Laagste punt van Nederland gemarkeerd VERSLAG Het is vanaf nu duidelijk: het enige echte officiële laagste punt van Neder land ligt in Nieuwerkerk aan de IJssel. Op 18 april 1998 is dat punt met enig feestelijk vertoon door een fraai en op vallend monument gemarkeerd. Een metershoge peilschaal wijst de juiste hoogte of beter de laagte aan: -6,74 m NAP. De Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat heeft vastgesteld dat de juiste plaats ligt op 51° 59' 13" noorderbreedte en 4°38'9" ooster lengte. Minister Jorritsma had zoveel vertrouwen in haar waterstaatsmensen dat zij op 29 juni 1995 reeds verklaar de dat dit het officiële laagste punt van Nederland is. Vanaf dat moment heb ben velen zich het hoofd gebroken wat daarmee zou kunnen worden gedaan en begerig werd gekeken naar de hoe veelheid mensen die jaarlijks het hoog ste punt van Nederland (in Vaals) be zoekt. Theo Scheele, redacteur. digen en uitvoeren door haar eigen hoofd technische dienst A. P. Looye. 18 april zou dan ook een feestelijke dag zijn geworden, die echter werd overschaduwd door het over lijden van de initiatiefnemer een dag daarvoor. Maar vader zou gewild hebben dat alles doorging, sprak zoon B. C. van Vliet, de huidige directeur. Zo geschiedde het ook. Alleen de georganiseerde fietstocht van Vaals naar Nieuwerkerk eindigde in het genjieentehuis in plaats van bij het monu ment. Daar ontving burgemeester A. F. Bonthuis de hon derd renners die mjddenin de nacht uit Vaals waren ver trokken. Toch een Ijiele prestatie, zeker als je meerekent dat deelnemers van zeventig jaar deze tocht volbrachten, al is het meegenomen d,at je steeds „bergafwaarts" fietst. Te recht kreeg het peloton bij aankomst voor het gemeente huis een welverdiend applaus van de toegestroomde be langstellenden. Het echte initiatief om met dit ge geven wat te doen, kwam uit het be drijfsleven, met name van de eigenaar van garagebedrijf Van Vliet in Nieu werkerk, vlakbij dat gemeten laagste punt. Vooral Van Vliet senior wist niet alleen de juiste autoriteiten en in stanties op te warmen, maar was te vens bereid hierin de nodige investe ringen te doen. Garagebedrijf Van Vliet liet ook zelf het ontwerp vervaar- Tekening van het monument. Ontvangst van het peloton. Tegen half drie stroomden de genodigden naar het garage bedrijf met een door een laken omwikkeld monument. Commissaris der Koningin, mevrouw ir. J. M. Leemhuis (o.a. oud-dijkgraaf van Schieland) verrichte de bijbeho rende handelingen, voorafgegaan door een toespraak waar in zij een stukje geschiedenis van deze plek zelf ophaalde uit haar eigen (goede) oude aardrijkskundelessen. Het was vroeger allemaal veen in deze streek, sprak zij. Metershoge lagen turf waren toen hierboven ons, eigenlijk meer dik water dan grond. De turfwinning bracht daarin verande ring en na veel plag^enstekerij ontstond ooit de Zuidpias. De ontginning en ontwatering door mensenhand schiepen uiteindelijk het landschap van nu, geholpen door niet af- 285 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 35