Bij de wenszitting volgens de bespro ken werkwijze is de situatie wat an ders. Er is maar één computer en beeldscherm, één persoon bedient de computer en de ander ziet toe. Beiden kunnen op de klassieke wijze met hun vinger naar het scherm wijzen (fig. 8 rechts). Deze situatie is enigszins ver gelijkbaar met een tweegesprek onder steund door kaarten of tekeningen, zo als in de bouwwereld tussen architect en opdrachtgever. Sommige boeken over tekeninggebruik stippen deze vorm van communicatie aan (fig. 9), maar diepergaande analyses hiervan zijn ons verder onbekend, met uitzon dering van een verhelderende be schouwing in [14]. Algemene literatuur over gespreks- voering [6] blijkt nergens in te gaan op gesprekken ondersteund door teke ningen en kaarten, terwijl we deze situatie in het dagelijks leven toch van kindsbeen af meemaken. Zouden vol wassen mensen alles met woorden en lichaamstaal alleen kunnen doen, zoals in pastorale, therapeutische en slecht- nieuws-gesprekken? In elk geval heb ben we bij een eventuele verdere ont wikkeling naar een interactieve wens zitting grote behoefte aan meer inzicht in, door (interactieve) beelden onder steunde, gesprekssituaties. rfel Fig. 8. Computer- Supported Coope rative Work: het algemene geval (links) en de voor gestelde situatie bij de wenszitting rechts). Vrij naar Dix et al. [5]. Fig. 9. Multiple Messages: communicatie via en over de kaart. Uit: Laseau [9J. In de praktijk is er nog niet gewerkt met computerondersteuning tijdens de wenszitting. Wel zijn in de voor bereidingsfase voorafgaande aan de wenszitting door middel van program matuur per bedrijf en per blokdeel de percelen met dezelfde uitruilkenmer- ken samengevoegd tot complexen. Bij de wenszitting werden de automatisch aangemaakte eigendomskaartjes teza men met deze perceelscomplexen ge bruikt om samen met de rechthebben den allereerst de inbreng te controle- ren en daarna de toekomstige kavels (bedrijfsdelen) te vormen en de locaties van de nieuwe kavels (plaatsingen) te zoeken. De wensen zijn zo een samenstelling van bedrijfs delen met hun plaatsingen. Ook dienen deze complexen als hulpmiddel bij het bepalen van het gewicht (waarderings factor op basis van (rechten) voor elke plaatsing. De rang (waarderingsfactor óp basis van economisch nut) van elke plaatsing is met beljulp van het eigendomskaartje waarop de bedrijfsgebouwen staan aangegeven, eenvoudig visueel te bepalen. Deze gegevens zijn al tijdens de wenszitting in gevoerd in Transfer zodat direct „na het sluiten van de poorten" het overbdekingsproces kon worden gestart. Het plan in geld zoals beschreven in [11] hebben de kadastrale medewerkers samen met de landinrichtings commissie sluitend gemaakt door (interactief) te muteren in Transfer. Daartjij werd de pc aangesloten op een groot scherm, zodat de gehele commissie duidelijk de gevolgen van hun handmatige overboeking kon zien. De landin richtingscommissie (was zeer enthousiast over deze wijze van sluitend maken jvan het plan in geld. Er konden plaat singen worden toegevoegd en bedrijfsdelen gesplitst of samengevoegd, waarbij steeds duidelijk werd waar de pro blemen (overvraging) werden opgelost en waar nieuwe gecreëerd. Tijdens een voorlichting over de voortgang van de land inrichting die de landinrichtingscommissie voor Ruiner- wold-Koekange jaarlijks in het gebied geeft, is door het Kadaster ook het cjverboekingsproces middels Transfer gedemonstreerd. Hiervoor werd de pc aangesloten op de beamer. Met behulp van een groot scherm werd de presen tatie zichtbaar gemaakt. Het viel op dat de rechthebbenden (meer dan honderd landbouwers uit het gebied) in de zaal het proces goed konden volgen. Ook het eindresultaat was voor hen zeer duidelijk, wat bleek uit de vragen die na de demonstratie werden gesteld. Met de huidige middelen (Maplnfo) zou bij de wenszitting ook het eigendoms taartje al digitaal kunnen worden ge presenteerd. In een (tabel zijn de perceelscomplexen zicht baar te maken. Er kan per complex informatie worden opgevraagd. In samenspraak kunnen dan de complexen via clustering worden (samengevoegd tot nieuw te vormen bedrijfsdelen. De techniek is er, de handigheid moet nog 319 GEODESIA 1998-7/8 understanding verstandhouding recht hebbende Kadaster medewerker control control sturing terugkoppeling "bemiddeling' feedthrough verkavelii artefacts of work (digitaal) participant participant Praktijkervaringen HET PROFESSIONELE TWEEGESPREK THIA GEVERS IIKAFSENRERG WANDA STRAATMAN

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 13