reconstructie van kadastrale grenzen, verbeteren van geo metrische kadastrale gegevens, bijhouden van de GBKN, enzovoort. Sinds 1995 werkt het Kadaster aan een fundamentele her ziening van haar systemen en de daaraan gerelateerde data bases. Het hoofddoel van de vernieuwing van de kartogra- fische database is een flexibele toegang tot de gegevens, het eenvoudig kunnen implementeren van functionele uitbrei dingen en een verzekerde kwaliteit met betrekking tot de topologie. De voordelen zijn duidelijk. Ontwikkeling van nieuwe kartografische en (later) geïntegreerde kartografi- sche/administratieve producten wordt eenvoudiger en de introductie van verfijnde interne bevragingshulpmiddelen (SQL interface [18]) of externe geografische ontsluiting [7], wordt mogelijk. Voor dit doel is de relationele database CA Openlngres uitgekozen. Een ruimtelijke object biblio theek is beschikbaar voor deze database. Deze uitbreiding betreft software voor de opslag en bewerking van gegevens- typen als punt, lijn, polygoon, vlak en rechthoek (box) inclusief een aantal operatoren voor deze gegevenstypen. Operatoren zijn onder andere „doorsnijdt", „ligt binnen", „afstand tot" en „oppervlakte van". Deze functionaliteit maakt de opslag van ruimtelijke objecten in een relationele omgeving op een natuurlijke manier mogelijk en de inte gratie met niet-ruimtelijke gegevens kan op een heel een voudige manier worden bewerkstelligd. Fig. 1. Visualisatie van de topologische structuur zowel voor kadastrale percelen als topografische vlakobjecten. Dit alles hield een grote gegevensconversie in van de be staande netwerk-database Oracle DBMS (voorheen Digital DBMS) met ruimtelijke gegevens in een VAX-VMS om geving naar de nieuwe relationele database CA Openlngres in een Digital-Unix omgeving (Digital Alpha 64 bits plat form). Uiteraard moest een benchmark de werking van de nieuwe geo-informatie architectuur uittesten voordat het kon worden gebruikt in een productie-omgeving. De tota le omvang van de vijftien provinciale LKI-databases is on geveer 30 Gbyte. Bij een reguliere productie zal de omvang ongeveer 20% per jaar toenemen, omdat de historie ook wordt onderhouden. Zoals hierboven al genoemd, bestaat er naast LKI ook het systeem voor de registratie van rechten en subjecten (AKR). Op jaarbasis worden er 800 000 vast goedtransacties geregistreerd, ongeveer 150 000 hiervan vereisen manipulaties van de kadastrale kaart. Gegevensmodel De ruimtelijke gegevens worden voor gesteld door ruimtelijke gegevensty pen zoals punt, lijn en rechthoek. Naast het gebruik van deze gegevens typen zijn de andere belangrijke nieu we mogelijkheden van het LKI- hoofdbestand: expliciete opslag van de topologie en het bijhouden van alle historische informatie. Verder zijn unieke identificaties geïntroduceerd voor alle geografische objecten, zoals percelen, grenzen, topografische lij nen, symbolen en teksten. De belang rijkste tabellen zijn boundary (kadas trale grens), parcel (perceelnum mer), sympnt (kartografisch sym bool), gcpnt (geodetische grondslag- punt), line (topografische lijn) en text (kartografische tekst). De ruim telijke ligging van de objecten in de tabellen boundary, parcel en line wordt aangegeven met een minimaal omhullende rechthoek van het type box. Er is geen behoefte aan het ruim telijke gegevenstype polygoon, daar de vlakken van percelen topologisch worden opgeslagen in de parcel en boundary tabel met behulp van de kettingtopologie-methode. De gren zen in de boundary tabel bevatten verwijzingen naar andere grenzen vol gens de „winged edge" structuur [2]. Het label „locatie" in de parcel tabel wordt gerepresenteerd door middel van het gegevenstype point en heeft slechts één verwijzing naar één van de omliggende grenzen en per enclave één verwijzing naar een binnengrens (fig. 1). De volgende algemene attributen liggen vast in het gegevensmodel: object_id als uniek kenmerk, selection_code geeft aan tot welk type kaart (kadastraal, GBKN) een geografisch object behoort, source geeft de bron aan, quality de kwa liteit en visibility is de zicht baarheidscode gebruikt bij fotogram- metrische gegevensinwinning. In de parcel tabel geeft het attribuut area de officieel vastgestelde oppervlakte aan (fig. 2a en 2b). Indien een perceel meer dan één enclave heeft, worden de verwijzingen opgeslagen in een aparte tabel parcel_over. Recentelijk is vrij veel aandacht besteed aan de metho den voor de opslag en manipulatie 256 1998-6 GEODESIA O 1213 l_°bj_id r obj_id

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 6