toen in 1996 Geocad in de aanbieding kwam door reconstructie van Raet, zag de Bow- house-top daar een mogelijkheid om door toevoeging van nieuwe technologieën de marktpositie te verbreden. Het Geocad-productteahr (ongeveer vijf man) en de klanten van Geocad verhuisden van Raet naar Bowhouse. Die klan ten zaten vooral bij de lokale overheid (gemeenten), maar die markt was toen!nog erg rustig. De stevige groei kwam pas daarna en mompnteel zijn zo'n zeventig gemeenten ge bruiker van Geocad. De ondersteunende afdeling daarvoor is inmiddels ook uitgegroeid tot vijftien man. De grote kracht van Bowhouse Infra Structure Systems zit in de tota le know how die bij Roccade aanwezig is. Mocht een disci- pline door Bowhouse zelf niet of moeilijk zijn in te vullen, dan kan een- voudig assistentie worden gevraagd van andere Roccade-werkmaatschap- pijen zoals Atribit (outsourcing), Me- gaplex (verwerking en hardware sup port), Trendsoft (intemet-oplossin gen) en andere. Maar wij zijn toch meer geïnteresseerd in het Geocad- deel, zodat wij al snel weer met beide benen op de grond ons verdiepen in de laatste ontwikkelingen op dat puur geodetische deel. Het is de specialiteit van Wil van de Berg om daarover uit te weiden. Er is vooral gesleuteld aan de koppe lingen van de kadastrale kaart aan de gemeentelijke kadastrale systemen, waarvoor een stan daardmethode is ojitwikkeld. Die applicatie is ook weer ge baseerd op Micro§tation (het product dat hier alles bindt). Met deze applicatie kan een koppeling worden gemaakt tussen de kadastrale kaart (LKI) en alle gangbare AKR-pak- ketten zoals KadisJ Globit-GKS en Kad+. Bowhouse levert niet alleen de programmatuur, maar brengt ook de gewens te integratie tot stand en treft voorzieningen voor LKI- mutatieverwerking en leert de systeembeheerder van het bedrijf of de diensj die dit aanschaft, hiermee te werken. 279 GEODESIA 1998-6

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 29