A we binnen korte tijd afstevenen op een tijdperk waarin we nog slechts werkzaam zullen zijn met behulp het zoge naamde Field Office. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat hij zelf veel verwachtte van het complete Field Office, waarbij de digitale meetportefeuille verleden tijd is. „De manier waarop we nu te werk gaan, is als volgt: we meten in het terrein een aantal punten op met behulp van een tachymeter. Deze gegevens worden opgeslagen en daar naast wordt een veldwerk geschetst waarin we relatiematen aangeven, die met een meetband worden ingewonnen. Op kantoor worden deze data verder uitgewerkt met behulp van het systeem DETA (Detailmeting). Vervolgens vindt kartografische afwerking plaats, die via digitale metings- staten worden toegepast. In de nabije toekomst zal een aan tal werkzaamheden dat nu op kantoor plaatsvindt, ver schuiven naar het terrein en eventueel zelfs voor een deel naar de woning van de werknemer. Door het gebruik van een computer met ISDN-lijn in huis kan de werknemer de gegevens snel naar zijn werkplek sturen. Dat is onder ande re het gevolg van technische innovaties op het gebied van datacommunicatie, automatisering en landmeetkundige apparatuur", liet Van Rossum weten. In drie van de vestigingen van het Kadaster is inmiddels een pilot-project in het leven geroepen. Als dit project naar wens verloopt, zal de nieuwe werkmethode naar verwach ting begin 1999 ook bij alle andere vestigingen worden ingevoerd. „Het belangrijkste voordeel van het Home Office/Field Office-concept is het integreren van stappen in dit proces door middel van de pencomputer. Deze com puter biedt ons de mogelijkheid kartografische bestanden mee te nemen naar het terrein en de metingen direct in het systeem te verwerken", vervolgde hij. Daarna verwierp hij het misverstand dat deze uitrusting zeer zwaar en weinig mobiel zou zijn door te benadrukken dat het Field Office weliswaar een complete uitrusting van de medewerker in het terrein is, maar dat die - afgezien van het vervoermiddel - niet meer behelst dan een computer, landmeetapparatuur en communicatie-apparatuur. Bijzonder efficiënt is volgens hem dat een medewerker bij het constateren van een fout Fig. 3. Via een pen computer in combinatie met real-time GPS- metingen kunnen profiel- en hoogte metingen direct worden verwerkt in de digitale kaart. direct corrigerend kan optreden door de meting te herhalen. „In de huidige situatie hoeft alleen de kadastrale toe passing nog op kantoor te geschieden. Dit maakt het werk van een medewer ker in hoge mate interessanter, omdat de resultaten direct zichtbaar zijn". Om de lezing af te sluiten en de pauze in te leiden, nam de voorzitter van de Stichting Geodesia nogmaals het woord en vatte hij de lezingen tussen tijds kort en bondig samen. Hij kreeg de lachers op zijn hand door de aan geboden informatie vergezeld te laten gaan van spitsvondig inhoudelijk commentaar. Tijdens de pauze kon den de aanwezigen terecht op de mini- vakbeurs waarop bedrijven als Oranje woud, Grontmij, Arcadis en Norand zich met de nieuwe modellen pen- computers presenteerden. Zo kwam Oranjewoud met Realworld Object Oriented Systems, gaven de account managers van Arcadis een indruk van GeoMedia en maakte Norand de be zoekers wegwijs in het gebruik van hun Pen Key-systemen. Digifiets Gertjan den Hertog, werkzaam als support-engineer bij de Grontmij Geogroep ging in zijn lezing „Land meetkundige technieken binnen een pencomputer-toepassing" in op de toepassing van het digitale systeem PenMap van zijn firma. Hij gaf een re delijk compleet overzicht van de eigen schappen van hardware en nam daarbij vanzelfsprekend PenMap als voor beeld van een pencomputer-software- toepassing. „De pencomputer is feite lijk een normale computer, maar dan zonder toetsenbord en in plaats van een muis een pen met een batterijtje", vertelde hij. „Je kunt er dus ook ge wone software op gebruiken. De pen computer heeft op zich geen enkel landmeetkundig aspect in zich. De software die erop wordt geïnstalleerd, bepaalt al dan niet de landmeetkun dige functie die het in zich heeft". „De pencomputer is speciaal ontwor pen voor buitengebruik en voldoet dus aan een aantal specifieke eisen, zo als een overzichtelijke user-interface, en een duidelijk beeld voor de gebrui ker omdat het licht buiten anders is dan op kantoor. Bovendien moet de 282 1998-6 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 32