A van Waterschappen, standaarden van het Kadaster, en het Informatiemodel Ruimtelijke Ordening van de Ravi en de partijen in het veld van de Ruimte lijke Ordening zijn klaar voor gebruik. Daarnaast heeft de Ravi het Terrein model Vastgoed (NEN3610), een al gemene classificatie met coderingen van de aan het aardoppervlak gerela teerde ruimtelijke objecten uitge bracht. Deze NEN3610 maakt het mogelijk om de diverse branche afspraken aan elkaar te koppelen en geeft de structuur aan voor die bran che-classificaties. Om het maken van uitwisselingsvoorschriften te vereen voudigen, heeft de Ravi het initiatief genomen om te komen tot algemene regels om deze voorschriften op te stellen. Deze regels zijn opgenomen in de Nederlandse Praktijkrichtlijn NPR3611. Deze bestaat uit twee de len: eerst worden de recordtypen uit NEN1878 beschreven en toegelicht. Daarna worden per recordtype ver meld welke regels er zijn en welke nadere afspraken kunnen of moeten worden gemaakt. De bijlagen bevatten drie uitgewerkte voorbeelden. Ook geeft de richtlijn oplossingen voor het koppelen van administratieve en geo metrische gegevens, en voor de situatie dat één object meer dan één geometri sche beschrijving heeft. Invoering standaarden In 1997 startte de Ravi een project om te komen tot een meer gestructureerde aanpak bij het gebruik van standaar den. Doel van het project was „het scheppen van condities om te komen tot een brede invoering van de door de Ravi-deelnemers geaccepteerde stan daarden in het GI-werkveld". Een goede communicatie met de (toekom stige) gebruiker is daarbij van groot belang, zeker op het organisatorische vlak. Voor een adequate communica tie met de achterbannen van de koe pels in de Ravi zijn drie sporen ge volgd: met het Overlegorgaan Nutsbedrij ven en het Landelijk Samenwer kingsverband GBKN; met de VNG, Unie van Water schappen en Interprovinciaal Over- leg; met organisaties in het veld van de Ruimtelijke Ordening. De Ravi zal de komende jaren acties ondernemen om de belangrijkste be lemmeringen bij het invoeren en ge bruiken van standaarden weg te ne men. In dit Ravi-rapport (98-1) staat een actieplan waarin is opgenomen hoe organisaties zullen worden bena derd met informatie en welke steun de Ravi kan geven bij het gebruik van standaarden. Daarbij zal ook het Ravi Bedrijvenplatform een rol spelen. Het bedrijvenplatform heeft aangegeven betrokken te willen worden in de pi lots, om mee te helpen bij het ontwik kelen van gereedschappen. Een be langrijk hulpmiddel daarbij is uiter aard de eerder beschreven NPR3611. De ontwikkelde gereedschappen kun nen daarna door alle andere organisa ties in die informatiestroom worden gebruikt. Ze kunnen ook als startpunt dienen in andere informatiestromen. Koppeling van administratieve en geometrische informatie Dit rapport geeft inzicht in en een overzicht van mogelijke koppelings mechanismen en -producten voor de (professionele) gebruiker van geo-in- formatie. Vanwege de voortschrijden de informatietechnologie is ook geke ken naar de mogelijkheden en wense lijkheden om verschillende bestanden fysiek te integreren. Tenslotte is aan dacht besteed aan de ontwikkeling op technologisch gebied. Het onderzoek richtte zich voor een groot deel op het potentieel gebruik van gekoppelde of geïntegreerde gegevens. Er bleek een duidelijke behoefte aan geïntegreerde informatie, waarbij het niet van belang is hoe deze informatie tot stand komt. Ook bleek een grote behoefte aan een beleid, waarbij de samenhang van be schikbare geo-informatie wordt bevor derd. Goede afspraken over de tech nische, administratieve, organisatori sche, financiële en juridische aspecten zijn absolute voorwaarde. De technie ken voor koppeling en logische inte gratie van bestanden zijn voorhanden. Bij fysieke integratie treden nog de no dige problemen op, die met de huidige technieken slechts ten dele kunnen worden opgelost. Bij de keuze voor de ene of de andere techniek is het daar om van groot belang na te gaan wat het doel is van de koppeling of de inte gratie. Als het gaat om het vinden van geïntegreerde oplossingen, dan is kop peling met logische integratie tech- njisch en organisatorisch, met de hui- djige stand van de techniek, de opti male oplossing. Dit rapport besteedt ruim aandacht aan de resultaten van de inventarisatie en de conclusies. Het eindigt met een aantal actiepunten; een deel daarvan wordt uitgevoerd op basis van projecten die de Ravi al had opgenomen in het Projectenjaarpro gramma 1998 en de overige acties zul len op andere wijze vorm krijgen. Met een feestelijke bijeenkomst op 24 afyril 1998 in Zwolle heeft het Kadas ter de afronding van de conversie van het nieuwe kadastrale hoofdbestand gevierd. Het kadastrale (LKI-) hoofd bestand bevat de digitale kartografi- sciie gegevens van de kadastrale kaart eji de GBKN. Het nieuwe LKI-hoofd- béstand maakt gebruik van een relatio nele database (CA Openlngres 1.2) die is geoptimaliseerd voor ruimtelijke gegevenstypen. Daardoor zijn de toe gang tot de gegevens en de mogelijk heden en efficiëntie van mutatieleve ringen sterk verbeterd (zie artikel op pj. 255 in dit nummer). De middag werd geopend door de di recteur Vastgoedinformatie Land inrichting Jan Sonnenberg, die het nieuwe hoofdbestand één van de be langrijkste kadastrale mijlpalen op IT- gebied noemde. Vervolgens gaven de hoogleraren Peter Burrough (Univer siteit Utrecht) en Andrew Frank (TU Wenen) hun kijk op respectievelijk de ontwikkelingen op GIS-gebied en de efficiënte opslag van ruimtelijke gege vens. Burrough liet zien wat er zoal mogelijk is (en zal zijn) met een GIS. Frank plaatste de ontwikkeling van het hoofdbestand in een wetenschap pelijk kader en liet zijn bewondering blijken voor de door het Kadaster gele verde prestaties. De lezingen werden afgewisseld met demonstraties van de Kadastermedewerkers Co Meijer en Peter van Oosterom (de geestelijk vader van het nieuwe hoofdbestand). Zij lieten enkele mogelijkheden van de nieuwe database zien (onder andere internet-bevraging en het visualiseren van de historie van kadastrale perceels- gegevens). 299 GEODESIA 1998-6 VERSLAGEN N ieuw kadastraal hoofdbestand geïmplementeerd

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 49