bevinden. Uiteraard vormden deze resultaten de basis voor de beslissing om de relationele database in een productie omgeving te introduceren. De SLC is in gebruik in versie 1.2 van CA Openlngres bij het Kadaster; in de versie 2.0 van CA Openlngres zal een ruimtelijke index worden ge leverd door de leverancier van de database (Computer Associates). Deze index is een R-tree index en de werking ervan is getest door het Kadaster en is twee keer sneller dan de indexering die gebaseerd is op de SLC. Dit creëert zelfs nog betere omstandigheden voor een snelle toegang tot de database en niet alleen voor de interne productie, maar ook voor externe toegang, zoals de toepassing waarbij een kaart je wordt aangevraagd door de gebruikers van het kadastrale netwerk. Op dit moment zijn er ongeveer 3000 externe klanten (notarissen, makelaars, gemeenten) die tezamen ge middeld zo'n 30 000 kaartjes per maand aanvragen. In de toekomst biedt de nieuwe geo-informatie infrastructuur van het Kadaster mogelijkheden voor toepassingen gebaseerd op webservers om de klanten van on-line kadastrale informatie te voorzien via internet, de zogeheten Geoshop [7]. Topologische controle 6 Voordat tot definitieve conversie van de gegevens in de bestaande netwerk databases en het laden hiervan in de relationele databases is overgegaan, is eerst een proefconversie (inclusief laden) uitgevoerd om de topologische kwaliteit van de kadastrale gegevens te contro leren. Enkele testen (1994) wezen uit dat er gemiddeld zes tot acht topologische fouten per 100 hectare in de kadas trale kaart zijn geslopen vanwege een gebrek aan de juiste hulpmiddelen voor dit doel, maar ook vanwege onvoldoen de kwaliteitscontrole. De interpretatie van de gebruiker is een vereiste om de meeste fouten van dit type te herstellen. De topologiecontrole is uitgevoerd in een interactieve om geving (1994-1997). Fouten werden automatisch opge spoord in een X-Fingis werkbestand. X-Fingis is de kaart- edit software bij het Kadaster. Deze software is een goede ondersteuning bij het oplossen van topologische fouten. Gewone fouten, zoals overshoots, undershoots, dubbele identificaties, weggevallen identificaties, dubbele lijnen, overlappende lijnen, bogen met een interpolatiecode „rechte", lijnen met slechts één punt, hele kleine percelen (kleiner dan 1 dm2), kruisende lijnen zonder knooppunt, loshangende lijnen, zichzelf snijdende of overlappende lijnen, lijnen zonder knooppunten, (buur-)lijnen kleiner dan de minimum tolerantie, lijnen met dubbele coördi naten, enzovoort, zijn eenvoudig op te sporen. X-Fingis is enkele jaren geleden uitgebreid met de functie om meer bijzondere gevallen op te sporen, zoals de verbinding van een eiland-perceel met slechts één grens naar het moeder perceel of twee „eilandpercelen" verbonden met één grens. Een voorwaarde voor het corrigeren van de fouten is een volledige beschikking van elk perceel in één van de werk bestanden waar de correctie wordt uitgevoerd. Dit betekent dat werkbestanden elkaar moeten overlappen tijdens het topologie-controleproces. Fig. 3. Conversie procedure van de oude naar de nieuwe database. Voordat de definitieve conversie werd uitgevoerd, is een proefconversie ver richt voor elke provinciale database af zonderlijk. Daarna is er nogmaals een topologiecontrole gedaan, maar nu voor een complete provincie, gemid deld bestaande uit zo'n 400 000 per celen. De berekeningen namen in het merendeel van de gevallen meer dan een dag in beslag op het krachtige Di gital Alpha-platform. Bij deze laatste controle werden alle overgebleven fou ten opgespoord en hersteld. Er werd net zolang doorgegaan totdat er geen topologische fouten meer werden ge vonden, waarna de definitieve conver sie (inclusief het laden) kon worden uitgevoerd (fig. 3). De volgende uit daging ligt in het voorkómen van de introductie van nieuwe topologische fouten als gevolg van de kartografische bijhouding. Naast de zeer solide topo logiecontrole die binnen de X-Fingis omgeving wordt uitgevoerd, zullen er ook regels en procedures op database niveau worden geïmplementeerd. Sinds de topologische kwaliteit van de kadastrale gegevens is verbeterd, is het aantal klachten van klanten aanzien lijk gedaald. De volgende stap in de kwaliteitsverbetering betreft het verbe teren van de geometrische nauwkeu righeid van de coördinaten [11] [17]. De kadastrale kaart zal worden verbe terd, zodat ze zal voldoen aan de ge stelde kwaliteitsnormen. Tegelijkertijd zal de kaart geometrisch worden af gestemd op de GBKN. De aan kadas trale grenzen gerelateerde kwaliteits attributen moeten allemaal worden voorzien van realistische waarden. Als dit project is beëindigd, zal de kadas trale kaart voldoen aan de strenge kwaliteitsnormen voor topologie, geo metrie en de hieraan gerelateerde attri buten. Fig. 4. 258 1998-6 GEODESIA Activiteiten-schema bjj de conversie ua3.li IXI3 22 Jy»j foutenlijst Fingis topologie controle Ud kepie GEO++ Ar» controle toevoegen van topologie aan de database Aantallen objecten bij de conversie 6 500OOO percelen 19 OOO OOO grenzen (3,3 punten per grens) 23 OOO OOO topografische lijnen (6,7puiten per lijn) 4 OOOOOO teksten en symbolen 57 OOO OOO records totaal (ca. 30 6b) 250OOO OOO coördinaten

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 8