^5 h- Fig. 2. Het bedrijfslint als visualisatie van een bedrijf in de oude toestand (complexen/ percelen) en in de gewenste toestand (bedrijfidelen). De (onzichtbare!) "hot spots" zijn nodig voor de directe manipu latie. Deze representatie wordt gebruikt naast of in plaats van kaartbeelden. De plaats in de ruimte (in blokdelen dus) is niet zichtbaar in het lint; wel wordt de verdeling van in breng of kavelaanspraak over percelen, complexen of be- drijfsdelen zeer inzichtelijk, zelfs duidelijker dan in een kaartbeeld. De representatie berust op percentages van de waarde; elk bedrijf wordt dus even groot afgebeeld. Opper vlakten zijn met dubbelklikken op te vragen. Met het be drijfslint kunnen zowel de oude toestand als een gewenste nieuwe bedrijfsindeling worden weergegeven. De oude toe stand bestaat uit percelen, al bij de voorbereiding op basis van uitruilkenmerken gevormde complexen van percelen, en eventueel nog clusters van complexen. De nieuwe toe stand omvat bedrijfsdelen, weergegeven door bedrijfsdeel- segmenten, waarvoor door middel van slepen en neerzetten in kaartbeelden plaatsingen kunnen worden gezocht. Om met het bedrijfslint te kunnen manipuleren, moet het zijn voorzien van zogenaamde hot spots (fig. 2 rechts). Kaarten, grafieken en tekst op beeldscherm zitten er tegenwoordig vol mee, maar meestal vallen ze niet expliciet zichtbaar te maken. Wanneer ze niet goed zijn geplaatst, kunnen ze een hoop ongemak veroorzaken. Door operaties op bedrijfslinten moet nu de Kadaster medewerker zijn (deel)taken uitvoeren. In het onderzoek zijn er vijf globaal beschreven (fig. 3). De volgorde van ta ken ligt min of meer vast, maar het moet mogelijk zijn om makkelijk terug te keren naar een vorige taak. Bij discussie van deze ideeën met praktijkmensen is ook gebleken dat Fig. 3. De opeenvolging van deeltaken bij het bespreken van de wensen. De opstelling in de foto lijkt ons niet ideaal: liever een groot scherm wat verder weg. de bepaling van de bedrijfsdelen mede afhangt van de plaatsingsmogelijk heden. Deze vormen van verweving hebben uiteraard weer belangrijke ge volgen voor inhoud en vorm van de interactie! Bij de recente promotie van de vorige auteur in deze reeks, Annette Buis, kwam deze verweving van taken, nu van het plan in geld en het inschet- sen, ook aan de orde. Het is een lastig op te lossen probleem bij interactie- ontwerp, net zoals dat van het voor structureren van de taakuitvoering: moet de Kadastermedewerker door het programma worden heengeloodst, of moet hij zijn eigen weg zoeken met de aangeboden gereedschappen? In het volgende zullen enkele schetsen worden besproken van beeldschermen en de bijbehorende taakuitoefening bij het interactief construeren en contro leren van de wensen. De oorspronke lijke schetsen waren in zwart-wit, voor de presentatie in dit blad zijn ze hier en daar van zomaar een kleurtje voor zien. Het vormen van complexen uit perce len gebeurt nu hoofdzakelijk automa tisch, op basis van uitruilkenmerken en topologische kenmerken (ligging in een blokdeel, aaneengesloten perce len). Deze complexen kunnen uit gangspunt zijn voor de vorming van bedrijfsdelen, maar er zullen ook ge vallen voorkomen dat bedrijfsdelen direct uit de percelen worden gevormd of dat automatisch gevormde com plexen om mutatie vragen of worden samengevoegd (clustering). In het „complexenlint" kunnen ook heel goed de representaties van de per celen uit de complexen worden weer gegeven (als segmenten). Elk perceel komt dan twee keer voor op het scherm: in het kaartbeeld en als seg ment in het complexenlint. Het moet dan mogelijk zijn selecties uit te voe ren, zowel in het kaartbeeld als in het lint. Bijvoorbeeld: kies een complex in het lint toon alle percelen daarvan in het kaart beeld; selecteer een perceel in het kaart beeld toon het bijbehorende lint segment. 316 1998-7/8 GEODESIA HET "(BEDRIJFS)LINT" als complex-lint als bedrijfsdeel-lint CP1 25 CP2 complex segment (CP-segment) bedrijfsdeel- v segment (BD-segment) BD2 -perceels segment BD3 100— v— inbreng KAART VAN DE HOT SPOTS plekken om aan te klikken bij het complex-lint ^complex- segment (CP-segment) 100 inbreng perceels- "segment TAAKSCENARIO BIJ DE WENSZITTING VOOR LANDINRICHTING Uitvoering van taken Muteer complexen

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 10