komen. Een extra voordeel is dat de samenvoeging van verschillende eigendommen (R-nummers) tot één bedrijf direct interactief kan worden vastgelegd in de bestanden, zodat de volledigheid gewaarborgd blijft. Conclusie Interactieve computerondersteuning in het gesprek tussen Kadastermedewerker en rechthebbende lijkt technisch en psychologisch goed mogelijk. De vormgeving hiervan, zo wel inhoudelijk, procedureel als visueel moet aan zeer hoge eisen van begrijpelijkheid voldoen. Ook moeten de deel nemers aan het gesprek degelijk worden voorbereid op de aanwezigheid van het digitale gereedschap. Alleen zo kan een interactieve wenszitting de verstandhouding met de rechthebbenden en het zicht op de toedelingsmogelijk heden bevorderen. [1] Een heel ander soort wenszitting Baecker, R. M. (ed.), Readings in Groupware and Computer-Supported Cooperative Work. San Mateo: Morgan Kaufmann, 1993. [2] Buis, A., Ondersteuning van het kavelontiverp tijdens het herverkavelingsproces in de landinrichting. Geodesia 1998 110. 6, p. 269-275. [3] Carroll, J. M. (ed.), Scenario-Based Design. New York: Wiley, 1995. [4] Collins, D., Designing Object-Oriented User Inter faces. Redwood City: Benjamin/Cummings, 1995. [5] Dix A. et al., Human-Computer Interaction. New York: Prentice Hall, 1993. [6] Gevers, T., M. Kapsenberg &c W. Straatman, Het professionele tweegesprek. Amsterdam/Lisse: Swets Zeitlinger, 1992. [7] Corner, C., P. Vossen J. Ziegler, Direct Manipulation User Interface. In: Galer, M. et al. (eds.), Methods and Tools in User-Centred Design for Information Technology. Amsterdam: North- Holland, p. 237-279, 1992. [8] Greenberg, S., S. Hayne R. Rada (eds.), Groupware for Real-Time Drawing. London: McGraw-Hill, 1995. [9] Laseau, P., Graphic Thinking for Architects and Designers. New York: Van Nostrand Reinhold. [10] Philippa, M., De wenszitting in de ruilverkaveling. Afstudeerscriptie Geodesie TH Delft, 1978. [11] Rosman, F. B., TRANSFER: ontivikkeling van een nieuw toedelingssysteem. Geodesia 1998 no. 5, p. 215-221. 12] Schans, R. van der, De interactieve wenszitting. Rapport voor Concernstaf Kadaster, Apeldoorn, Directie Vastgoedinformatie en Landinrichting, 1996. [13] Schans, R. van der, Interactie in (de) kaart gebracht. In: R. van der Schans B. Kobben (red.): De interactieve kaart. NVK Publikatiereeks 23, p. 7-18, 1997. [14] Tang, J. C., Findings from Observational Studies of Collaborative Work. In: Baecker R. M. (ed.) [lit. 1], p. 251-259, 1993. Louis XVI donnant ses instructions a Lapérouse" (Louis XVI geeft instructies aan Lapérouse), door Nicolas Monsiau, 1817. Gezien in Albi, 29 april 1997. Jean-Francois de Galaup de Lapérouse (1741-1788) verkende met de korvetten „lAstrolabe" en ,,la Boussole"de westelij ke Grote Oceaan. Zijn levensreis eindigde in 1788 door schipbreuk. The interactive hearing in land development explored The design process of the reallotmentplan in land development in the Netherlands is always preceded by a hearing of the in dividual owners and users. This has the form of a discussion between a Cadastre employee and an owner or user, based on maps, registers, pictures ofthe future and agricultural and eco logical criteria, leading to a set of alternative structures and locations of the future parcels. In the article the possibilities of interactive computer support in this discussion are explored. It is a kind of Computer-Supported Cooperative Work CSCW), with all its technical and psychological intricacies. 320 1998-7/8 GEODESIA Literatuur Naschrift Summary MAISON DE LAPEROUSE

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 14