Geodesia-studiemiddag „Pencomputers" VERSLAG Welke mogelijkheden bieden pen- computers voor het werkveld van de landmeetkunde en wat zijn de stappen die op korte termijn moeten worden genomen om de toepassingen ten volle te benutten? Deze vragen werden be antwoord op de landelijke studiedag van de Stichting Geodesia, die op donderdag 23 april 1998 in congres centrum de Reehorst in Ede plaats vond. Karien Ris, fi-ee lance redacteur. Hoewel van het total station al langere tijd gebruik wordt gemaakt in de geo detische sector, is de combinatie van deze techniek met de moderne pen- computer echter relatief nieuw. Dit vormde dan ook het onderwerp van de studiedag waar meer dan driehonderd vijftig geïnteresseerden op afkwamen. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de Stichting, Paul van der Molen. De zaal van het ruim opgezette congrescentrum de Reehorst in Ede bood plaats aan ongeveer 240 bezoekers. Daardoor konden ruim honderd deelnemers niet in de zaal plaatsnemen. Op een groot scherm buiten de zaal konden zij alle lezingen alsnog tot in detail volgen. Het pro gramma bood de toehoorders een vier tal gevarieerde lezingen over verschil lende aspecten van de pencomputer en werd laat in de middag afgesloten met een borrel. Om één uur 's middags heette Van der Molen de bezoekers welkom, waarna hij het woord gaf aan Wint van Pijkeren, verbonden aan Arcadis, één van de grootste aanbieders op het gebied van deze geavanceerde technologische hulpmid delen. Van Pijkeren begon zijn helder uiteengezette lezing over de effecten van de invoering van de pencomputer op de landmeetkundige)praktijk. Hij behandelde in zijn lezing vijf onderwerpen: hét gebruik van het instrument, de ont wikkelingen en toepassingen ervan, de veranderingen in de procesgang, de voordelen en knelpunten, en de consequen ties van het nieuwe medium voor de sector. De spreker ging daarbij onder andere in op de vraag wat een pen computer feitelijk inhoudt. „We spre ken hier over een mobiele pc die uiter mate geschikt is voor terreingebruik, met een opslag voor PCMCIA-cards. We zien in de landmeetkunde de afge lopen decennia een aantal ontwikke lingen die elkaar in hoog tempo heb ben opgevolgd: nadat eeuwenlang analoog werd gemeten en veiwerkt, kwam rond 1970 de digitale vorm van meten in zwang, Fig. 1. waarbij de gegevens echter nog steeds analoog werden ver- De pencomputer. werkt. Ongeveer tjen jaar later werden de gegevens ook digitaal gemeten, pe meest recente ontwikkeling bestaat hierin dat we de digitale meting en verwerking integreren, wat het gehele proces aanzienlijk vereenvoudigt en ver snelt Onder de toepassjngsmogelijkheden vallen volgens Van Pijkeren het integfaal inwinnen en verwerken van detail metingen, naverkepning, mutatieregistratie en inventarisa ties. De belangrijkste voordelen zijn kwaliteitsverbetering, doordat werkprocessen gestructureerder kunnen verlopen, en een aanzienlijke verhoging in de efficiency. „Een bij komend voordeel Van het werken met een pencomputer is het enthousiasme Van de werknemers. Ze krijgen meer ver antwoordelijkheid) en kunnen direct de resultaten van hun werk zien. Natuurlijk moet je rekening houden met een in- werkperiode die soms traag verloopt en vooral in het begin stadium op behodrlijk wat verzet kan stuiten. Uiteindelijk zien we dat de nieuwe werkwijze bij velen de inzet verhoogt en op die manier,in positieve zin bijdraagt tot het plezier van de werknemer", aldus de spreker. Field Office De tweede lezing, die op het programma stond, werd ver zorgd door Ruud van Rossum van het Kadaster. Onder de titel ,,Van meetpórtefeuille naar pencomputer" bood hij de toehoorders een globaal overzicht van de manier waarop Fig. 2. het Kadaster momenteel bezig is met de invoering van de Opname van pencomputer op pet gebied van landmeetkundige en karto- geodata in het grafische werkzaajmheden. Hij stelde de vraag of we genoe- veld. gen moeten nemén met een digitale meetportefeuille of dat 281 GEODES1A MEICTNOv O© O©

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 31