40e jaargang no. 6 juni 1998 Tijdschrift voor geodesie en geo-informatie Stichting Geodesia Geodesia 155 Ruimtelijk informatie beheer bij het Kadaster ir. C. H. J. Lemmen 163 Visual Reality: een totaal plaatje! drs. A. J. Steinfort 169 Mini-serie Land inrichting (4) Herverkaveling in de land inrichting dr. ir. A. M. Buis 177 Bedrijfs reportage Bowhouse is meer dan Geocad Theo Scheele en verder... ®S2 In dit artikel wordt een overzicht gegeven van de recente ontwikkelingen op het gebied van de geo-informatie infrastructuur bij het Kadaster. Deze hebben geresulteerd in een efficiënte en flexibele basis voor de aanvoer, opslag en levering van geo-informatie betreffende kadastrale en (grootschalige) topografische gegevens. Alle objecten worden in een uitbreidbare relationele database opgeslagen op basis van geometrische gegevenstypen, landelijke unieke identificatoren voor alle objectklas^en, expliciete representatie van de topologie en met behoud van historische versies van objecten. Geografische informatietechnologie biedt steeds nieuwe mogelijkheden. Het veelvuldige gebruik van „gewone" foto's wordt hierbij echter vaak over het hoofd gezien, terwijl foto's toch het meest) aansluiten op de manier van observeren van mensen. Door de combinatie van digitale foto's en digitale gevectoriseerde gegevens, waarvoor de terijn „visual reality" wordt geïntroduceerd, ontstaat een optische omgeving die de zeggingskracht van Foto's combineert met de grote mogelijkheden van andere geografische informatietechnologieën. Het toedelen van kavels is één van de belangrijkste onderdelen van een herverkavelingsproces, dat is onder te verdelen in de fasen plan in geld, inschetsen en scherp inrekenen. Het artikel is voornamelijk gericht op de fase van het inschetsen waarvoor een computerondersteund systeem is ontwikkeld. Verdere uitwerking van het prototype kan in de toekomst leiden tot een volledig computerondersteund ontwerpproces voor het plan van toedeling. Het landmeetkundig pakket Geocad, in gébruik bij veel gemeentelijke diensten, nutsbedrijven en ingenieursbureaus, vervult op die plaatsen al ruim elf jaar een belangrijke functie. Ruim zeven jaar is Bowhouse leverancier, beheerder en ondersteuner van dit pakket, tot grote tevredenheid van klant en leverancier zelf. Het gebruik is sindsdien sterk toegenomen. De auteur beschrijft hoe Bowhouse de relaties legt ep onderhoudt, en wat dat betekent voor klant en leverancier. Van de redactie Geodesia-studiemiddag „Pencomputers" Laagste punt van Nederland gemarkeerd AM/FM International is nu GITA Semi-permanente GPS-referentiestations NVG Agenda Berichten Publicaties Verslagen Techniek Personalia Scripties Bij de voorplaat De landmeter behoort tot de oudste beroepen in de wereld. Eén van onze vroegere collega's is inmiddels vereeuwigd door een fraai standbeeld. Zie het bericht op p. 298. 253

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 3