£3 Ë3 om bepaalde analyses uit te voeren en te visualiseren in VR. Nadat bekend was wat precies onder de verschillende analysevormen wordt verstaan, is er gekeken welke standaardfuncties bin nen VR-pakketten beschikbaar waren. Daarna is ingegaan op de mogelijk heid om de analyse in een ander sys teem te laten plaatsvinden dan waar het resultaat wordt gevisualiseerd. Hierdoor waren verschillende conver sies noodzakelijk. Tot slot is er geke ken naar de mogelijkheid om nieuwe 3D-analysefuncties te programmeren in een additionele programmeertaal. Mogelijke koppelingen GIS-VR. In dit onderzoek kwam naar voren dat de meerwaarde van VR verbonden is met de betere visualisatie van een 3D- model. Hierdoor wordt het model in zichtelijker. Een ander voordeel van virtual reality is de mogelijkheid om beweging en daarmee verschillende tijdsaspecten binnen het analyseproces te betrekken. De meerwaarde van VR is dusdanig groot dat een koppeling tussen de verschillende vakgebieden aan te raden is. Binnen dit onderzoek is onderscheid gemaakt tussen vier verschillende mogelijkheden voor de koppeling van GIS met VR (zie fi guur). 1volledig losse koppeling; 2. GIS met VR-applicatie; 3. VR met GIS-applicatie; 4. volledige integratie. De vorm van deze koppeling hangt af van de beperkingen die zullen moeten worden overwonnen. Uit het onder zoek komt de tweede koppeling als beste naar voren. Door de mogelijk heden van additioneel programmeer bare functies is het mogelijk om een VR-applicatie te integreren met een GIS-systeem. Hierdoor wordt het mo gelijk om alleen de voor GIS nuttige aspecten van VR te integreren. Dit is zeker van belang omdat niet alle GIS- toepassingen gebaat zijn bij visualisatie inVR. B. van Loenen Een studie naar de invloed van het elektronisch aanleveren van de notariële akte bij het Kadaster op de aansprakelijkheidsverdeling tussen Kadaster en notaris (Afstudeerdatum: 29-3-1998) Het Kadaster heeft in het IT-program- ma 2000 aangegeven de bestaande werkwijzen zoveel mogelijk te willen vervangen door de inzet van informa tietechnologie. Onderdeel van het IT- programma is de realisatie van het Kadastraal Vastgoedinformatiesyseem (KVS). Eén van de stappen om tot KVS te komen is het realiseren van de mogelijkheid afschriften van notariële akten met behulp van EDI (Electronic Data Interchange) technieken bij het Kadaster aan te leveren. Het Kadaster en het notariaat willen hierbij de hui dige aansprakelijkheidsverdeling hand haven. De aanlevering van afschriften op een nieuw medium geeft een aantal (juri dische) problemen die voornamelijk worden veroorzaakt doordat de Ka- dasterwet uitgaat van papieren af schriften. De authenticiteit, integri teit, leesbaarheid en beschikbaarheid zfjn de algemene eisen die aan papie ren afschriften worden gesteld. Deze eisen kunnen door de nieuwe techniek gorden vervuld. De Kadasterwet en de Uitvoeringsregeling Kadasterwet f994 moeten echter worden aangepast cim deze technieken juridisch te accep teren. Het is wenselijk de aanbieding van afschriften te verbinden aan (ver gunningsvoorwaarden. Een Trusted Third Party is noodzakelijk voor de generatie en certificatie van de digitale handtekeningen van de bewaarder als notaris (en/of aanbieder). Daarnaast is pet de snelle ontwikkeling van de techniek die voor problemen kan zor gen. Wat nu als standaard en fraude bestendig geldt, kan volgend jaar ach terhaald zijn. In het huidige aanleverproces wordt tjie aansprakelijkheidsverdeling be paald door de authenticiteit, integri teit, leesbaarheid en beschikbaarheid van het afschrift. De aansprakelijk- jieidsverdeling hoeft niet te verschui- ven als de authenticiteit, integriteit, leesbaarheid en beschikbaarheid van het afschrift worden gewaarborgd. Dit betekent dat het digitale stuk duur zaam moet worden opgeslagen, bij voorbeeld op de Write Once Read Many beeldplaat (WORM-schijf). Daarbij moeten de digitale handteke ning, integriteitswaarde en alle soft- en hardware duurzaam worden opgesla gen om de huidige aansprakelijkheids verdeling te handhaven. Organisatie A Organisatie B Electronic Data Interchange (EDI). 303 GEODESIA 1998-6 De openbare registers digitaal

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 53