Een andere nieuwe ontwikkeling is de eerdergenoemde pencomputer. Ook daarmee kan Geocad uit de voeten. Wij zijn daar pas mee gekomen toen duidelijk was dat de pen computer als een volwaardig instrument buiten kon wor den gebruikt, zegt Wil, want je hebt pas iets aan zo n ding als je ook je bestanden kunt meenemen en de software om de bewerkingen te doen, die je anders binnen aanpakt. En dat is nu zover. Met de pencomputer neem je nu Geocad/ MicroStation mee naar buiten en een Geocad-fieldmodule waarmee mutaties in de bestanden kunnen worden ingele zen en direct in het digitale bestand worden verwerkt. Een koppeling met tachymeters is dan ook vanzelfsprekend. Natuurlijk volgt binnen nog een controlebewerking, maar daarna kan het gehele gemuteerde be stand in het hoofdbestand worden teruggeplaatst. Daarmee is de cirkel weer helemaal rond en zijn we weer terug bij de oude tijd waarin de land meter, naast de meetband en een hoekmeetinstrument, een planchet met passer en schaal mee naar buiten nam om daar de kaart bij te werken. De drie G's Sinds een groot aantal jaren fungeert er een gebruikersvereniging GGG (Geocad Gebruikers Groep). Nee, wij hebben geen gebruikersgroep, zegt Mare Leliveld, er is een gebruikersver eniging die geheel zelfstandig opereert. Natuurlijk hebben we daar een hele goede relatie mee en we leren er ook veel van, maar de groep is geheel onaf hankelijk. Ze komt twee keer per jaar bij elkaar om onder ling ervaringen uit te wisselen en kennis te nemen van nieu we ontwikkelingen. Aan dat laatste levert Bowhouse ook zijn bijdrage. Nico Mathijssen, hoofd van de afdeling Geo- informatie van de gemeente Nijmegen, is voorzitter van de GGG. Bereidwillig geeft hij zijn visie op de vereniging die in 1989 werd opgericht op het strand in Florida tijdens de le IGUG (International Graphic Users Group) conferentie van Intergraph. Joop van Wijk uit Roosendaal werd de eer ste voorzitter. Volgende maand worden de statuten van de vereniging vastgesteld. Het bestuur bestaat verder nog uit Rinus van Bergen, Theo Roozeboom en Jos Löwik, terwijl Henk Eekman als project-coördinator optreedt en bij voorbeeld de werkgroepen onder zijn hoede heeft. Die werkgroepen zijn ingesteld om bepaalde zaken te onder zoeken of te ontwikkelen. Ook verschijnt er regelmatig een nieuwsbrief. Daarnaast functioneert de groep als een bindende factor. De bijeenkomsten zijn dan ook altijd goed bezocht en erg gezellig, en vrijwel alle GEOCAD- gebruikers zijn er lid van. Tijdens de bijeenkomsten wor den vooral ervaringen uitgewisseld, systeemfouten opgelost en wensen ter uitbreiding of verbetering geëtaleerd. De vereniging heeft een reële inbreng in strategische ontwikke lingen en denkt hardop mee over functionaliteit en up to date houden van de programma's. Eenmaal per jaar wordt een workshop gehouden, die aan belangrijkheid steeds toe- Op zoek naar niemue klanten. neemt zonder direct een concurrent te zijn van het Geodesia-congres. Net als andere verenigingen heeft men in het verleden ook wel ups en downs ge kend, maar dat heeft niet geleid tot weglopende leden. Het contact met Bowhouse is prettig en goed, en dat komt het pakket ten goede. Mathijs sen is over dat pakket erg lovend. Het is modulair van opbouw, zodat een startende gemeente met de meest een voudige module kan starten en later stapsgewijs toevoegingen doen. Kwali teit kost geld en dat geldt ook voor Geocad. Goedkoop is het niet direct, maar het is zijn geld waard. Relaties In de geodetische wereld komt ieder een elkaar altijd en overal tegen. Dat geldt ook voor ondersteunende bedrij ven. Johan van Dam zegt het als volgt: het is van groot belang dat wij goede relaties hebben met bureaus die met landmeten be?ig zijn, maar ook met bedrijven die aan de administratieve kant voor de overheid en dergelijke bezig zijn, want de markt accepteert momenteel niet meer dat je jouw sys teem gesloten houdt. Daarom zijn de data in onze systemen open en moet je weieens met je concurrent samenwer ken; dat is een gezonde ontwikkeling, zeker voor de burger. Openheid, samenwerken, ondersteu nen en faciliteren zijn dus sleutelwoor den in een bedrijf waar de medewer kers op de achtergrond nadenken over de manier waarop de geodeten nu en vooral straks, hun arbeid moeten ver richten. Onderhouden van relaties en relaties leggen in het onderhoud, voor waar een mooie en dankbare taak. Bowhouse is more than Geocad A lot of surveyors, especially those who are working for municipalities and facility management companies, know the soft ware Geocad and MicroStation. Bow house Infrastructure Systems is the com pany which is giving support to this geo drawing- and management system since about seven years. The author visited Bowhouse in Utrecht, interviewed some managers, and gives an impression of the increasing market of these products. 1998-6 GEODESIA Summary 280

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 30