A HH P GEODESIA 1998-7/8 MUTEER COMPLEXEN - BEDRIJF X COMPLEXEN 25 CP2 100 inbreng bepaal bedrijfsdelen Bevraging van nauwkeuriger infor matie over elk object afzonderlijk is mogelijk met de rechter muisknop. Er komt dan een pop-up-menu met wat basisgegevens plus wat verdere han delingsmogelijkheden. Voor gegevens over meerdere objecten tegelijk, in tabelvorm, moet er ook een knop of (drop down) menu beschikbaar zijn. Mutatie van de complexen is mogelijk door een perceelssegment aan te klik ken en dit te verslepen naar een ander complexsegment. Bepaal bedrijfsdelen Bedrijfsdelen zijn op twee manieren te vormen: automatisch, door toepassing van bedrijfsmodellen, bijvoorbeeld een verdeling in 30% huiskavel en 70% veldkavel; door aanklikken en/of slepen van complexsegmenten. Dit werk geschiedt zonder kaartbeeld: het gaat nu alleen om de indeling in toekomstige kavels ongeacht de lig ging. Dit lukt zeker niet voor de huis kavel (hier niet besproken). BEPAAL BEDRIJFSDELEN - BEDRIJF X BEDRIJFSALTERNATIEVEN BEDRIJFSDELEN COMPLEXEN CLUSTERS 25 CP2 CP3 CP1 BA2 BA3 BA1 BD3.1 CP3 BD2.1 CP2 75 CP4 100— Vy BD1.1 inbreng c muteer complexen j automatisch bepaal plaatsingenT] volgend BA Bedrijfsdelen vormerj in deze schets onderdeel van ver schillende bedrijfsaltejrnatieven (zoals geïmplementeerd in Transfer). Deze worden naast elkaar zichtbaar gemaakt, maar alleen het linkse is actief. Bij een interactie-ontwerp horen ook gedetailleerde beschrijvingen van handelingen die een gebruiker wil Verrichten, de operaties die hij daartoe moet uitvoeren en de wijze waarop de computer daarop reageert [3]. In tabel 3 staat daarvan een nog zeer schets matige proeve. Fig. 4. Muteer complexen. Weergegeven is het aanklikken van een perceelssegment; dit licht dan meteen in het kaartbeeld op. Rechtsboven staat een digi taal notitieblok Tabel 3. Beschrijving van een aantal vensteracties bij het bepalen van bedrijfsdelen. Fig 5. Bepaal bedrijf - delen. Een com plexsegment wordt naar het actieve bedrijfslint gesleept. Objecthandelingen (gedachteninhoud) Vensteroperaties (uit drukkingsvorm) Computerfirncties Geef me meer informatie over een complex. Voeg complexen samen. Start een bedrijfs- alternatief. Maak automatisch be drijfsdelen, volgens bedrijfsmodel. Bepaal zelf het aantal (n) bedrijfsdelen dat je nastreeft. Plaats complexen in bedrijfsdelen. Voeg bedrijfsdelen samen. Verander verhoudin gen van bedrijfsdelen. Bepaal plaatsingen. Maak nieuw BA. Herzie eerder gemaakt BA. ubbelklik op com plexsegment. Bleep alle complexseg- Imenten naar een nog jleeg lint „Clusters". {Schuif complexen die je wilt samenvoegen [bij elkaar. Shift-Klik jop de scheidslijnen jom deze complexen te [clusteren. Klik op knop „volgend BA". Klik op knop „automatisch". Dubbelklik een aantal malen (n) in het lint. Selecteer een CP- segment, sleep dit naar een BD-segment. Herhaal dit. Geeft een lijst van alle percelen in het com plex. Ken aan complexen clusternummers toe. Teken het clusterlint. Selecteer grens van bedrijfsdelen. Druk Del. Sleep grens tussen bedrijfsdelen. Klik op „bepaal plaatsingen". Klik op „volgend BA". Klik op BA-nummer, sleep dit dan met het lint erbij naar links, in de actieve positie. Zet een leeg lint op het scherm, met BA- Vormt bedrijfsdelen en verdeelt het lint automatisch in de juiste BD-segmenten. De computer verdeelt het lint in n, nog ge lijke, BD-segmenten, met nummers. Markeer de lege plek ken in CP- of cluster lint, pas de BD-seg- menten steeds aan, maar wel zo dat er tot op het laatst vrije ruimte is in elk BD- segment. Pas aan 't eind precies afmeten. Computer vermindert BDn met één, in be stand en lint. Past waarde van bedrijfsdelen aan. Venster „Bepaal be drijfsdelen" wordt gesloten, venster „Bepaal plaatsingen" wordt geopend, met het juiste BA-lint. Eerder gemaakt BA wordt naar rechts ge schoven, er komt een nieuw leeg BA-lint. Controleer of BA links al gevuld is, an ders foutmelding (geen half werk!). Maak plek te herzien BA leeg, verplaats alle BA-linten links daar van naar rechts, en plaats lint te herzien BA links. 317

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 11